Külföld
Jemenben a szakadárok bekerítették az elnöki palotát
A felkelők elfoglalták egész Ádent
A Maasík palota a nemzetközileg támogatott jemeni kormány székhelye. A lázadókat az épületet őrző szaúd-arábiai katonák megpróbálták feltartóztatni.
A dél-jemeni szakadárok kétnapi harc árán keddre elfoglalták egész Ádent, és a nemzetközileg elismert kormány tagjait az elnöki palotába szorították - közölték helyi lakosok.
Hírügynökségek azt írják, hogy teljesen felbomlani látszik a valamikori szövetség az Irán által támogatott húszi lázadók ellen, amely az Egyesült Arab Emírségek által támogatott Déli Átmeneti Tanács (DÁT) lázadócsoport és a szaúdi száműzetésben élő Abed Rabbo Manszúr Hádi elnökhöz hű erők között jött létre tavaly. Az emírségek a szaúdi vezetésű, húszik elleni arab katonai koalíció fontos tagja.
A független Dél-Jemen feltámasztásáért küzdő Déli Átmeneti Tanács heves tüzérségi és harckocsitűzzel megszerezte a kormányerőktől az utolsó negyedet is a kikötővárosban, miután előzőleg még csak arról érkeztek jelentések, hogy elfoglalták a kormánynegyedet és bekerítették az elnöki palotát.
Aktivisták nyilvánosságra hoztak a közösségi médiában több olyan fényképet, amelyeken az 1990-ben megszűnt Dél-Jemen zászlaja leng a Hádihoz hű Elnöki Védelmi Erők alakulat támaszpontján, az észak-ádeni Dar Szaaad negyedben. A Déli Átmeneti Tanács fegyveresei korábban Áden központjában rohanták le a kormányalakulat két másik harcálláspontját.
Szemtanúk szerint több száz ember ünnepelte kedden Ádenben a Déli Átmeneti Tanács ottani győzelmét, és követelte Dél-Jemen újbóli kikiáltását.
A Szaba hírügynökség értesülése szerint a két napig tartó harcoknak 16 halálos áldozata van, 141-en pedig megsebesültek, a nemzetközi vöröskereszt azonban 36 halottról és 185 sebesültről tud.
Ahmed Obeid bin Daghr miniszterelnök és a kabinet több tagja állítólag a palotában tartózkodik, és arra készül, hogy azonnal elhagyja az országot. A politikusok Rijádban keresnének menedéket, ahol Abed Rabbo Manszúr Hádi jemeni elnök önkéntes száműzetésben él.
"A szakadárok bekerítették a palotát, és ők ellenőrzik a főbejáratát" - mondta el a jemeni hadsereg egyik tagja. "Akik bennrekedtek, azokról jelenleg azt mondhatjuk, hogy nem hivatalos házi őrizetben vannak" - tette hozzá.
Ádenben harcok zajlanak vasárnap óta, amikor lejárt az úgynevezett Déli Átmeneti Tanácshoz hű szakadár fegyveresek által megszabott határidő a kormány lemondására. A jemeni elnök puccsnak nevezte a történteket. A három napja tartó harcokban eddig legalább 36-an vesztették életüket, és 185-en sebesültek meg a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága szerint.
A nemzetközileg elismert jemeni kormány oldalán harcoló, Szaúd-Arábia vezette arab koalíció azonnali fegyverszünetre szólította fel a feleket kedden. Ezt követően a jemeni belügyminiszter a fegyverek letételére utasította a kormányerőket, és azt reméli, hogy az ellentábor is hasonlóan válaszol - adta hírül a helyi média.
Az amerikai külügyminisztérium közleményében aggodalmának adott hangot, és visszafogottságra intette a szembenállókat.
"Párbeszédre szólítjuk fel az ádeni feleket a politikai megoldás érdekében. A jemenieknek így is súlyos humanitárius válsággal kell szembenézniük. A megosztottság és az erőszak fokozása csak növeli szenvedésüket" - állt a közleményben.
Jemenben évek óta polgárháború dúl, amelyben eddig mintegy tízezer ember vesztette életét, és kétmillió vált földönfutóvá. A konfliktus azt követően éleződött ki, hogy az ádeni székhelyű kormány hatalmát megkérdőjelező síita húszi lázadók támogatást kaptak Irántól, majd a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció is csatlakozott a harcokhoz Hádi oldalán.
A megosztottság fokozódott azután, hogy az arab koalícióban kulcsszerepet játszó Egyesült Arab Emírségek támogatásáról biztosította a térségben kvázi párhuzamos hatóságként működő Déli Átmeneti Tanács vezetőjét, Ajdarúsz az-Zubajdit. A korábban ádeni kormányzóként szolgáló Zubajdit Hádi távolította el tisztségéből 2017 áprilisában, éket verve ezzel a kormányerők és az addig velük egy oldalon harcoló szakadárok közé.
Dél-Jemen évtizedekig független állam volt, mielőtt 1990-ben összeolvadt volna Észak-Jemennel, és a szakadárok továbbra is nagy befolyással bírnak a térségben.