Külföld

Jóváhagyta a pozsonyi kormány az uniós elnökség programját

Fico: egyes uniós terveket nem támogat Európa egésze

Jóváhagyta a júliusban kezdődő szlovák uniós elnökség programját szerdán a pozsonyi kormány.

A dokumentum három részből áll, az első a "Víziónk Európának" nevet viseli és a szlovák uniós elnökség politikai keretét fogalmazza meg, a második az elnökség prioritásait rögzíti, a harmadik pedig azokat a terveket tartalmazza, hogy az egyes szakterületeken mit szeretnének elérni a következő féléves időszakban. A programot, illetve annak politikai keretét lényegében az utolsó pillanatban - egy nappal az elnökség kezdete előtt - véglegesítették, az Európai Unióból (EU) való kilépésről tartott brit népszavazás eredménye miatt.

A dokumentum politikai víziójában rámutatnak: a szlovák uniós elnökségre egy olyan időszakban kerül sor, amikor az EU-nak eddig példa nélkül álló helyzettel - egy tagország kilépésével - kell megbirkóznia, ami azonnali belső reflexiót követel meg az EU-tól. Hozzáteszik: a reflexió célja a polgárok az európai projektbe vetett bizalmának megerősítése, valamint az európai projekt kézzelfogható hozadékainak kiterjesztése és az integrációs folyamat eredményeinek védelme.

"Ez a (politikai) keret viszonylag turbulens. Az EU-nak egyenesbe kell jönnie a brit referendum eredményével és azzal is, hogy az európai gondolat vesztett népszerűségéből az uniós polgárok körében" - mondta Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter a program elfogadása után újságíróknak. Hozzátette: éppen az Egyesült Királyság nélküli Európa jövője lesz a fő téma azon a szeptember 16-án Pozsonyban megrendezésre kerülő csúcstalálkozón is, amelyre 27 uniós tagország vezetői hivatalosak.

A program második része a szlovák uniós elnökség már májusban ismertetett prioritásait rögzíti. Ezek a pontok a következőek: a gazdaságilag erős Európa, a modern egységes piac, a fenntartható migrációs és menekültpolitika, illetve az Európa mint globális játékos nevet kapott fejezet.

 Az első prioritási fejezet a gazdaság, a vállalkozások vonzerejének, illetve versenyképességének a növelését helyezi előtérbe. "Szeretnénk továbblépni az egységes digitális piac és az energetikai unió irányába is" - mondta a második prioritási fejezet kapcsán Miroslav Lajcák. A szlovák elnökség idején Pozsony leginkább a migrációs politika azon pozitív aspektusaira kíván összpontosítani, amelyek segítik az EU-s polgárokat - mutatott rá a fenntartható migrációs politikáról szólva a külügyminiszter, aki korábban arra is rávilágított, hogy ez a politika a külső határok védelmére, Schengen "újrafelfedezésére", illetve harmadik országokkal történő együttműködésre alapoz majd. Lajcák szerint a negyedik prioritással az a céljuk, hogy megerősítsék az unió szerepét a globális játéktéren, hogy tevékeny szerepet vállalhasson a globális problémákra való megoldáskeresésben.

Fico: egyes uniós terveket nem támogat Európa egésze

Egyes uniós terveket nem támogat Európa egésze - állapította meg Robert Fico szlovák kormányfő csütörtökön Pozsonyban. "Nem szabad félni attól, hogy nevükön nevezzük a dolgokat, nem szabad félni attól, hogy kimondjuk: vannak olyan európai politikák, amelyeket nem támogat Európa egésze" - mondta a szlovák miniszterelnök a szlovák uniós elnökség hivatalos kezdetének előestéjén tartott rövid sajtótájékoztatón, amelyet Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság (EB) elnökével közösen tartottak a pozsonyi várban tartott ünnepi fogadás előtt. Konkrétumokba nem bocsátkozott, csak utalt a Brüsszel és Pozsony között az uniós migrációs politika kérdésében megjelent nézetkülönbségekre.

Robert Fico - akinek beszédében visszatérő motívumként jelent meg a "nem szabad félni" szókapcsolat - egy 19. századi szlovák politikust idézve azt mondta: "Megijedhetünk, de félnünk nem szabad". "A félelem rossz tanácsadó, a félelem Európa széttöredezéséhez vezet, a félelem a szélsőségesek és nacionalisták legjelentősebb eszköze" - jegyezte meg az előbbiekhez hozzáfűzve a szlovák miniszterelnök. Megjegyezte: Pozsony városa afféle kereszteződés, nem csupán Bécs és Budapest közelsége miatt, hanem azért is, mert áthalad rajta a Duna, amely egész Európát összeköti. "Azt szeretnénk, hogy a szlovák elnökség afféle politikai Duna legyen" - mutatott rá.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke úgy vélekedett: Szlovákiának nagyon nagy lehetőség lesz az uniós elnökség, aminek során Pozsony Európa hajtóereje és vezetője lesz. "Egy vezető pedig nem rejtőzködik, hanem vezet, olyan témákban is, amelyek nehezek lehetnek ennek az országnak" - jegyezte meg Jean-Claude Juncker.