Külföld
Iráni támaszpontról támadtak az orosz bombázók
Az Iszlám Állam szíriai állásait lőtték
Ez volt az első alkalom, hogy az orosz légierő Iránból kiindulva támadott célpontokat Szíria területén. Korábban, az elmúlt két hónap során az orosz hadászati bombázók Oroszországból felszállva hat alkalommal támadták az Iszlám Állam (ISIS) terrorszervezet szíriai célpontjait. A bombázókat a szíriai Hmejmímben lévő orosz támaszpontról felszálló vadászgépek fedezték.
Az orosz védelmi tárca szerint a Tu-22M3-as és SzU-34-es gépek az Iszlám Állam és az an-Nuszra Front terrorszervezet objektumait támadta Aleppó, Deir-ez-Zór és Idlíb tartományokban. A hivatalos tájékoztatás értelmében a bombázók öt nagy fegyver- és üzemanyagraktárt, három irányítóközpontot és kiképzőtábort, valamint „jelentős számú" fegyverest semmisítettek meg. A bombázókat Hmejmímból levegőbe emelt Szu-30SzM és Szu-35-ös vadászgépek kísérték. A keddi bevetés után az összes repülő visszatért a bázisára.
Oroszországban kedden elsőként a Rosszija 24 orosz állami hírtelevízió számolt be az orosz bombázók iráni állomásoztatásáról, iráni és arab sajtóforrásokra hivatkozva. Az Al-Madsar News szerint a hamadáni állomásoztatás 60 százalékkal csökkenti a korábban Észak-Oszétiából felszálló orosz nehézbombázók repülési idejét, és növeli a terhelhetőségüket. Amíg az észak-kaukázusi repülőterek és Palmüra közötti távolság több mint 2 ezer kilométer, addig Hamadánból csak 900 kilométert kell repülniük.
Az Interfax orosz hírügynökség értesülése szerint az orosz védelmi minisztérium hétfőn légtérhasználati engedélyt kért Iraktól és Irántól manőverező repülőgépeinek átrepüléséhez.
Jogvédők: Gyújtóbombákat vet be a rezsim és szövetségesei
Az elmúlt héten legalább tizennyolc alkalommal vetett be gyújtóbombákat a Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette rezsim és szövetségese, Oroszország a heves ostrom alatt álló észak-szíriai nagyváros, Aleppó és a közelében fekvő Idlíb felkelők kezén lévő területein - nehezményezte kedden a Human Rights Watch (HRW). A New York-i székhelyű nemzetközi jogvédő szervezet beszámolója szerint erre utalnak a támadásokról készített video- és fényképfelvételek, valamint a robbanószerkezetek maradványai. A csapásokban legalább tizenkét polgári lakos sebesült meg.
Steve Goose, a HRW fegyverszakértője arra szólította fel a szíriai és orosz kormányokat, hogy szüntessék be a civilek lakta térségek elleni gyújtóbombás támadásokat.
A gyújtóbombák különféle kémiai reakciók eredményeképpen nehezen eloltható tüzeket, és ezáltal súlyos égési sérüléseket okozhatnak.
Peter Maurer, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) elnöke azt mondta, hogy az aleppói ostrom a modern történelem egyik legpusztítóbb városi konfliktusa.
A harcok jelentette közvetlen fenyegetésen túl olyan alapvető szolgáltatások, mint az ivóvíz vagy az elektromos áram hiánya súlyosbítja a helyzetet Aleppóban - fejtette ki.