Külföld

Juncker kompromisszumot remél a menekültek elosztásának ügyében

Hatezer menedékkérőt küldtek vissza az idén Németországba

Az Európai Uniót a tavalyinál felkészültebb állapotban érné egy esetleges újabb menekülthullám, a menekültek tagországok közötti elosztásának ügyében pedig kompromisszumos megoldás remélhető - mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az ARD német közszolgálati televíziónak egy interjúban, amelyből csütörtökön közöltek részleteket. Közben a szövetségi belügyminisztérium adataiból kiderült, hogy Németországba több mint 6000 menedékkérőt küldtek vissza európai államokból az idei első fél évben.

Az elismert menekültek tagállamok közötti elosztásával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy "európai problémáról" van szó, amelyet Görögország és Olaszország egyedül nem tud megoldani, ezért az EU mint értékközösség tagjainak a "szolidáris segítségnyújtás" elve alapján kell eljárniuk. Hozzátette: ugyan nem számít arra, hogy újabb menekülthullám indul, de ha ez mégis bekövetkezik, akkor valamennyi tagállamnak teljesítenie kell feladatát.

Hangsúlyozta, hogy csak három-négy tagország zárkózik el menekültek befogadásától, és remélhetőleg a szlovák soros uniós elnökség ideje - 2016 második fél éve - alatt sikerül őket is meggyőzni és kompromisszumos megoldást kidolgozni. Az esetleges pénzügyi szankciókra vonatkozó kérdésre kijelentette, hogy "a zsarolás és a fenyegetés nem a politika eszköze".

Arra a kérdésre, hogy mi győzhetné meg a menekültek befogadásától elzárkózó tagállamokat, azt mondta, hogy ez a "józan ész" lehet, amely ugyan "egyenlőtlenül oszlik el az EU-ban, de nem adom fel a reményt, hogy végül sikerül egyetértésen alapuló megoldásra jutni". Hangsúlyozta: "egyszerűen szükségünk van" a megállapodásra a menekültelosztás ügyében.

Hatezer menedékkérőt küldtek vissza az idén Németországba

Németországba több mint 6000 menedékkérőt küldtek vissza európai államokból az idei első fél évben a menekültügyről szóló dublini szabályok alapján a szövetségi belügyminisztérium csütörtöki adatai szerint.

A január-júniusi időszakban 6657 embert küldtek vissza Németországba arra hivatkozva, hogy a német hatóságok már nyilvántartásba vették őket menedékkérőként. A legtöbb embert - 2200-at - Svédországból szállították vissza, a második helyen Svájc áll 961 fővel, majd Hollandia, Finnország és Norvégia következik 803, 536, illetve 520 visszatoloncolt menedékkérővel.

Ezzel a szemben a német hatóságok hat hónap alatt ugyanezzel az indokkal csupán 1758 menedékkérőt toloncoltak ki más európai országba. A legtöbbet - 521-et - Olaszországba szállították vissza, utána Lengyelország következik 311 fővel, majd Magyarország 165, Spanyolország 143 és Franciaország 122 emberrel - ismertette a belügyminisztérium kimutatását az n-tv hírtelevízió.

A dublini szabályok alapján a menekültügyi eljárást abban az országban kell elvégezni, amelyben a menedékkérő először belépett a közös menekültügyi rendszerben részt vevő országok alkotta térségbe, illetve ahol először regisztrálták menedékkérőként. Az erről szóló uniós rendeletet a 28 EU-tagállam, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc alkalmazza.