Külföld

Johannis már eltávolítaná Victor Pontát

Elfogyott a levegő a korrupcióval megvádolt román miniszterelnök körül

Vádat emelt Victor Ponta miniszterelnök ellen a romániai Országos Korrupcióellenes Ügyészség. A szociáldemokrata kormányfőt tizenhét rendbeli okirat-hamisítással, adócsalásban való bűnsegédlettel és pénzmosással vádolják. Klaus Johannis államfő szerint nagy kárt okoz Románia megítélésének, hogy miniszterelnökét vád alá helyezték, és várja annak lemondását.

ponta
Victor Ponta az európai szocialisták kongresszusán (Fotó: Wikipedia.org)

A román nyomozó hatóság csütörtöki közleménye értelmében Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnököt vád alá helyezték. Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) júniusban indított bűnvádi eljárást Ponta ellen 2007–2008-as ügyvédi tevékenységével kapcsolatban, a turceni energetikai komplexummal kötött szerződésekkel összefüggésben. A vádhatóság azzal gyanúsítja a politikust, hogy ténylegesen el nem végzett ügyvédi szolgálatokért vett fel havi két-háromezer eurós honoráriumot Dan Sova szociáldemokrata szenátor cégétől, az összeg igazolásául pedig beszámolókat hamisított, más ügyvédek hasonló iratait lemásolva.

Klaus Johannis államfő már a bűnvádi eljárás beindításakor lemondásra szólította fel Pontát, az elnök szerint ugyanis Románia „lehetetlen helyzetbe” került azáltal, hogy miniszterelnökét a korrupcióellenes ügyészség bűncselekmények elkövetésével gyanúsította meg. A kormányfő azonban több alkalommal hangsúlyozta, hogy mandátumát a parlamenttől kapta, csak a törvényhozás válthatja le, önszántából pedig nem kíván távozni hivatalából.

Az elnök csütörtökön rövid sajtónyilatkozattal reagált arra, hogy a DNA vádat emelt Ponta ellen. Úgy vélte, „egyre problematikusabb” nemcsak Victor Ponta, hanem az általa vezetett kormány és a Szociáldemokrata Párt (PSD) helyzete is, és kifejezte reményét, hogy „akiknek vannak eszközeik rá, azok megteszik a szükséges lépéseket”. A magát ártatlannak mondó román miniszterelnök a vádemelés bejelentése óta nem lépett a nyilvánosság elé, ám korábban több ízben azt hangoztatta, hogy nem fog lemondani a kormányfői tisztségről, amíg a parlamentben a PSD körül kialakult koalíció támogatását élvezi.

Az MTI emlékezetett arra, hogy a román alkotmányban van ugyan egy olyan mondat, miszerint ha bíróság elé állítnak egy kormánytagot, akkor az államfőnek fel kell függesztenie tisztségéből az illetőt, csakhogy ez egy olyan cikkelyben szerepel, amely arról a helyzetről rendelkezik, amikor egy kormánytag ellen hivatala gyakorlása idején elkövetett tettek miatt indul bűnvádi eljárás. Ponta ellen viszont korábbi ügyvédi tevékenysége miatt emeltek vádat, nem pedig miniszterelnöki ténykedése okán.

A román média most Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettesre figyel, az általa vezetett Haladás Romániáért Országos Szövetség (UNPR) ugyanis a mérleg nyelvévé vált a parlamentben: gyakorlatilag döntő szava van abban, hogy kormányon marad-e Victor Ponta és a PSD. Ponta korrupciós botrányának kirobbanása óta Oprea több gesztussal is jelezte, hogy el akarja nyerni a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) éléről államfővé választott Johannis bizalmát. Bár több ízben azt állította, hogy nem pályázik a kormányfői tisztségre, Oprea szerdán már úgy nyilatkozott: továbbra is támogatja Victor Pontát, de elképzelhető, hogy a miniszterelnök távozása esetén ő lehet a „megoldás”.