Külföld

Kiutasították Mexikóból az észak-koreai nagykövetet

Így tiltakoznak a kommunista ország nukleáris fegyverkezése ellen

Nemkívánatos személynek nyilvánította csütörtökön a mexikói kormány Kim Hjong Gil észak-koreai nagykövetet a kommunista ország nukleáris fegyverkezése ellen tiltakozás részeként.

A kormány közleménye szerint Kim 72 órát kapott, hogy elhagyja az országot, Mexikó pedig "abszolúte elutasítja" Észak-Korea lépéseit, amelyek súlyos fenyegetést jelentenek a térségre és a világra egyaránt.

Észak-Korea a múlt hét végén újabb, immár hatodik és minden eddiginél nagyobb kísérleti atomrobbantását hajtotta végre. Phenjan állítása szerint hidrogénbombával hajtottak végre sikeres kísérletet.

A Fülöp-szigetek megszakítja a kereskedelmi kapcsolatot Észak-Koreával

A Fülöp-szigetek külügyminisztere pénteken bejelentette, hogy országa azonnali hatállyal felfüggeszti kereskedelmét Észak-Koreával összhangban az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatával, amely szerint szigorúbb büntetőintézkedésekkel kell sújtani a kommunista diktatúrát folytatólagos rakétakísérletei miatt.

"Teljes mértékben betartjuk az ENSZ határozatát. Ahogy a világ, mi is atomfegyvertől mentes Koreai-félszigetet akarunk, ellene vagyunk minden provokációnak, mindennek, ami destabilizál. A párbeszéd hívei vagyunk" - mondta Alan Peter Cayetano külügyminiszter.
A Fülöp-szigetek Észak-Korea ötödik legjelentősebb beszállítója. A kommunista országba irányuló Fülöp-szigeteki export 60 százaléka integrált áramkörökből, számítógépekből áll, amelyek szükségesek a Kim Dzson Un diktatúrájának nukleáris és rakétakísérleteihez.
Észak-Korea földrajzilag legközelebbi ellenségeinek Dél-Koreát és Japánt tekinti, amelyekben csaknem 300 ezer Fülöp-szigeteki él. Manila értük aggódva is rendre felszólítja Phenjant, hogy hagyjon fel rakétakísérleteivel és üljön tárgyalóasztalhoz a feszültség enyhítése végett.