Külföld

Kétértelmű eredmény született a katalán függetlenség ügyében

Madrid készen áll a párbeszédre az új kormánnyal

A spanyol sajtó a függetlenségi törekvés vereségét, a katalán sajtó pedig a győzelmét hangsúlyozza a katalán parlamenti választásokról hétfőn megjelent beszámolóiban. Mariano Rajoy miniszterelnök megfenyegette Barcelonát és azt várja, hogy az új katalán vezetés számolja fel a megosztottságot, a feszültséget és a szembenállást.

A függetlenségi pártokat tíz katalánból négy támogatta a választásokon, tehát „nem bírják a katalán társadalom többségének támogatását” – jelentette ki a spanyol miniszterelnök hétfői madridi sajtótájékoztatóján, értékelve a katalán parlamenti választások eredményét.

Mariano Rajoy elmondta, hogy kész a párbeszédre az újonnan megalakuló katalán kormánnyal, de nem hajlandó beszélni Spanyolország egységéről, a nemzeti szuverenitásról, az állampolgári egyenlőségről. A spanyol kormányfő beszélt arról, hogy Katalóniában egy új kormányzati ciklus kezdődik, az újonnan megalakuló kormánynak pedig minden katalánért dolgoznia kell a nagyobb gazdasági és társadalmi jólétért. Ezen kívül felhívta az új katalán vezetés figyelmét arra, hogy számolja fel Katalóniában a megosztottságot, a feszültséget, a szembenállást, a monológot pedig váltsa párbeszédre. A spanyol kormány továbbra is biztosítja a jogállamiságot – mondta Mariano Rajoy.

Az Antenna 3 nevű országos televíziós csatorna reggeli műsorában „keserédesnek” minősítette a Junts pel Sí (Együtt az igenért) győzelmét, mivel a tömörülés pártjai összességében az eddiginél kevesebb képviselőt küldhetnek a katalán parlamentbe. Most 62 mandátumot nyertek, míg eddig 71 helyük volt. „Katalónia nem akar menni” – olvasható az ABC című konzervatív napilap címlapján. Az újság szerint a számok a függetlenségi pártok látszólagos győzelmét mutatják ugyan a katalán parlamentben, de ez valójában vereség az előző ciklushoz viszonyított pozíciójukat tekintve.

A liberális El País című napilap szerint a függetlenségi pártok egyszerre nyertek és vesztettek: nyertek a választásokon, de vesztettek a népszavazáson. A választások népszavazási jellege megtévesztő volt, ugyanis egy választáson pártokra szavaznak és nem kérdésekre – jegyzi meg a szerző megállapítva, hogy Katalónia megosztott, és mindkét oldalon körülbelül ugyanannyian vannak.