Külföld
„Jelzésértékű Európa számára az államfőválasztás eredménye”
Orbán Viktor gratulált az új osztrák elnöknek
Orbán Viktor gratulált az új osztrák elnöknek
Levélben gratulált Alexander Van der Bellennek, Ausztria vasárnap megválasztott államfőjének Orbán Viktor miniszterelnök - tájékoztatta Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője hétfőn az MTI-t. "Nagy várakozással tekintek a következő évek közös munkájára, mellyel hozzájárulhatunk a közép-európai régió fejlődéséhez és az Európai Unió előtt álló kihívások megoldásához" - fogalmazott Orbán Viktor. A magyar kormányfő biztosította Ausztria új elnökét arról, hogy készen áll a sokoldalú kapcsolatfejlesztésre és a partneri viszony további elmélyítésére az Osztrák Köztársaság vezetésével - tájékoztatott Havasi Bertalan.
"Ausztrián túlmutató jelzésértéke van annak, hogy zöldpárti államfője lesz egy nyugat-európai országnak" - állapította meg Alexandra Föderl-Schmidt, a Der Standard című osztrák lap főszerkesztője. A véleménycikkében kifejti: Van der Bellen győzelmével nem kérdéses Ausztria "lehorgonyozása" az unió mellett. A szerző szerint Van der Bellen azokat tudta mozgósítani, akik félnek, hogy eluralkodik Ausztriában az antiszemita és az idegengyűlölő közhangulat. Úgy látja, Van der Bellennek hidat kell építenie az árkok fellett, amely szerinte "természetéből fakadóan" sikerülni fog.
Az LMP üdvözli a zöld államfőt
AZ LMP üdvözli, hogy "zöld" államfőt választottak az osztrákok, az Ausztriában vasárnap megrendezett elnökválasztáson - tájékoztatta a párt parlamenti frakciója hétfőn közleményben az MTI-t. "A Lehet Más a Politika őszinte örömmel vette tudomásul, hogy Ausztriában Alexander Van der Bellen személyében a történelem során első ízben választottak zöldpárti vezetőt államfőnek az elnökválasztás vasárnap megismételt második fordulójában" - tartalmazza a kommüniké. A párt szívből gratulál a "zöld professzornak" a választáson elért sikerhez, és örömteli várakozással tekint arra, hogy az ökopolitika Magyarország közvetlen szomszédságában, az ország egyik legfontosabb nemzetközi partnerénél a legmagasabb szinten nyerhet képviseletet. Alexander Van der Bellen megválasztása egyértelmű bizonyítéka annak: van esély arra, hogy az elitekkel szemben elégedetlen tömegek változás iránti igényét demagógok helyett felelős politikai szereplők karolják fel - közölte az LMP.
Van der Bellen nem lesz rossz államfő, Heinz Fischer nyomdokait fogja követni - írja Rainer Nowak, a Die Presse című lap főszerkesztője. Megállapítása szerint az elmúlt hónapok és a választási eredmények megmutatták, hogy a fennálló rendszer elleni tiltakozásként milyen lehetőség van az FPÖ-ben. Úgy vélte, az ország minden erejét felhasználta, hogy az FPÖ csúcsra jutását megakadályozza. Hozzátette: még egyszer ez nem fog sikerülni.
"Ausztria levált a számos országban uralkodó populista trendről" - olvasható a Kurier című lap véleménycikkében. Helmut Brandstätter főszerkesztő szerint az emberek stabilitást szeretnének, amelyet sem a Brexit, sem Trump nem adhat meg. Brandstätter szerint Van der Bellen győzelme azzal magyarázható, hogy Norbert Hofer Trump-féle támadásokat intézett ellenfelével szemben, kémnek, hazugnak és kommunistának nevezte Van der Bellent. "Azonban ez a stílus nem illik Ausztriához" - állapította meg.
Arra figyelmeztetett, hogy mindez nem adhat reményt a kormánynak, mert a populizmus nem tűnt el, csak "elvarázsolták". Ha a kormányon belül folytatódik a vitatkozás, akkor az FPÖ hatalmas sikert fog elérni a legközelebbi választáson, talán a már a kampányban kipróbált Norbert Hoferrel. Az emberek jobb kormányt akarnak, de nem szeretnék megbuktatni a kabinetet - állapította meg.
