Külföld
Joseph Daul: Orbán átlépett egy határt
Weber: Azonnal le kell állítani a magyar kormány Brüsszel elleni kampányát
Joseph Daul arra a kérdésre, hogy miért erősödnek az Európai Unióban a populisták, elmondta, hogy ezen pártok módszere a félelemkeltés, és "csak a problémákról beszélnek, de megoldásokkal nem szolgálnak".
Arra a felvetésre, hogy Orbán Viktor az EPP tagjai közé kívánja emelni a Jaroslaw Kaczynski vezette lengyel Jog és Igazságosság (PiS) pártot és az olasz belügyminiszter, Matteo Salvini vezette Ligát, kijelentette: "megmondtam neki, hogy ez nem történik meg, amíg én vagyok ennek a pártnak az elnöke".
A francia konzervatív politikus hozzátette, hogy az EU jobbközép pártjait összefogó EPP-ben "minden tagnak tisztelnie és osztania kell a minket egyesítő értékeket".
Azzal kapcsolatban, hogy kilenc országból tizenkét tagpárt kezdeményezte hivatalosan a Fidesz kizárását vagy tagságának felfüggesztését, aláhúzta: "nem félek ettől a vitától".
Mint mondta, megkapta a szükséges számú indítványt ahhoz, hogy a politikai közgyűlés következő ülésének napirendjére vegyék a Fidesz tagságának ügyét.
A magyar kormánynak az Európai Bizottság EPP-s elnöke, "Jean-Claude Juncker elleni plakátkampányát a leghatározottabban elítéltük". Ez a kampány "megengedhetetlen" - mondta Joseph Daul, hozzátéve, hogy az EPP "egy nagy család, amelyben lehetnek viták, de van egy határ", és ezt Orbán Viktor átlépte.
Az európai parlamenti választás és az EU-s politika egy sor további kérdésével is foglalkozó interjúban Joseph Daul hangsúlyozta, hogy az EP-választást felvezető politikai küzdelemben "mindenki ellenünk kampányol majd", és "az lesz a szlogen, hogy az EPP a hibás azért, hogy semmi nem működik Európában", holott 75 éve béke van a kontinensen és "olyan nagy a jólét és a szabadság, mint soha korábban".
Ezért aztán az EPP-nek nincs is oka szégyenkezésre - mondta Joseph Daul.
A többi között arról is szólt, hogy Angela Merkel német kancellár, a szintén az EPP-hez tartozó német Kereszténydemokrata Unió (CDU) előző elnöke azon kevés "nemzeti politikusok egyike, aki valóban tudja, miként működik Európa" és mit kell tenni azért, hogy továbbra is működjék. Hozzátette: aggodalommal tölti el, hogy Angela Merkel vissza akar vonulni a politikából.
Orbán Viktor átlépett egy határt címmel közölt interjút a Die Welt című konzervatív német lap kedden Joseph Daullal, az Európai Néppárt (EPP) elnökével a migrációval foglalkozó magyar kormányzati kampánnyal összefüggésben.
Mint elmondta, az ügy a Fideszt is soraiban tudó Európai Néppárt március 20-i ülésén, az Európai Tanács kétnapos csúcstalálkozójának előestéjén kerülhet terítékre.
Joseph Daul, az EPP elnöke újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott: "lehetőséget kell adnunk a Fidesznek, hogy még egyszer kifejtse álláspontját".
A döntést az Európai Néppárt összes tagja hozza, nem lehet megjósolni a vita kimenetelét - tette hozzá.
Információk szerint a konzervatív erőket tömörítő EPP-ből a Fidesz kizárását, vagy tagságának felfüggesztését kezdeményező pártok között van két portugál tagpárt, a Demokratikus és Szociális Centrum-Néppárt (CDS-PP), valamint a jobbközép Szociáldemokrata Párt (PSD), a holland Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA), a flamand kereszténydemokraták (CD&V), a vallon konzervatív Humanista Demokratikus Centrum (CDH), a luxemburgi Keresztényszociális Néppárt (CSV), a finn Nemzeti Koalíciós Párt (Kokoomus), a litván Haza Szövetsége - Litván Kereszténydemokraták (TS-LKD), a görög konzervatív Új Demokrácia párt, a norvég konzervatív párt (Hoyre), valamint két svéd konzervatív tagpárt, a Mérsékelt Párt és a kereszténydemokrata párt.
Az EPP alapokmányának értelmében legalább öt országból hét tagpárt kezdeményezheti bármely másik tag kizárását.
