Külföld
Irán újabb amerikai szankciók esetén felmondja a nukleáris megállapodást
Ha az Egyesült Államok folytatja "a szankciók és a kényszerítés" politikáját, ez bekövetkezhet - mutatott rá Róháni
"A szankciókkal és a kényszerítéssel való elhibázott próbálkozások vezették az előző (amerikai) kormányzatokat a tárgyalóasztalhoz" - jelentette ki a parlamentben Róháni elnök, akinek beszédét az iráni televízió közvetítette. "Ha azonban vissza akarnak térni ezekhez a módszerekhez, nagyon rövid idő - nem hetek vagy hónapok, hanem napok - alatt jóval keményebb módszerekkel visszatérünk a megállapodást megelőző helyzethez" - tette hozzá.
Az iráni elnök újólag kijelentette, hogy amerikai kollégája, Donald Trump bebizonyította a világnak: "nem jó partner".
"Az elmúlt hónapokban a világ a szemtanúja volt annak, hogy az Egyesült Államok azon túl, hogy folyamatosan megszegte az atomszerződéssel kapcsolatos ígéreteit, több alkalommal figyelmen kívül hagyta a nemzetközi szerződéseket, és bebizonyította a szövetségeseinek, hogy nem jó partner" - így Haszan Róháni.
A 2015-ben Teherán, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia) és Németország között megkötött atomszerződésben Irán vállalta, hogy a nemzetközi szankciók fokozatos eltörlése fejében polgári célokra korlátozza atomprogramját.
Július közepén az amerikai kormányzat újabb jogi és pénzügyi büntetőintézkedésekkel sújtott olyan iráni magán- és jogi személyeket, akik, illetve amelyek kapcsolatban állnak az ENSZ BT egyik határozata által tiltott ballisztikusrakéta-kísérletekkel és a Forradalmi Gárda iráni elitalakulattal.
Az Egyesült Államok kongresszusa július végén újabb szankciókról szóló törvényt fogadott el Irán ellen, amelyet ballisztikusrakéta-programja fejlesztésével, az emberi jogok megsértésével és a Washington által terrorszervezetként nyilvántartott csoportok - közöttük a libanoni Hezbollah - támogatásával vádol.