Külföld

Kemény csata vár Szijjártóra

Isztambulban akarja megállítani hazánk külügyminisztere a bevándorláspárti erőket: „Soros hálózatát, az ENSZ tisztviselőit és Brüsszelt”. A tárcavezető nagy vitára számít

Semmilyen módon nem fogadja el a magyar kormány a migrációt elősegíteni hivatott új határozatot – közölte Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter indulatos vitákat vár a bevándorláspárti és bevándorlásellenes erők között szerdán.

Szijjártó 20190217
A tárcavezető nem dől be a trükköknek (Fotó: Ficsor Márton)

A bevándorláspárti erők megállításának szimbóluma lesz a Budapest Folyamat – erősítette meg a Figyelő cikkében foglaltakat Szijjártó Péter. Közölte: a szerdai isztambuli ülésen a magyar kormány nem hagyja majd, hogy a magyar fővárosról elnevezett folyamat újabb migránsok Európába hozásának platformja legyen.

Szijjártó a Budapest Folyamat ülését a globális migrációs ENSZ-paktum kontextusába helyezte: minthogy ezt nem sikerült egyhangúlag elfogadni, különböző nemzetközi szervezetek és találkozók alkalmával kívánják részenként keresztül tolni a dokumentumban foglaltakat, erre példa szerinte a találkozó.

A résztvevők Figyelő által szemlézett listájára utalva a tárcavezető kiemelte: a szokásos felállás várható, az ülés a bevándorláspárti és a bevándorlás ellenes erők összecsapása lesz. A Budapest Folyamatban (amely első ülésének helyszínéről kapta a nevét) a fókusz a Selyemút térség – Afganisztán, Pakisztán, Banglades, Irak, Irán – migrációs kérdésein van, s összesen 52 tagállama van. A Figyelő jelezte: az eseményen ott lesz az ENSZ-hez tartozó Nemzetközi Migrációs Szervezet, az Európa Tanácsot pedig az a Thorbjørn Jagland képviseli majd, akinek saját bevallása szerint „kedves, jó barátja” George Soros. A folyamat titkársági feladatait az erőteljesen migrációpárti Nemzetközi Migrációs Politikát Fejlesztő Központ látja el, az egyik nyitóelőadást pedig a migrációs kvótát támogató brüsszeli biztos, Dimitrisz Avramopulosz tartja – írja a lap.

Mindezt Szijjártó úgy kommentálta, hogy „jól látszik, hogy Soros és hálózata, az ENSZ-tisztviselői és Brüsszel is arra akarja felhasználni a Budapest Folyamatot, hogy újabb migrációs hullámokat indítsanak el Európa felé”. Az ülés végén pedig egy olyan határozatot akarnak elfogadni, amely újabb migrá­ciós útvonalak megnyitásának szükségességéről beszél, amit a magyar kormány a leghatározottabban ellenez. Nagy vita lesz, de a magyar kormány és a migrációellenes álláspontot képviselők nem fogják elfogadni a migrációt elősegíteni hivatott újabb határozatot sem – összegezte a magyar álláspontot Szijjártó.

Magyarország egyébként társelnök, az elnöki feladatokat a több millió bevándorlót befogadó Törökország látja el.


Röviden

Menekülttábort számoltak fel Matteo Salvini olasz belügyminiszter utasítására. A táborban korábban halálra égett egy szenegáli idénymunkás. Salvini közölte: meg kell szüntetni a törvénytelen állapotokat.

Figyelemre méltónak és pozitívnak nevezte a cseh miniszterelnök a magyar kormány családpolitikai intézkedéseit. Andrej Babis méltatta a visegrádiak együttműködését, és sikernek nevezte, hogy lekerült az EU napirendjéről a migránsok kötelező kvóták szerinti elosztása.

Egyre több a legális menedékkérő a kontinensen a német Berliner Morgenpost szerint. A lap az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal tavalyi jelentése alapján azt írta: az évben a menedékkérők ötöde – 115 ezer ember – szabályosan, vízummentesen utazott be az EU-ba.

Migrációkritikus erők is kormányra kerülhetnek Madridban. Az El País napilap szerint, a szocialisták nyernének, de koalícióban a spanyol Néppárt, a jobbközép Polgárok és a radikális Vox többséget szerezhetne. (VZ)