Külföld
Juncker elképzelhetőnek tartja a vízummentesség megadását Törökországnak
Maiziere: Kényelmetlenséget okozhatnak a terrorfenyegetettség miatt bevezetett intézkedések
Maiziere: Kényelmetlenséget okozhatnak a terrorfenyegetettség miatt bevezetett intézkedések
Németországban jóval a menekülthullám előtt megjelent a terrorizmus veszélye, a júliusban történt két merénylet nyomán azonban olyan biztonsági intézkedéseket kell bevezetni, amelyek mindenkinek kényelmetlenséget okozhatnak - mondta Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter egy vasárnapi lapinterjúban.
A miniszter a Bild am Sonntag című lapban megjelent interjúban a Németországba belépő menekültek idei számának alakulására vonatkozó kérdésre elmondta, hogy a tavalyinál sokkal kevesebben érkeznek, de nem lehet komolyan vehető előrejelzést adni arról, hogy számuk továbbra is alacsony marad-e. A Törökországgal kötött menekültügyi megállapodás ugyan "jól működik, és dolgozunk azért, hogy ez így is maradjon", de nem tudni, hogy miként alakulnak a folyamatok a Földközi-tengeri útvonalon - mondta a miniszter.
Az Angela Merkel kancellár vezette jobboldali CDU politikusa arra a kérdésre, miként viszonyul a kormányfő azon híres jelszavához, hogy "Sikerülni fog!" (Wir schaffen das!) - azaz Németország megbirkózik a menekültek nagy számából adódó kihívásokkal -, amelytől már eltávolodott a bajor testvérpárt (CSU) és a koalíciós társ szociáldemokrata párt (SPD), elmondta: "aki kormányzati felelősséget visel, nem mondhatja azt, hogy +nem fog sikerülni+". A kancellár kijelentése "éppen annyira helyes, amennyire túlértékelt" - tette hozzá Thomas de Maiziere. A terrorfenyegetettség már jóval korábban megjelent - mondta arra a kérdésre, hogy a menekültként érkezett emberek által elkövetett júliusi würzburgi és ansbachi terrorista merényletre tekintettel meg lehet-e állapítani, hogy a menekültek beáramlása miatt romlott a biztonság Németországban. Hozzátette: Würzburg és Ansbach esetében "fennáll ez az összefüggés", és a hatóságoknak vannak értesüléseik arról, hogy lehetnek még terroristák a menekültek között. Minden ilyen értesülést kinyomoznak, ezért eljárások és letartóztatások is vannak menekültek ellen. "Ennek ellenére számomra fontos, hogy a menekültek nagy többsége, különösen szíriaiak, békések és azért jöttek hozzánk, hogy megmeneküljenek a terror elől".
A terrorfenyegetettség magas, de vannak "jó hírek" is: az őrizetbe vételek, eljárások és elmarasztaló ítéletek száma minden korábbinál magasabb, ami a rendőrség és az igazságszolgáltatás határozott fellépését mutatja - mondta a miniszter. Hozzátette: nem lehet kizárni, hogy az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet szíriai és iraki katonai veszteségei tovább növelik a terrortámadások veszélyét, mert a dzishadisták ellensúlyozni akarják gyengülésüket. Ennek ellenére tovább kell folytatni a katonai műveleteket az IÁ ellen. Arra a kérdésre, hogy hozzá kell-e szokni a szabadság olyan fajta korlátozására, amelyet a müncheni Oktoberfesten tervezett szigorú biztonsági intézkedések jelentenek, kiemelte: meg kell szokni a hosszabb sorokat, az alaposabb ellenőrzéseket, vagy éppen azt, hogy csak személyre szóló jeggyel lehet belépni egy rendezvényre. Mindez "terhes, kényelmetlen és időrabló, de nem korlátozza a szabadságot" - húzta alá Thomas de Maiziere. Azzal kapcsolatban, hogy az Oktoberfestre nem lehet majd bevinni 3 liternél nagyobb térfogatú táskát, rámutatott: a múzeumok látogatói már régen megszokták, hogy a bejáratnál le kell adniuk táskájukat vagy hátizsákjukat.
A kormány további tervei közül kiemelte: "technológiai offenzívát" kell indítani a biztonsági szerveknél. Például tervezik, hogy a pályaudvarok és repülőterek biztonsági kamerás rendszereit arcfelismerő szoftverrel egészítik ki, és már tesztelnek egy alkalmazást, amely a gazdátlan csomagokat figyeli és bizonyos idő elteltével riasztást ad ki. A hatóságoknak "technikailag képesnek kell lenniük mindarra, amire van lehetőségük jogilag" - mondta a német belügyminiszter.
Egyre több migráns próbál Svájcon át Németországba jutni
A balkáni útvonal lezárultával egyre több migráns próbál a Földközi-tengeren, Olaszországon majd Svájcon keresztül bejutni Németországba - derül ki a Neue Zürcher Zeitung (NZZ) című, tekintélyes, svájci napilap vasárnapi kiadásából. Egyelőre nem sokan igyekeznek déli irányból belépni Németországba, de az emelkedés már számottevő. Idén eddig a német rendőrség 3385 határsértőt fogott el a svájci-német határon, negyven százalékkal többet mint 2015-ben.
A lap arról is beszámol, hogy a német hatóságok 90 határőrrel és 40 rendőrrel erősítették meg a svájci határ védelmét. A berlini belügyminisztérium megerősítette, hogy nőtt a Svájc felől érkezők száma, de továbbra is mindössze "a kétjegyűek alsó, legfeljebb középső tartományába esik" a naponta érkezők száma, és az emelkedést a földközi-tengeri migrációs útvonal megélénkülésével magyarázzák. Üli Maurer svájci pénzügyminiszter, akihez a határőrség ellenőrzése is tartozik, a határ védelmének megerősítését annak bizonyítékaként értelmezi, hogy Németország ezzel letett a szíveslátás politikájáról.
Az NZZ arra is kitér, hogy a Németország felé irányuló migrációt az a hosszú ideje tartó svájci gyakorlat is "akaratlanul" erősíti, hogy a migránsokat logisztikai okokból Bázelbe vagy Kreuzlingbe viszik, a német határ közelébe, és idén közülük már 4833-an "távoztak ismeretlen helyre", többségük vélhetően Németországba.