Külföld
Javul hazánk nemzetközi megítélése
Nincs kétség a magyar demokrácia tartósságával kapcsolatban, ha a valós tényeket tanulmányozzuk – állítja Klaus von Dohnanyi
Jelentős fordulat állhat be a magyarországi közjogi változások nemzetközi megítélésében az Alapjogokért Központ legfrissebb elemzése szerint. Mint írják, annak ellenére, hogy az Európai Unió csúcsintézményei, például az Európai Parlament és az Európai Tanács továbbra is hajlamos politikai alapon helytelen következtetéseket levonni, más nemzetközi fórumokon fordulni látszik a kocka, és sokkal kiegyensúlyozottabb, a valósághoz közelebb álló véleményeket fogalmaznak meg Magyarországról.
Az elemzésben felidézték, hogy nemrégiben az amerikai kongresszus egyik albizottsága méltatta az alaptörvényt, illetve annak adósságfékkel kapcsolatos szabályait, a minap pedig a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) adott ki egy a magyar közjogi változásokat, törvénymódosításokat tényszerűen értékelő jelentést.
Utóbbival összefüggésben rámutatnak, hogy az eddigi kritikus országjelentésekben rendszeresen visszatérő elem volt az alkotmányozási folyamat illegitim volta és a kétharmados törvények aktuális kormányhatalmat „bebetonozó” túlsúlya is. Ezzel szemben a DGAP végre helyesen mutat rá arra, hogy az alaptörvény elfogadásához a legitimációt a Fidesz–KDNP 2010-es kétharmados választási győzelme szolgáltatta – írják.
Eközben a Die Welt című német lap online kiadásában interjú jelent meg Klaus von Dohnanyi egykori német szövetségi oktatási és tudományos miniszterrel, a DGAP Magyarország-kutatócsoportjának vezetőjével, aki hangsúlyozta: a tények gondos tanulmányozása alapján nincs kétség a magyar demokrácia tartósságával kapcsolatban. A volt hamburgi főpolgármester a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa. Klaus von Dohnanyi hozzátette: „Aki elolvassa kutatási jelentésüket, megállapítja majd, hogy ez szabad ország nyitott határokkal, és mindenki elmondhatja, amit szeretne.” Német részről alaposabban kell tanulmányozni a tényeket „akkor is, ha ezt a magyar nyelv és Orbán Viktor gyakran provokatív hangütése nehézzé teszi”.
„Kicsit több megfontoltsággal és gondossággal kell bánni a tényekkel mindkét oldalon: Orbán Viktor és a média oldalán is” - mondta Klaus von Dohnanyi.
Boris Kálnoky, a Die Welt újságírója a PestiSracok.hu-nak adott interjúban szintén azt állította: tarthatatlan, hogy a német sajtóban rendszeresen az jelenik meg Magyarországról, hogy az Orbán-kormány rasszista, cigányellenes vagy antiszemita. A német lap magyarországi tudósítója hozzátette: egyes német sajtóorgánumok a nemzeti, konzervatív kormányzás miatt állították sarokba a kormányt.
Sajtószemle
ARD, német országos közszolgálati televízió: A magyar kormány „populista kampányt” folytat, amellyel „mérgezi a politikai légkört” – emelték ki az Orbán kampánya a menekültek ellen – Integráció magyar módra című összeállításban. Hozzátették: a plakátok egy „bevándorlásellenes kampány” részei, amellyel a menedékkérők számának erős emelkedésére reagálnak.
Neue Zürcher Zeitung, svájci napilap: Az Európai Parlament szerdán elfogadott határozata „keményen megbírálja” a magyar kormányt, bár Brüsszel lehetőségei korlátozottak arra nézve, hogy az Európai Unió tagállamaiban érzékelhető, jogállami szempontból esetlegesen problémás tendenciákkal szemben fellépjen – írták a Nyers kritika Orbán Viktornak című cikkben.
Javul hazánk nemzetközi megítéléseNincs kétség a magyar demokrácia tartósságával kapcsolatban, ha a valós tényeket...
Posted by Magyar Hírlap on 2015. június 13.