Külföld
Keleten még késik a „felszabadítás”
Ukrajna függetlenségének napjáig már nem győzhetnek a kormánycsapatok – Petro Porosenko elnök újabb mozgósítást rendelt el
Már a harmadik mozgósítást rendelték el Ukrajnában (Fotó: Reuters/gleb Garanich)
Látványos katonai díszszemlével tervezi megünnepelni vasárnap Ukrajna függetlenségének napját a kijevi kormány. Haditechnika a hírek szerint azonban csak elvétve lesz a parádén: minden mozgót és mozgathatót Kelet-Ukrajnába vezényel Petro Porosenko elnök. Már Kijevben is elismerik, hogy augusztus 24-ig nemhogy Donyecket és Luhanszkot, de a korábbi győzelmi jelentésekben szereplő Ilovajszk városát sem sikerül „felszabadítani”. Ha a városkát beveszik, megszakad minden kapcsolat a két felkelő központ között.
Anton Herascsenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója bejelentette: a terrorellenes hadművelet kezdete óta a legsúlyosabb veszteségeket szenvedték el az ukrán belügyi alakulatok a városáért folyó harcokban, tizenkilencen esetek el – köztük Mark Gregory Paslawsky amerikai önkéntes, az ukrán gyökerekkel rendelkező, harminckét évig a Rangerek elit alakulatánál szolgáló egykori bankár is. Herascsenko szerint ez mintegy negyede annak a veszteségnek, amelyet a különleges belügyi alakulatok eddig összesen elszenvedtek. (Más források szerint a tényleges adat ennek legalább a tízszerese lehet, azonban a harcokban mindkét oldal arra törekszik, hogy saját veszteségeit bagatellizálja, az ellenfélét pedig felnagyítsa.)
Petro Porosenko tegnap bejelentette: újabb, immár a harmadik mozgósítást rendeli el, ez elméletileg csak a volt tiszteket érinti, a gyakorlatban azonban mindenkire vonatkozik, aki valamilyen katonai jellegű szaktudással rendelkezik. Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter újra a Nyugattól kért katonai segítséget, ezúttal „iraki mintára”. Korábban több uniós ország, így Németország is egyértelműen elzárkózott bármilyen segélynyújtástól.
A katonai kudarcok, a nyugati segélyek „elfolyása” főleg Angela Merkel szombati látogatása előtt kellemetlen. Kijev a német kancellárt „győzelmi jelentésekkel” akarta köszönteni, ehhez képest várhatóan szemrehányásokkal kell szembenéznie. Berlinben is egyre többen vetik fel, hogy Porosenko béketerve ellenére a háborút fokozta, a Kelet-Ukrajnából érkező televíziós tudósítások egyre inkább Gázára emlékeztetnek. Ráadásul az ukrán hatóságok továbbra sem engedik át még az orosz segélykonvojt. Kijev most a Vöröskeresztet okolja a késlekedésért, Moszkva szerint viszont az ukrán hatóságok mondvacsinált indokokkal akadályozzák már csaknem egy hete a humanitárius segély célba juttatását. Legkorábban ma indulhat el az első tucat kamion a háromszázból.