Külföld

Itt az ideje kilépni a Néppártból?

A Fidesznek addig van értelme a Néppártban maradnia, amíg van esély arra, hogy a pártcsalád a kereszténydemokrácia irányába visszatéríthető

A Fidesz és az Európai Néppárt kapcsolatáról tárgyal ma Brüsszelben a pártcsalád, a Fidesz küldöttséget Orbán Viktor vezeti.

 Néppárt abszolút megosztott: több tagja - az olasz, a francia, a szlovén például - a Fidesz mellett van, viszont a flamand vagy luxemburgi kispártok meg ellene. A Néppárt vezetői most nyilván számolgatnak: a következetesen kereszténydemokrata, bevándorlásellenes Fidesz megnehezíti a várható koalíciót a szocialistákkal, a liberálisokkal és a szélsőbaloldali zöldekkel - viszont egy Fidesz nélküli Néppárt még rosszabbul járhat, főleg, ha több párt is követi a Fideszt – olvasható az Origón.

Ez oda vezethet, hogy Manfred Weber, a néppárti csúcsjelölt elnöki reményeiről is lemondhat. A Néppárt részéről értékelvűségről szó sincs, kereszténydemokrata értékekről még kevesebb: csak számolgatás, hogy mi az érdekük a májusi uniós választásokkal kapcsolatban és megfelelés a bevándorláspárti erőknek -mutat rá a cikk szerzője.

„A Fidesznek addig van értelme a Néppártban maradnia, amíg van esély arra, hogy a pártcsalád a kereszténydemokrácia irányába visszatéríthető.” 

De ez az esély napról napra fogy, vészesen fogy. Egy minden értékéről lemondó Néppártban viszont már nem szabad maradnia a Fidesznek. Ez a véleménye a Fidesz egész hátországának is.

A cikk szerzője továbbá kitért arra is, hogy a bevándorláspárti erők végérvényesen átveszik a hatalmat a Néppárton belül, akkor már tényleg semmi nem marad, ami a pártcsaládot megkülönböztetné a zöldektől, a liberálisoktól, a kommunistáktól, és a szocialistáktól - ez fejezi ki a legjobban, hogy milyen helyzetbe kormányozta magát az Európai Néppárt az elmúlt években, hogy megfeleljen a bevándorláspárti oldalnak.

A megfeleléskényszer onnan is fakad, hogy a jelenlegi erőviszonyok alapján a bevándorláspárti balliberálisok szavazata nélkül semmi esélye nincsen Manfred Webernek arra, hogy az Európai Bizottság elnökévé válasszák.

„Európa vagy keresztény lesz, vagy nem lesz”
A magát kereszténydemokratának tartó pártcsalád szerdán tart közgyűlést Brüsszelben, amelyen minden bizonnyal szóba fog kerülni a Fidesz tagsága is. Az Alapjogokért Központ videójában felelevenítette az Európai Unió egyik alapító atyjának, Robert Schumannak - a jelenlegi helyzetre is vonatkoztatható - gondolatait, miszerint Európa vagy keresztény lesz, vagy nem lesz. "Most úgy tűnik, hogy ez a bölcsesség az Európai Néppártra igazabb, mint valaha" - mondták.

Objektum doboz

A videóban az intézet két elemzője is megszólalt. Párkány Eszter arról beszélt, hogy az Európai Néppárt hajóját "veszélyes vizekre sodorták a liberális áramlatok." És hogy a pártcsalád tagjainak jelentős része megtagadta az Isten-haza-család értékhármasát. Törcsi Péter pedig arról beszélt, hogy ellentétek már korábban is voltak a jobboldali tömörülésen belül, a migrációs válság csak felszínre hozta őket. Az elemző úgy látja továbbá, hogy a párt liberális szárnya könnyen "foglyul ejtheti az EPP-t."

Csak egyetlen helyes válasz van
Egyébként jó ideje zajlik a vita az európai politikában, hogy milyen értékeket képvisel valójában a magát eredetileg kereszténydemokrataként meghatározó Európai Néppárt. 2015-ben a Közel-Keleten és Észak-Afrikában felbomlottak az addig működő rendszerek, nagy számban indultak meg Európába a jobb életkörülményeket kereső gazdasági bevándorlók. A migrációs válság tetőpontján az Európai Néppárt mégis eltért a keresztény-konzervatív értékektől, és erőteljesen közeledni kezdett a liberálisok felé. Pedig a kialakult helyzetre csupán egyetlen helyes válasz létezik: meg kell őrizni a keresztény identitást, és meg kell védeni a keresztény kultúrát.

A Fidesz - Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével - ezért küzdött az elmúlt években. Ezzel párhuzamosan viszont - szoros összefüggésben Soros György néppárti befolyásának növekedésével - felerősödtek azok a hangok, amelyek a magyar kormánypárt távozását követelik az EPP-ből, mondván a bevándorlásellenességgel, úgymond, megsértik a "közös európai értékeket". Ami persze nevetséges vád: éppen Magyarország harcol a közös európai értékek mellett, a keresztény kultúra védelme mellett.
A Néppárt vezetése azonban sokáig nem fordult szembe a Fidesszel. Főleg, hogy mindenki számára nyilvánvalóvá vált: a 2015-ös migránsválság kirobbanásakor Angela Merkel német kancellárral szemben a magyar miniszterelnök képviselte a racionalitást, a józanságot, Európa jelenét és jövőjét. Világosan bebizonyosodott: Orbán Viktornak volt igaza.

Az európai parlamenti választás hajrájában azonban egyértelműen mondvacsinált okokból kiéleződött a konfliktus, és nyilvánvalóvá vált: az eddig magát keresztény-konzervatív politikusként meghatározó Manfred Weber már nem csitítani akarja a lázongó liberális szárnyat, hanem hergelni. A fő ellentét - erről beszélt Rogán Antal miniszter a hétvégén a közrádióban - a Fidesz és a Néppárt liberális szárnya között a bevándorlással kapcsolatos -olvasható az Origón.

Tegnap az is kiderült, hogy Judith Sargentini úgy véli, nyugodtan adhat utasításokat az Európai Néppártnak. Az egyébként szélsőbalos-liberális (mindemellett antiszemita) holland pártban politizáló Sargentini arra szólította fel az EPP-t, hogy fegyelmezze meg a Fideszt. Normális esetben azt várhatnánk, hogy az EPP szóvivője, vagy akár maga Manfred Weber kikéri magának, hogy az elméletileg rivális pártcsalád tagja ne utasítgassa. Persze, ez nem történt meg. Soros György egyik legmegbízhatóbb embere, a Magyarországot bíráló jelentés írója, Judith Sargentini minden további nélkül dirigálhat a - papíron legalábbis - konzervatív értékeket valló Néppártnak.

Látjuk, hogy mivé alakult az Európai Néppárt, és egyre nyilvánvalóbb, hogy milyen irányba tart. Ebben a Néppártban viszont nincs értelme maradnia a Fidesznek. Egy ilyen Európai Néppártot jobb otthagyni -vonta le a következtetést a cikk szerzője.

„Itt az ideje kilépni”