Külföld

Junckert még a terrorizmus sem rettentette el

Obama Putyinnal egyezkedett, Brüsszel migránspárti maradt

Két világpolitikai csúcsértekezlet is a párizsi merényletek árnyékában zajlott le a hét végén. Antalyában a G20-csoport tagjai egyeztették álláspontjukat a terrorizmus elleni fellépésről, a bécsi konferencián pedig a szíriai helyzet rendezéséről döntöttek a nagyhatalmak.

A terrorizmus elleni összefogást szorgalmazták a világ tizenkilenc legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport vezetői vasárnap a törökországi Antalyában zajló csúcsértekezleten, amelyre rányomta bélyegét a péntek esti, százhuszonkilenc halálos áldozatot követelő párizsi merényletsorozat, s jószerivel minden államfő mondandójában a terrorizmus elleni közös fellépés szükségességét domborította ki. Recep Tayyip Erdogan török államfő Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozva úgy fogalmazott, hogy „közös platform megteremtésére van szükség a terrorizmus elleni harchoz”. Barack Obama amerikai elnök pedig az Iszlám Állam dzsihadista szervezet felszámolására irányuló erőfeszítések megkétszerezését ígérte.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke azt hangsúlyozta, hogy nincs szükség az EU menekültpolitikájának teljes felülvizsgála­tára a párizsi merényletek nyomán. „Az elkövetők ugyanazok az emberek, akik miatt a menekültek útra kelnek” – magyarázta.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a BRICS-tagországok (az öt jelentős feltörekvő gazdaság, vagyis Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-Afrikai Köztársaság társulása) vezetőivel találkozva azt hangsúlyozta: hazája nagyon is jól tudja, hogy csakis az egész nemzetközi közösség erőfeszítései révén lehet felszámolni a terrorveszélyt. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerint Moszkva arra számít: a párizsi tragikus események lökést adnak az Egyesült Államoknak és más NATO-tagországoknak, hogy megváltoztassák szemléletüket a terrorizmus elleni harcban.

Obama és Putyin, bár nem tervezte, mégis tartott kétoldalú megbeszélést. A Fehér Ház szerint egyetértettek abban, hogy Szíriában tűzszünetre és politikai átmenetre van szükség, amely az ENSZ közvetítésével a rendszer és az ellenzék közötti tárgyalásokkal valósul meg. Orosz nyilatkozatok szerint a terrorizmus elleni „taktikát illetően” maradtak nézeteltérések.

Szombaton nagyra törő menetrendet fogadtak el a bécsi Szíria-konferencia résztvevői a közel-keleti országban több mint négy éve tartó polgárháborús válság rendezésére. A szí­riai kormány és az ellenzéki csoportok képviselői még az idén tárgyalásokat kezdenének, fél éven belül átmeneti kormány alakulna, másfél éven belül pedig választásokat tartanának.