Külföld
Kaczynski: Nagyon jó tárgyalások voltak
Varsóban védte nagy-britanniai munkavállalói érdekeit a lengyel vezetés

Jó hangulat, optimista nyilatkozatok és a majdani kompromisszumokat sejtető értékelések – nagyjából így foglalható össze David Cameron brit kormányfő tegnapi varsói látogatása. Érezhető volt, hogy a Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke által kedden közzétett uniós reformcsomagban volt a legkevesebb nézeteltérés – a lengyel exkormányfő korábban személyesen is egyeztetett a brit fővárosban, gyaníthatóan „munkaköri kötelezettségein” kívül a hazájával kapcsolatos kérdések is szóba kerültek. Beata Szydlo lengyel miniszterelnök hangsúlyozta: „Nagyon fontos számunkra, hogy Nagy-Britannia az Európai Unióban maradjon. A brit reformjavaslatok egy részének jogosságához nem fér kétség. Lengyelország teljes egyetértéssel viszonyul azokhoz a brit reformjavaslatokhoz, amelyek az uniós versenyképesség javítására, a nemzeti parlamentek jelentőségének növelésére, az uniós bürokrácia csökkentésére irányulnak. Ugyanakkor tárgyalóasztalhoz ülve, természetesen mindig találunk olyan témákat, amelyeken pontosítani kell.” Szydlo így jelezte diplomatikusan, hogy a Londonnak nyújtandó varsói támogatás mérlegének másik serpenyőjében a szigetországban lévő lengyel munkavállalók helyzete van. „Az Egyesült Királyságban dolgozó, adózó és az ottani gazdasági növekedéshez hozzájáruló mintegy egymillió lengyelnek ugyanolyan munkafeltételekkel és életkörülményekkel kellene rendelkezniük, mint a brit állampolgároknak” – tette egyértelművé a lengyel politikus. Cameron „cserébe” elmondta: az Egyesült Királyságot és Lengyelországot közös érdekek és a közösen vallott értékek kötik össze, ezért London teljes stratégiai partnerségre számít. A brit kormányfő nem csak lengyel kollégájával tárgyalt, ott volt Jaroslaw Kaczynski is. A kormányzó jobboldali Jog és Igazságosság párt elnöke nagyon jónak értékelte a tanácskozást. Lengyelország nagyon sokat ért el a szociális juttatások kérdésében. Az uniós javaslatcsomag értelmében a tagországok valószínűleg nem önhatalmúlag döntenek majd a más uniós országokból érkező munkavállalók szociális támogatásának esetleges korlátozásáról. Az ilyen megszorításokat uniós szinten, vagyis Lengyelország beleegyezésével lehetne csak jóváhagyni – fejtette ki Kaczynski.
A jövő héten a visegrádi országok (Lengyelország, Magyarország, Csehország, Szlovákia) közös álláspontot alakítanak ki az uniós szabályozási javaslatcsomaggal kapcsolatban.
Többet fizetünk, mint amit visszakapunk
A Nagy-Britanniában dolgozó ötvenötezer magyar többet fizet be a helyi adórendszerbe, mint amennyi szociális juttatásban részesül – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Sky News hírtelevíziónak csütörtök este adott interjúban. Korábban a Reuters hírügynökségnek hangsúlyozta: ha Nagy-Britanniának megengednék, hogy korlátozza az uniós állampolgárok szociális ellátását, az komoly kérdéseket vetne fel azzal kapcsolatban, vajon az Európai Unió többi nagy tagállama nem akarná-e követni a példáját. Magyarország egyetért Nagy-Britanniával abban, hogy az erős unió csakis erős tagállamokra épülhet, és az unióban az eurózóna országai mellett azoknak is jól kell érezniük magukat, amelyek nem tartoznak az övezethez.