Weber: Azonnal le kell állítani a magyar kormány Brüsszel elleni kampányát
Manfred Weber a lap szerdai számában megjelenő, hírportálján kedd este ismertetett interjúban kifejtette, hogy a Fidesz EPP-tagságának megszüntetését három feltétel teljesülése esetén lehet elkerülni.
Az első feltétel az, hogy Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke "azonnal és végérvényesen leállítja kormánya Brüsszel elleni kampányát". A második feltétel az, hogy bocsánatot kér az EPP tagpártjaitól. A harmadik feltétel az, hogy biztosítja "a Soros György által támogatott" Közép-európai Egyetem (CEU) megmaradását Budapesten, és azt is, hogy az intézmény "ismét ki tud adni amerikai diplomákat" a magyar fővárosban.
Manfred Weber kiemelte, "még ebben a hónapban" világossá kell válnia, hogy teljesülnek-e a feltételek. Hozzátette: Orbán Viktor lépéseitől függ, hogy sor kerül-e a szakításra a Fidesz és az Európai Unió jobbközép pártjait összefogó EPP között.
Mint mondta, tesz "egy utolsó kísérletet Orbán Viktor és a Fidesz megtartására az EPP-ben", de a kereszténydemokrácia értékei "nem képezhetik alku tárgyát". A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa a testvérpárt Kereszténydemokrata Unió (CDU) egykori elnöke, Helmut Kohl néhai német kancellár életművéről szólva leszögezte: "Orbán Viktor nem képviseli Helmut Kohl örökségét".
Helmut Kohl nem a "félelemkeltés politikai stílusát" követte, és "egyetlen központi értéket sem adott volna fel" - jelentette ki az EPP csúcsjelöltje. Hangsúlyozta, hogy a demokratikus elvek és a politikai stílus döntő fontosságú kérdéseiről van szó. Orbán Viktornak változtatnia kell álláspontján és ki kell fejeznie "az EPP iránti megbecsülését" - mondta Manfred Weber.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság EPP-s elnöke kedden a ZDF német országos köztelevíziónak megerősítette korábban ismertetett álláspontját, miszerint a Fidesznek nincs helye az EPP tagjainak sorában. "Ami sok, az sok" - fogalmazott a luxemburgi konzervatív politikus, kiemelve, hogy "aki európai ügyekben belpolitikai okok miatt hazudik, annak fel kell tennie magának a kérdést, hogy szeretne-e továbbra is az EPP-s klub tagja lenni". Aki ilyet tesz, az nem tartozik többé ebbe a klubba - fejtette ki Jean-Claude Juncker.
Mint mondta, már hónapok óta jelezte, hogy az EP-választáson az EPP "legnagyobb problémája" Orbán Viktor lesz. Az EPP ugyan köthet kompromisszumokat a Fidesz tagságának ügyében, de ez "nem növelné választási esélyeit" - jegyezte meg Jean-Claude Juncker.
Támogatásáról biztosította a Manfred Weber által ismertetett feltételeket a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP).
Az APA osztrák hírügynökség keddi beszámolója szerint Sebastian Kurz kancellár, az ÖVP elnöke, Johannes Hahn bővítési biztos, az EPP alelnöke és Ottmar Karas osztrák EP-képviselő közös nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy - mint fogalmaztak - teljes mértékben támogatják a Manfred Weber nyilatkozatában foglaltakat. "Ezek a feltételek vitathatatlanok, azokat teljesíteni kell, ellenkező esetben további lépések fenyegetnek" - utalt rá a három osztrák néppárti politikus.
"Az EPP feltételei ismertek, a labda pedig egyedül Orbán Viktor térfelén pattog" - idézte az APA Sebastian Kurz kancellárt. "Orbán Viktornak végre fel kell hagynia azzal, hogy ellenségképekkel, vádaskodásokkal és antiszemitizmussal politizáljon" - hangoztatta az APA szerint Ottmar Karas. "Amennyiben ez nem történik meg, akkor meg kell indítani az EPP-ből történő kizárási eljárást" - fűzte hozzá.
Az Európai Néppárt szlovén tagpártjai megosztottak a Fidesz kizárását illetően
Az Európai Néppárt (EPP) szlovén tagpártjai megosztottak a Fidesz kizárását illetően; a Janez Jansa volt miniszterelnök vezette jobboldali, bevándorlásellenes Szlovén Demokrata Párt (SDS) és a parlamenten kívüli Szlovén Néppárt (SLS) határozottan ellenzi, míg a valamivel liberálisabb Új Szlovénia (NSi) a tagság felfüggesztését támogatja - közölte a helyi sajtó kedden.