Külföld
Ismét lőnek a gázai határ mindkét oldalán + GALÉRIA
A Hamász nem hosszabbítja meg a tűzszünetet
Reggel óta több hullámban több mint negyven rakétát lőttek a Gázai övezettel szomszédos izraeli területekre, melyek megsebesítettek három embert és anyagi kárt okoztak több házban, egyet telitalálat ért.
Ismét megnyitották Izrael déli részén az óvóhelyeket, és a rendőrség felszólította a lakosokat, hogy ne utazzanak a Gázai övezet környékére.
Az övezetben az ellencsapásokban életét vesztette egy tízéves kisfiú és tizenegyen megsebesültek a gázai egészségügyi minisztérium beszámolója szerint. Az ENSZ palesztin menekültek segélyezéséért felelős segélyszervezetének vezetője, Chris Gunness elmondta, hogy még az előző harcok következtében százhetvenezer gázai menekült tartózkodik összesen nyolcvankilenc iskolaépületben.
A palesztin küldöttség kész tárgyalni
Azzám al-Ahmed, a palesztin küldöttség vezetője az egyiptomi fővárosban úgy nyilatkozott, hogy addig maradnak ott, amíg sikerül "a palesztin nép jogainak visszaállítását" célzó, végleges megegyezést elérni.
A küldöttségvezető nem tért ki arra, hogy ismét tűzszüneti megállapodást kötnének Izraellel.
Izrael bejelentette, nem hajlandó tárgyalni, amíg a palesztinok rakétákkal támadják területét - közölte pénteken egy neve elhallgatását kérő izraeli illetékes. Az izraeli küldöttség előzőleg hazautazott Kairóból, miután péntek reggel, a háromnapos tűzszünet lejárta utáni percekben újrakezdődtek a rakétatámadások a Gázai övezetből Izrael ellen.
"Ha nem kapunk semmit, nem lesz tűzszünet"
Husszein Bedran, a Hamász egyik külföldön élő vezetője a Jediót Ahronót című újság honlapja, a Ynet szerint kijelentette: „az elejétől világos volt, hogy nem törekszünk időben korlátlan tűzszünetre a kairói tárgyalások alatt. Nem lesz tűzszünet, ha nem kapunk érte semmit. Követeléseink nem képezik vita tárgyát. Erőink nem sérültek, képesek vagyunk egy hosszú kifárasztó háborúra, amit Izrael nem fog kibírni.”
Pénteken az izraeli delegáció elhagyta Egyiptomot, ahol a hosszú távú tűzszünetről szóló tárgyalások folytak, kijelentve, hogy harcok közepette nem egyezkednek a Hamásszal. Ezt előzőleg mind Kairó, mind Jeruzsálem kikötötte.
„Ellenőrzött tengeri folyosó” létrehozását javasolják
A Kairóban elakadt megbeszélések megmentése érdekében az európai országok egy „ellenőrzött tengeri folyosó” létrehozását javasolták Gáza város és a ciprusi Larnaka között, amely egyrészt segítené a blokád felszámolására vonatkozó gázai követelés teljesítését, másrészt megfelelne Izrael követelésének az iszlamista szervezetek fegyverkezésének megakadályozásával.
Az övezetbe tartó hajók tartalmát európai megfigyelők ellenőriznék Larnakában és Gázában. Az izraeli rádióban idézett, Al-Ajjam című palesztin újság beszámolója szerint a tengeri útvonal a személyszállítást is szolgálhatná a Gázai övezetbe.
A tűzszünet lejárta után pár perccel már lőttek
A háromnapos tűzszünet lejárta utáni percekben újrakezdődtek a gázai rakétatámadások Izrael ellen - jelentette pénteken az izraeli katonai rádió.
A Gázai övezettel szomszédos nyolc település felé lőttek rakétákat. Askelon fölött a Vakupola légvédelmi rendszer ellenrakétája semmisített meg egy, a város irányába célzott lövedéket a tűzszünet lejárta utáni percekben, közép-európai idő szerint reggel 7 óra után. A "terroristák" megsértették a tűzszünetet - közölte a hadsereg egy Twitter-üzenetben.
A Hamász cáfolta és hazugságnak nevezte, hogy hajnalban két rakétát lőtt volna ki.
A palesztin csoportok Kairóban nem egyeztek bele a tűzszünet meghosszabbításába, de folytatják a tárgyalásokat - közölte az arab médiával Számi Abu Zuhri, a Hamász szélsőséges palesztin szervezet szóvivője. "Nem egyeztünk bele a tűzszünetbe, folytatjuk a harcot" - áll közleményükben.
Az Askelonra lőtt rakétákért az Iszlám Dzsihád vállalta a felelősséget. Bejelentették, hogy három Grad típusú rakétát lőttek az övezettel szomszédos városra.
Azzám al-Ahmad, a kairói palesztin delegáció vezetője azt mondta telefonon a The Times of Israel című angol nyelvű honlapnak, hogy tárgyaló delegációja Kairóban marad és a következő napokban dönt a fegyvernyugvásról szóló megbeszélések folytatásáról.
