Külföld

Jogunk van nemet mondani Brüsszelnek”

Itthon vagyunk Európában, nincs szükségünk kioktatásra arról, hogy mit jelent az európaiság – mondta Németh Zsolt Tusványoson

Az erdélyi magyarságnak is joga van nemet mondani, a kvótanépszavazáson való részvétellel joga van megkritizálni Brüsszel politikáját – mondta Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke a 27. Bálványosi Szabadegyetemet megnyitó beszédében.

Zsigmond Barna Pál, Németh Zsolt és Albert Tibor 20160721
Zsigmond Barna Pál csíkszeredai főkonzul, Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke és Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere Tusványoson (Fotó: MTI - Baranyi Ildikó)

Megnyílt tegnap a 27. Bálványosi Nyári Tábor és Szabadegyetem a székelyföldi Tusnádfürdőn. A rendezvény idei mottója: Itthon voltunk, vagyunk, leszünk Európában! Ennek szellemében fogalmazták meg beszédeiket a megnyitón felszólalók is. Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár a Tusványosnak is nevezett rendezvényről elmondta, hogy a tábort az elmúlt huszonhat esztendő legfontosabb nyári rendezvényének tartja, hiszen itt az elmúlt bő két évtizedben számos olyan gondolat született meg, amit a magyarországi nemzetpolitika felkarolt, továbbvitt és amit a magyar politikum a magyar jogrendbe, alaptörvénybe is beépített. Ilyen volt például az oktatás, a kettős állampolgárság vagy a státustörvény gondolata. Potápi szerint a Kárpát-medence egyik nagy problémája az elvándorlás, a másik a demográ­fiai mutatók romlása. Ezért a kormány további intézkedéseket foganatosít a gyermekvállalás ösztönzése, a vegyes családokból származó gyerekek magyar identitásának megerősítése és a családok szülőföldön való boldogulásának elősegítése érdekében.

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke elmondta, az, hogy itthon voltunk Euró­pában, azt jelenti, hogy nekünk, magyaroknak európai identitásunk van. Mint mondta, ez akár evidenciá­nak is tűnhet, viszont a Brexit kapcsán el kell gondolkodnunk, miként állunk az identitás dolgával. „Mi Euró­pa közös kultúrájában, sorsában, problémáiban, sikereiben osztozunk. Itthon vagyunk Európában. Ez azt jelenti, hogy nincs szükségünk kioktatásra arról, hogy mit jelent az európaiság. Mivel nincs erre szükségünk, jogunk van egyet nem érteni uralkodó euró­pai divatáramlatokkal. Úgy gondoljuk, hogy az Európai Bizottságnak rossz a válasza a migráció kérdésére, és jogunk van Brüsszel rossz válaszai­ra nemet mondani. Az erdélyi magyarságnak is joga van nemet mondani, a népszavazáson való részvétellel joga van megkritizálni ezt a választ” – mondta Németh. Itthon lenni Euró­- pában szerinte azt jelenti, hogy rendelkezünk jövőképpel, elképzeléssel arról, hogy hogyan kellene kinéznie Európának, Közép-Európának, milyen helye kell legyen Magyarországnak ebben az Európában, és mi a helye a külhoni magyar kisebbségnek.

Toró T. Tibor, az EMNP alelnöke, a tábor egyik kezdeményezője köszöntötte „Tusványos Köztársaság szabad polgárait”. Szerinte idén is van miről beszélni, hiszen tovább mélyült Európa válsága, az elmúlt évben nem arról szóltak a hírek, hogy Európa erősödne, ugyanakkor nem mutatott különösebb érzékenységet sem a nemzetállamok, sem a nemzetek sorsa iránt. „Idén ezzel a kérdéssel sokat foglalkozunk, de a nemzetpolitika is napirenden lesz, az aktuálpolitikai témákat járjuk körül, megpróbálunk jövőképet felmutatni. Toró azt várja, hogy a transzilvanizmus kérdésköréhez is tegyen hozzá valamit az idei Tusványos, hiszen az autonómia kérdése sem oldódhat meg a román partnerek nélkül. Paradigmaváltásra van szükség, amely Erdély nemzeti közösségeiről szól, nemcsak az erdélyi és székelyföldi magyarokról. A nemzetpolitika alakításáról kiemelte, ebben a tekintetben el kell mozdulni a mennyiségről a minőség felé. „Rendben van az, hogy a 2018-ig kitűzött cél egymillió külhoni magyar honosítása, azonban meg kell nézni azt is, hogy milyen tartalommal jár ez az állampolgárság” – mondta.

A tábor első kerekasztal-beszélgetésének résztvevői: Takács Szabolcs Ferenc, a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára, Gulyás Gergely (Fidesz), az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának elnöke, Németh Zsolt, Peter Krajnák szlovák oktatási államtitkár, továbbá David Campanale, a BBC tudósítója megállapította: van és kell is lennie közép-európai keresztény víziónak Európa számára, a kontinensnek keresztény alapokon kell állnia.