Külföld
Izrael tiltakozik a holokauszttal kapcsolatos lengyel törvény ellen
A zsidó állam vezetői szerint a törvény elfogadása gátolná a történelmi igazság feltárását
"Egyáltalán nem fogadjuk el az igazság eltorzítását, a történelem újraírását vagy a holokauszt tagadását. Semmiképp sem fogadjuk el a történelem újraírásának semmilyen kísérletét, s semmiféle megszorítást a történelmi igazság kutatásában"- jelentette ki az izraeli kormányfő a kormány szokásos heti ülésén, még a törvény megszavazása előtt.
Csütörtökön - már a jogszabály megszavazása után - Jiszráel Kac közlekedési és hírszerzési miniszter felszólította Netanjahut, hogy azonnali hatállyal rendelje haza konzultációra Izrael varsói nagykövetét.
"A lengyelek által elfogadott törvény súlyos, tagadja Lengyelország szerepét és felelősséget a zsidók elleni holokausztban"- mondta Kac. "A politikai és a morális megfontolások egyensúlyában világosan dönteni kell: a holokauszt áldozatainak emléke felette áll minden más meggondolásnak"- tette hozzá.
Joáv Galant építésügyi miniszter katonai rádióban elhangzott álláspontja szerint az új lengyel törvény holokauszttagadó. "A hatmillió emlékezete erősebb minden törvénynél. Megőrizzük emléküket és megértjük a tanulságokat: képesnek kell lennünk megvédeni magunkat"- mondta Galant.
Cipi Livni, az ellenzéki Cionista Tábor centrista politikusa azt nyilatkozta a rádióban, hogy a törvény megszavazása "kétszeresen is szembeköpi Izraelt". A zsidó népet, valamint a miniszterelnököt is, aki bejelentette, hogy egyezségre jutott a lengyel kormányfővel a további konzultációról a törvény elfogadása előtt.
Livni szerint Izraelnek azonnal és határozottan kell lépnie, nyilvánosságra kell hoznia dokumentumokat a holokausztban zsidók elleni bűnöket elkövető lengyelekről, s világosan meg kell üzennie: "nem lehet elfelejtetni a múltat".
A Jad Vasem holokausztmúzeum közleményében megismételte, hogy a "lengyel haláltáborok" kifejezés kétségtelenül hibás. A haláltáborokat a németek hozták létre a nácik megszállta Lengyelországban azért, hogy a "végső megoldás" keretében kiirtsák a zsidó népet.
Azonban véleményük szerint a lengyel szenátusban csütörtök éjjel megszavazott törvény más elemekre is vonatkozik, amelyek "veszélyeztetik a lengyel nép szerepének szabad és őszinte megvitatását" a zsidók akkori üldöztetésében.
A Jad Vasem leszögezte: továbbra is támogatni fogja azokat a kutatásokat, amelyek a lengyel lakosságnak a zsidókkal szemben a holokauszt idején tanúsított hozzáállására vonatkoznak, hogy feltárják a bonyolult igazságot, és ebben a szellemben támogatja az oktatási és megemlékezési munkát is.
Varsó nyitott a párbeszédre
A lengyel kormányfőhelyettes, tudományos és oktatásügyi miniszter a TVN24 lengyel kereskedelmi hírtelevízió érdeklődésére reagált Heather Nauert amerikai külügyminisztériumi szóvivő nyilatkozatára, aki a szenátusi vitával egy időben aggodalmának adott hangot egyebek között amiatt, hogy szerinte a jogszabály csorbíthatja a szólás és a történelmi vita szabadságát.
Gowin leszögezte: Lengyelország a törvénytervezet vitája közben akaratlanul egy nagy nemzetközi konfliktusba keveredett. Szerinte a lengyel államérdek egyfelől az, hogy az országot "megvédjék a történelmileg teljesen igazságtalan támadásoktól", másfelől, hogy minél gyorsabban megegyezésre jusson Izraellel és a zsidó szervezetekkel világszerte.
Az amerikai állásfoglalást Varsó "tudomásul veszi" - mondta Gowin, hozzáfűzve: Lengyelország törekedni fog arra, hogy az ügyet a legközelebbi napokban, hetekben, legkésőbb hónapokban megoldják.
Timmermans: Minden népnek tisztában kell lennie a történelmével
Minden népnek tisztában kell lennie országa történelmével, ugyanakkor a történelem ismeretéből tudható, hogy a gázkamrák léte és azok alkalmazása kizárólag a náci rezsim felelőssége és senki másé - jelentette ki Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke újságírói kérdésre válaszolva csütörtökön.
Timmermans hangsúlyozta, a történelem ismerete nem csak információk forrása, hanem figyelmeztetés is.
Véleménye szerint a történelem tanítását és ismertetését meg kell hagyni a történészeknek. Hozzátette, ugyanakkor mindenkinek tisztában kell lenni azzal a ténnyel, hogy a második világháború alatt, a nácik által megszállt minden országban számos hős született, akik szembeszálltak a megszállókkal. Sajnálatos módon azonban ezen országok mindegyikében voltak olyanok is, akik együttműködtek a nácikkal szörnyű tervük végrehajtásában. Ez a valóság - jelentette ki.