Külföld

Ismét Közép-Kelet Európára figyel Kína

Az egészségügyi együttműködés fejlesztési lehetőségeivel foglalkozó konferenciát rendeznek Prágában a közép- és kelet-európai országok és Kína.

Kína, valamint a közép- és kelet-európai országok egészségügyi együttműködésének fejlesztési lehetőségeivel foglalkozik a témáról rendezett konferencia, amely kedden nyílt meg Prágában. A 17 résztvevő ország képviselői az előzetes tervek szerint nyilatkozatot írnak alá a találkozón, amelyen Magyarországot Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára képviseli.

Liu Jen-tung kínai kormányfőhelyettes beszédében úgy vélte, hogy a jövőben több téren is széles lehetőségek nyílnak az együttműködésre országa, valamint a kelet- és közép-európai térség államai között. Konkrét példaként az ösztöndíjas diákok rendszeres és az eddiginél aktívabb cseréjét említette. Mint mondta, nagyon örülne, ha a következő ilyen találkozóra Kínában kerülne sor.

Svatopluk Nemecek cseh egészségügyi miniszter kijelentette: „Egészségügyi rendszereink nagyon eltérőek, és mint egészségügyi miniszterek szeretnénk a legjobb ellátást biztosítani állampolgárainknak. A mai globális világban ezt egyedül nem tudjuk elérni, fontos a kölcsönös együttműködés. Az aláírandó nyilatkozat lefekteti a kölcsönösen előnyös együttműködés alapjait.”
„Meggyőződésem, hogy a modern európai egészségügy számára hasznos lehet a hagyományos kínai egészségügy tapasztalatainak felhasználása” - vélekedett Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök, aki személyesen nyitotta meg a fórumot. „A 17 egyenrangú ország laza szövetségének együttműködését a kölcsönös tisztelet, a politikai bizalom, a széles gazdasági és kereskedelmi forgalom jellemzi” - szögezte le.

Margaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) elnöke beszédében felszólította a minisztereket, hogy vizsgálják meg az országaik egészségügyi rendszerében rejlő tartalékokat és korlátozzák a pazarlást. Chan úgy vélte, hogy ma az egészségügyi rendszerek kiadásainak mintegy 30 százalékát nem jól használják fel. „Ha ezeket a tartalékokat ki tudnánk használni, nem lenne szükség a pénzügyminiszterekkel évente vitatkozni az ágazat költségvetésének emeléséről” - jegyezte meg.