Gál Berger, a közszolgálati rádió szakértője szerint a Hamász megpróbál visszatérni eredeti céljához, hogy rakéták és ellenrakéták tüzében folytasson tárgyalásokat a fegyvernyugvásról. Egyiptom és Izrael az egyezkedés kezdete előtt a rakéták leállítását követelte.
Izrael több óra múltán válaszolt a gázai rakétákra
Izrael az előzetes fenyegetések ellenére csak több mint két óra elteltével válaszolt a háromnapos tűzszünet lejárta után újrakezdett gázai rakétatámadásokra.
Palesztin források szerint több mint két órával az első gázai rakétasorozatok után ágyútűzzel vette célba az izraeli hadsereg a rakéták kilövőhelyeit. Benjámin Netanjahu miniszterelnök és Móse Jaalon védelmi miniszter erőteljes válaszra szólította fel a hadsereget - közölte az izraeli közszolgálati rádió.
Előzőleg az övezetben lakott területen öt palesztin halálát okozó robbanás történt, amelyet egy Izraelre irányzott, de hibás rakéta idő előtti felrobbanása okozott. Az övezetből korábban drónok megjelenéséről számoltak be, de az izraeli hadsereg csak több tucat palesztin lövedék, ismétlődő támadások után lőtt palesztin állásokat. A rádió szerint új célpontlistát állítottak össze a hadsereg illetékesei.
A Herclijai Interdiszciplináris Központ felmérése szerint a gázaiak 92 százaléka tűzszünetet akar, és 68 százalékuk jobban szeretné, ha inkább az övezetet építenék újjá a fegyveres szervezetek fegyverkezése helyett. Az 525 nagykorú válaszadót telefonon kérdezték a kutatók.
Cipi Livni igazságügy-miniszter Facebook-bejegyzésében elítélte a gázai terroristákat, és azt írta, hogy „megfelelő kezelést” kell adni válaszul. „A Közel-Keleten nem lesz Iszlám Állam" - utalt az Irakban és Szíriában harcoló szélsőséges szunnita szervezet harcosaira.
Iszráel Kac közlekedési miniszter szintén a Facebookon tette közzé álláspontját a harcoknak a Hamász általi újrakezdéséről. Izrael „nem egyezkedik tűz alatt”, s a civilek péntek reggeli újabb menekülésére utalva azt írta, hogy „palesztinok ezrei hagyják el otthonaikat - ők komolyan vesznek minket. Mi következünk.”
Naftali Bennet gazdasági miniszter a Kairóba küldött izraeli delegáció azonnali visszatérését sürgette - közölte a rádió. Kijelentette: megengedhetetlen, hogy „civilekre lőve gyakoroljanak nyomást.”
A Hamász nem hosszabbítja meg a tűzszünetet
A Hamász nem hosszabbítja meg a tűzszünetet, mert Izrael nem teljesíti a követeléseit. Ezt pénteken Kairóban jelentette be a Gázai övezetet irányító radikális palesztin szervezet képviselője.
A gázai konfliktusban szemben álló felek között három nappal ezelőtt életbe lépett fegyvernyugvás közép-európai idő szerint reggel 7 órakor járt le.
A Hamász két vezetője mellett az Iszlám Dzsihád Kairóban tartózkodó egyik vezetője is közölte, hogy szervezete a fegyvernyugvás meghosszabbítása ellen döntött, de néhány perccel az időpont lejárta előtt még teljes volt a bizonytalanság a kérdésben, mert az izraeli Háárec című újság értesülése szerint mégis sikerült megállapodni Kairóban a tűzszünet háromnapos meghosszabbításában, csak még nem jelent meg az erről szóló közlemény.
Eredménytelenek voltak a tárgyalások
Palesztin források szerint Kairóban körülbelül hat órán át tartott csütörtök estétől péntek hajnalig a megbeszélés a palesztin küldöttség és az Izraellel közvetítő egyiptomi hírszerzés vezetője között. Az izraeli delegáció elhagyta az egyiptomi fővárost, miután nem sikerült áttörést elérnie a tárgyalásokon.
Az izraeli hadsereg közben bejelentette: három órával a tűzszünet hivatalos vége előtt két rakétát lőttek ki a déli országrészre a palesztin enklávéból.
Az izraeli hadsereg arra készül, hogy a Hamász rakéták sorozatával próbálja majd bemutatni, hogy továbbra is ütőképes és elég rakétája van a harc újrakezdéséhez. "Fontos, hogy a következő órákban éberek legyünk", mondta Gili Senháv, az izraeli hadsereg tisztje a közszolgálati rádióban és arra kérte a lakosságot, hogy továbbra is tartsák be az elmúlt hónap polgári védelmi szabályait.
A rádió szerint a légierő egy új, Hamász elleni célpontokból álló lista alapján erős bombázásokkal fog válaszolni a gázai rakétatámadások felújítására. Az Erős Szikla hadművelet csúcspontján behívott 82 ezer tartalékosból mintegy negyvenezer katonát még nem szereltek le.