MLP: A végeredmény jó hír
A Magyar Liberális Párt szerint az osztrák elnökválasztás végeredménye egyaránt jó hír Ausztria, Európa és Magyarország számára. Ausztriának továbbra is a demokrácia és a szabadságjogok és Európa iránt elkötelezett államfője lesz - mondta Szent-Iványi István. Közel százezer magyar dolgozik állandóan vagy szezonális jelleggel a szomszédos országban, sok magyar ott tanul, ezért nem mindegy, hogy olyan politikus áll az ország élén, aki a befogadás kultúráját képviseli, vagy pedig olyan, aki az idegenellenességre épít - jelentette ki. Egyelőre korai kimondani, hogy fordulat következett be Európában, ahol az elmúlt egy-másfél évben sorra törtek előre a szélsőséges politikai erők, de úgy tűnik, hogy ez a "dagály" mintha megtorpant volna - fogalmazott.
"Ausztria választott, szinte hallani lehetett, ahogy az egész ország megkönnyebbülten felsóhajt" - olvasható a Kronen Zeitung című osztrák lap kommentárjában. A szerző szerint a változástól való félelem felülemelkedett Ausztriában. Úgy vélte, hogy Alexander Van der Bellennek az első hónapokban meg kell mutatnia, hogy minden osztrák elnöke tud lenni, első feladataként pedig megbékélést kell hoznia a különböző politikai táborok között. "Minden más megoldás katasztrofális lenne az országra nézve" - állapítja meg.
Ausztria egyértelmű jelet küldött európai szomszédainak, akik szintén a szélsőjobboldali pártok menetelését figyelik - állapította meg vezércikkében Reinhard Göweil, a Wiener Zeitung című lap főszerkesztője. Azt írta, az osztrákok felismerték, hogy nemcsak egy államfőválasztásról, hanem irányváltásról is szólt a szavazás. Göweil szerint az agresszivitás és a szélsőséges álláspont nem kifizetődő, mindenekelőtt azért sem, mert nem kínál megoldást a munkanélküliségre, a biztonság és az uniós reformok kérdéseire. A vasárnapi szavazás eredménye mindenesetre azt jelzi, hogy az Európa-párti magatartás megéri - állapítja meg a szerző.
Hahn: A populizmus nem kifizetődő
Az osztrák államfőválasztás eredménye jól jelzi, hogy a populizmus nem kifizetődő - jelentette ki Johannes Hahn, az Európai Unió bővítési biztosa hétfőn Belgrádban. Az uniós politikus szerbiai látogatása során az osztrák elnökválasztás értékelésére vonatkozó újságírói kérdést előbb elhárította, majd azt mondta: ez az eredmény sokkal jobb annál, mintha a másik oldal nyert volna. "Ausztria állampolgáraként úgy vélem, hogy ez jót jelent a helyzetünkre nézve Európában és a világban. Nem kell túlértékelni, de az eredmény jó, és most - a választással töltött év után - Ausztria visszatérhet a hétköznapokba" - magyarázta Johannes Hahn. Úgy vélte, hogy a továbbiakban a fő kihívást az osztrák társadalom számára a két jelölt tábora közötti szakadék csökkentése jelenti majd. "Le kell zárni az ellentéteket, és ez a választás győztesének, de a másik oldalnak a feladata is. Mindenkinek a megbékélésen kell dolgoznia, erre van szüksége Ausztriának" - zárta nyilatkozatát az uniós bővítési biztos.
A nemzetközi sajtó szerint sikerült feltartóztatni a populizmust
Egyelőre sikerült feltartóztatni a populizmust, amely nem megállíthatatlan, de a politikai elitnek nagyobb figyelmet kellene fordítania az emberek megválaszolatlan problémáira - vonja le a következtetést több külföldi lap az osztrák elnökválasztás eredményéből. A nemzetközi sajtóban egyöntetűen üdvözölték Vand der Bellen győzelmét, de a legtöbb újság egyúttal az aggodalmát is kifejezi a populizmus térnyerése miatt.