Külföld
Jement átvették a lázadók
Az ENSZ aggódik
A jemeni főváros, Szanaa elnöki palotájában felvett, televízióban sugárzott beszédben a mozgalom egyik képviselője közölte: öttagú elnöki tanácsot hoznak létre, amely a következő két évben, az úgynevezett átmeneti időszak alatt kormányként működik majd.
Stephane Dujarric ENSZ-szóvivő pénteken közölte, a világszervezetet rendkívül aggasztja az arab országban kialakult hatalmi vákuum. "Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és mindenki, akiket érint a jemeni helyzet, fokozott figyelemmel követi nyomon az eseményeket" - mondta. A szóvivő hozzátette, hogy Dzsamál Benomar, az ENSZ jemeni különmegbízottja a fokozódó válság miatt úton van a jemeni fővárosba.A húszik képviselője azt is bejelentette, hogy a felkelőcsoport hírszerzéssel és biztonsággal foglalkozó ágát, az úgynevezett "forradalmi bizottságot" bízzák meg az 551 tagú új parlament felállításával. A parlament delegálja majd az elnöki tanács tagjait.
"Ez egy új korszak, amely biztonságos partokra hajózza Jement" - mondta az elnöki palotát januárban elfoglalt húszik illetékese.
Az Irán által támogatott húszik korábban szerdáig adtak haladékot az ország politikai pártjainak arra, hogy kiutat találjanak a belpolitikai válságból, máskülönben a csoport saját megoldását oktrojálja Jemenre.
A síita csoport az utóbbi időben fokozatosan terjesztette ki hatalmát az Ádeni-öböl menti államra. Jemenben mély politikai káosz uralkodik Abed Rabbo Manszúr Hádi elnök és Háled Bahah miniszterelnök kormányának lemondása óta. A húszi lázadók tavaly szeptemberben kezdett hadműveleteikkel teljesen megszállták Szanaát, és januárban elfoglalták az elnöki palotát is. Az elnök és a kormány utána a húszik nyomására hivatkozva lemondott, amit a felkelők üdvözöltek.
Egyes megfigyelők szerint a pénteki fejlemény vallási indíttatású polgárháborúba taszíthatja az országot: a szunnita törzsek és a Dél-Jemenben működő, függetlenedésre törekvő csoportok fellázadhatnak a síita húszik ellen. A történtek előnyökkel járhatnak az egyik legerősebb közel-keleti terrorszervezet, az Arab-félsziget al-Kaidája (AQAP) számára is, és hátráltathatják az országban megkezdett amerikai terrorellenes műveleteket.