Külföld

„Katonákat is be kell vetni az EU külső határának védelmében”

Az osztrák védelmi miniszter javaslata alapján a katonák civil parancsnokság alatt állnának, és a határrendőröket logisztikával, felderítéssel és fegyverekkel támogatnák

Ausztria szerint az Európai Unió külső határainak védelmében a jövőben EU-katonákat is be kellene vetni - ezt mondta Mario Kunasek osztrák védelmi miniszter a Welt am Sonntag című német lapnak adott interjúban.

"Nézetem szerint a Frontex (az EU part- és határvédelmi ügynökségének) mandátumát úgy kell módosítani, hogy a jövőben lehetővé váljék rendőrök és katonák határvédelmi bevetése. Ausztria a (küszöbönálló) soros EU-elnöksége során mindenesetre erősen szorgalmazni fogja ezt, és a védelmi miniszterek augusztus végi bécsi találkozóján ilyen értelmű javaslatot fog benyújtani" - mondta az osztrák miniszter a vasárnapi brüsszeli - migrációval foglalkozó - nem hivatalos mini-csúcstalálkozó küszöbén. 

A katonák civil parancsnokság alatt állnának, és a határrendőröket logisztikával, felderítéssel és fegyverekkel támogatnák. A bécsi kormány javaslatának célja "az EU külső határainak hatékony biztosítása, az illegális migráció elleni harc és az embercsempészek szennyes üzletének lerombolása" - magyarázta az osztrák védelmi miniszter.

Kunasek szerint a rendőrök és a katonák együtt tevékenykednének a Balkánon, de Olaszországban és Görögországban is az uniós külső határokon. Európai határőröket egyidejűleg már az afrikai országokban is bevetnének.

"A Frontex mandátumát úgy kellene módosítani, hogy a rendőrök és a katonák a jövőben az EU part- és határvédelmi ügynökségének nevében, az adott ország hozzájárulásával az afrikai országokban tevékenykedhetnének" - mondta a miniszter. A katonák segíthetnének a határvédelemben, az illegális migránsok hazájukba történő visszatoloncolásában, a csempészbandák felderítésében és őrizetbe vételében és a tervezett menekülttáborok őrzésében - mondta Mario Kunasek.

Pellegrini: Ha Ausztria határellenőrzéseket vezetne be, Szlovákiának reagálnia kellene

Ha megvalósulnának Horst Seehofer német belügyminiszter nyilatkozatai, amelyek szerint Németország már a határairól visszaküldené a migránsokat, nagy valószínűséggel olyan lépések következnének, amelyek lehetetlenné tennék a schengeni térség működését - vélekedett szombaton Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök.

"Valószínűsíthető, hogy Ausztria szintén bevezetné az ellenőrzéseket, amire nekünk is reagálnunk kellene, nehogy a visszaforduló migránsok hulláma Ausztrián keresztül Szlovákiába tartson" - jelentette ki Pellegrini a szlovák közszolgálati rádió Szombati párbeszédek című műsorában.

A  kormányfő értésre adta, bízik abban, hogy Schengen még nem a végét járja, de úgy vélte, hogy a határellenőrzések bevezetése éppen a szabad mozgás elvét tagadná meg. A mai helyzet ugyanakkor szerinte rámutatott arra is, hogy korábban nagy hiba volt a külső schengeni határok védelmének az alábecsülése.

Pellegrini elmondta: csütörtökön Budapesten a visegrádi országok csúcstalálkozóján nyíltan megmondta osztrák kollégájának, Sebastian Kurz kancellárnak, hogy Pozsonynak nem tetszenek az osztrák ellenőrzések a Horvátjárfalu-Kittsee (Jarovce-Kittsee) közúti határátkelőn.

"Nyíltan megmondtam neki, nem látom okát annak, miért vannak ezek az ellenőrzések, amelyek kellemetlenné teszik az Ausztriába utazó szlovákok életét" - jelentette ki Pellegrini. Majd hozzátette: ha a helyzet nem változik, Szlovákia kénytelen lesz mérlegelni, hogy ne vezesse-e be az Ausztriából Szlovákiába érkező járművek ellenőrzését. "Ez nem a jövőbe vezető út" - húzta alá.

Peter Pellegrini megerősítette, hogy Szlovákia továbbra is határozottan elutasítja a menekültkvótákat s azokat a vádakat, miszerint migránsügyben nem eléggé szolidáris az Európai Unió többi tagállamával. Szerinte Szlovákia eddig is nagyarányú segítséget nyújtott partnereinek a migrációs probléma megoldásának érdekében. "Amit elutasítunk, az az, hogy Brüsszelben mondják meg, ki éljen Szlovákiában" - szögezte le kormányfő.