Külföld
Kanada befejezte légicsapásait Irakban és Szíriában
Felkelők lépték át a határt török felügyelet mellett
A közlemény szerint az ottawai kormány utasítására a kanadai hadsereg február 15-ével beszüntette légicsapásait a közel-keleti országokban. A közeljövőben a hadsereg mind a hat F-18-as típusú harci gépe és annak személyzete visszatér Kanadába. Ezzel egy időben két felderítőgép, illetve egy Airbus CC-150 Polaris típusú légi utántöltő repülőgép a Kuvaitban lévő légi támaszponton marad és támogatja a szövetséges erőket. Kanada ugyanakkor fokozza azokat az erőfeszítéseket, amelynek keretében kiképzik az iraki biztonsági erőket.
Korábban Justin Trudeau kanadai kormányfő közölte, hogy az Irakban állomásozó kanadai katonai kiképzők számát a jelenlegi 69-ről 230-ra bővítik.
Trudeau elődje, a konzervatív Stephen Harper kormánya 2014 októberében határozott arról, hogy az IÁ elleni harcra kisebb légi egységet és annak kiszolgálására, támogatására 600 katonát küld a közel-keleti térségbe. A kanadai kontingens Kuvaitban állomásozott. Ezen kívül még 69 katonai kiképzőt küldtek Irak északi részébe. Azt tervezték, hogy ez utóbbiak küldetése 2016 márciusáig tart majd.
Justin Trudeau kanadai kormányfő február elején jelentette be, hogy a kanadai bombázó repülőgépeket kivonják a Közel-Keletről, és a továbbiakban nem vesznek részt az IÁ elleni támadó légi műveletekben.
Felkelők lépték át a határt török felügyelet mellett
Legalább ötszáz szíriai felkelő lépte át a szíriai-török határt azzal a céllal, hogy eljusson az Aleppó tartományban fekvő Azaz városba, ahol a szíriai felkelők számos vereséget szenvedtek a kormányerőkkel és a kurd fegyveresekkel szemben - közölte egy szíriai emigráns szervezet.
Rami Abdel Rahman, az emigráns szíriai szervezet igazgatója elmondta, hogy a felkelők átszállítása a török hatóságok felügyelete mellett zajlott. Iszlamistákról és nem iszlamistákról van szó, mindegyikük fegyveres - közölte részletek ismertetése nélkül.
Az elmúlt napokban a kurd erők több sikert is elértek, de előretörésület látva a török határ közelében, Törökország, amely a konfliktusban a Bassár el-Aszad szíriai elnök elleni erőket támogatta, szerda éjfél után, immáron ötödik napja, ágyútűz alá vonta a kurdok állásait Tell Rifát környékén.
Staffan de Mistura: a segélyszállítmányok eljuttatása kísérlet az ENSZ számára
Az ostromlott szíriai városoknak szánt humanitárius segélyek eljuttatása kísérletet jelent az ENSZ és a harcban álló felek számára, hogy megvannak-e a feltételek és a készség a segélyek akadályoztatás nélküli elosztásához - jelentette ki szerdán Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja. A tapasztalatokat csütörtökön vitatják majd meg Genfben az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló iroda (OCHA) ülésén.
A különmegbízott szerint a szíriai ostromlott városokba az élelmiszert és létfontosságú cikkeket szállító művelet egy teszt az ENSZ számára, hogy képes-e a világszervezet eljuttatni a humanitárius segélyt, és próba a konfliktusban érintett felek számára, hogy kiderüljön, mennyire készek szavatolni a szállítmány eljutattását, ahogy arról a németországi Münchenben a Szíriát Támogató Nemzetközi Csoport (ISSG) külügyminiszteri találkozóján megállapodtak.
Staffan de Mistura úgy vélekedett, hogy a február 17-i nagyszabású segélyművelet az első lépés ahhoz, hogy teljes mértékben, tartósan és akadályoztatás nélkül eljuttassák a szállítmányaikat az egész országban.