Külföld
Kabulba látogatott John Kerry
A külügyér közvetít az afgán belpolitikai válságban
Vendéglátóinak Kerry hangsúlyozni fogja annak jelentőségét, hogy a NATO júliusi varsói csúcstalálkozóján dönt az afgán biztonsági erőknek nyújtandó segítségről, és lesz egy másik adományozói konferencia is az ország javára, októberben Brüsszelben - mondta John Kirby szóvivő.
Az amerikai diplomácia vezetőjének látogatását nem jelentették be előre, ahogy előző napi bagdadi látogatását sem.
Az afgán egységkormány létrejöttében éppen Kerry segédkezett 2014-ben. Asraf Gáni afgán elnök kormánya azóta meggyengült a politikai riválisok közötti küzdelmek miatt, az afgán gazdaságnak rohamosan romlik a teljesítménye, a tálib lázadók pedig erősebbek, mint bármikor kormányuk 2001-es megdöntése óta.
A felére csökkenthetik az amerikai katonák létszámát
A tervek szerint az Afganisztánban szolgálatot teljesítő amerikai katonák létszámát a jövő év elejére csaknem a felére, 9800 főről 5500-ra csökkentik, miközben a NATO tisztségviselőinek becslése szerint az afgán biztonsági erők jó ha az ország területének hetven százalékát az ellenőrzésük alatt tudják tartani.
Kerryt fogadja Asraf Gáni elnök, a vitatott eredményű 2014-es választás győztese, és Abdulla Abdulla, aki e választás vesztese volt, de a nemzeti egységkormányban a hatalommegosztás rendjében ő a miniszterelnök. A megállapodás úgy szólt, hogy ez a hatalommegosztási rend idén szeptemberben lejár. A közelgő határidő megmozgatja a belpolitikai erőket. Egyrészt fennmaradt a Gáni és Abdulla közötti ellentét, másrészt a Hamid Karzai volt elnökhöz kötődő ellenzék is nagyobb hatalmat akar.