Külföld
Károsítja a török gazdaságot a feszült uniós viszony
Johannes Hahn szerint addig nem lesz előrelépés a csatlakozási tárgyalásokban, míg nem enyhül a diplomáciai feszültség
Az osztrák uniós biztos brüsszeli sajtótájékoztatója keretében újságírói kérdésre válaszolva kijelentette, hogy az Európai Unióhoz (EU) csatlakozni kívánó Törökország távolodóban van az európai értékektől.
Hahn aggodalmát fejezte ki a növekvő feszültség miatt, és hangsúlyozta, hogy Ankarának meg kell értenie a kialakult helyzet okait, ugyanis kedvezőtlen hatással van a turizmusra és a befektetésekre is, ha a politikai helyzet "ingatag, zavaros és törékeny".
Az unió döntése szerint nem rekesztik be a török uniós csatlakozási tárgyalásokat, ugyanakkor a jelenlegi helyzet nem teszi lehetővé egyetlen újabb fejezet megnyitását sem - közölte a biztos. A támogatási pénzek folyósításával kapcsolatban pedig elmondta, mindaddig, amíg nincs döntés azok esetleges felfüggesztéséről, a kifizetések érvényben maradnak.
Mint mondta, Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Ömer Celik török Európa-ügyi miniszter és Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter részvételével kedden Brüsszelben tervezett magas szintű EU-török tárgyalások lehetőséget biztosítanak arra, hogy az EU hangot adjon aggodalmának. Mivel Törökország fontos partnerországa az Európai Uniónak, meg kell vizsgálnia, hogyan tud együtt dolgozni Ankarával - mondta az uniós biztos.
Sigmar Gabriel német külügyminiszter csütörtökön jelentette be, hogy irányváltás következik Németország Törökországgal folytatott viszonyában, mert az ankarai vezetés hátat fordít az európai értékeknek.
A külügyminiszter a német-török kormányzati viszony további romlása miatt tartott külügyminisztériumi válságtanácskozás után tett nyilatkozatában az új irányvonalat vázolva elmondta, hogy felülvizsgálják a törökországi beruházásokhoz nyújtott állami garanciavállalásokat. A tárca egyben frissítette a Törökországba utazóknak szóló információit, figyelmeztetett, hogy bárkit bármikor önkényesen megfoszthatnak szabadságától, ezért fokozott óvatosságra van szükség.
A török kormány a tavaly júliusi puccskísérlet után rendkívüli állapotot vezetett be az országban, és azóta is keményen fellép az általa terrorszervezeteknek nyilvánított csoportokkal szemben, köztük az összeesküvésért felelőssé tett - az Egyesült Államokban élő - Fethullah Gülen muzulmán hitszónok nemzetközi hálózata, továbbá a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) ellen, amely utóbbi 1984 óta folytat fegyveres lázadást Délkelet-Törökországban.