Külföld

Irán panaszt tett az Egyesült Államok ellen

Golamali Kosru szerint az ország széles körben beavatkozott Irán belügyeibe

Irán levélben tett panaszt szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsánál (BT) és a világszervezet főtitkáránál, António Guterresnél, az iráni belügyekbe történt beavatkozással vádolva az Egyesült Államokat.

Golamali Kosru, az iráni ENSZ-misszió vezetője a levélében arra hívta fel a figyelmet, hogy a közelmúltban az Egyesült Államok "széles körben beavatkozott Irán belügyeibe", s hangsúlyozta, hogy a jelenlegi amerikai adminisztráció "áthágott minden határt, figyelmen kívül hagyva a civilizált nemzetközi kapcsolatokban irányadó nemzetközi jog elveit és szabályait".
A diplomata ismertette Teherán álláspontját, miszerint az amerikai kormányzat a napokban "groteszk közbenjárással" megnövelte beavatkozását az iráni belügyekbe, "ürügyként" támogatást nyújtva a "szórványos" iráni tüntetéseknek.
Kosru emlékeztetett rá, hogy Irán alkotmánya biztosítja a tüntetés jogát.
A levélre adott esetleges válaszokról egyelőre nincs információ. António Guterres ENSZ-főtitkár szerdán másodszor fejezte ki aggodalmait az iráni történések miatt. A portugál diplomata közleményében a számos halálos áldozatot okozó erőszak leállítására szólított fel minden felet.
Donald Trump és Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet többször is támogatásáról biztosította az Iránban tüntetőket. Kedden az amerikai kormányzat arra szólította fel Teheránt, hogy engedélyezze a közösségi oldalakhoz történő hozzáférést, Haley nagykövet pedig az ENSZ BT és az Emberi Jogi Tanács rendkívüli ülésének összehívását kérte.
Iránban egy hete kezdődtek utcai megmozdulások. A tüntetők eleinte az áremelések ellen tiltakoztak, majd az iszlám köztársaság kormánya és az országot az 1979. évi iszlám forradalom óta irányító vallási elit ellen fordultak. A tüntetők és a biztonsági erők közötti összecsapásokban eddig több mint húszan vesztették életüket, s a hatóságok százakat vettek őrizetbe. Az iráni Forradalmi Gárda parancsnoka, Mohammad Ali Dzsafari tábornok mindazonáltal szerdán nyilatkozatban biztosított mindenkit arról, hogy módjában áll bejelenteni "a lázadás végét".

Szakértő: Ha felborul a rend, újabb migránshullámra kell számítani

Iránban stabil a rendszer, de ha ez változna, problémát jelenthet egy onnan elinduló újabb migrációs hullám - vélekedett a Kossuth rádió 180 perc című műsorának csütörtök reggeli adásában a Budapesti Corvinus Egyetem docense.

Gálik Zoltán hangsúlyozta: a perzsa államban elszórtan zajló spontán tüntetéseknek gazdasági okai vannak, a vártnál kisebb növekedés és a túl magas infláció miatt vonultak utcára az emberek. Az Európába érkező migránsok között viszonylag kevés volt az iráni.
Megjegyezte: érdemes ugyanakkor arra is figyelni, hogy Iránban több millió külföldi - például Afganisztánból vagy Irakból érkezett - menekült él, ahogy arra is, hogy az Európai Unió nem tekinti biztonságos harmadik államnak Iránt, és nincs is vele a migránsok visszafogadásáról átfogó megállapodása.

Moszkva óva inti Washingtont a beavatkozástól

Moszkva óva inti Washingtont az iráni belügyekbe való beavatkozástól - jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes csütörtökön a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva.

Rjabkov arra reagált, hogy Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet a világszervezet Biztonsági Tanácsának összehívását sürgette az iráni zavargások miatt. Az orosz diplomácia helyettes vezetője hangsúlyozta, hogy az országban végbemenő belső folyamatok nem tartoznak a nemzetközi béke és biztonság fenntartásáért felelős ENSZ BT kompetenciájába. 
A magas rangú orosz diplomata szerint az Egyesült Államok szándékosan a Teherán nukleáris programjának korlátozásáról 2015-ben megkötött nemzetközi egyezmény aláásására próbálja felhasználni az iráni helyzetet. Úgy vélekedett, hogy ez nem válik az amerikai diplomaták becsületére, és hangsúlyozta, hogy Moszkva az atomalku fenntartásának és maradéktalan végrehajtásának híve. 
Felhívta a figyelmet arra, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójának jelentései egyetlen alkalommal sem tartalmaztak olyan vádat, miszerint Irán megszegte volna a megállapodást. A tárcavezető-helyettes reagált Mike Pence amerikai alelnöknek arra a kijelentésére, hogy az Egyesült Államok egy hosszabb távú megállapodást szeretne elérni az iszlám köztársaság nukleáris programjáról, és Washingtont az atomalkuhoz való destruktív hozzáállással vádolta meg.
Rjabkov kifejezte meggyőződését, hogy az Oroszországgal baráti viszonyt ápoló iszlám köztársaság a területén zajló események "meghamisítására irányuló számos kísérlet" ellenére képes lesz meghaladni a nehézségeket, és megerősödve, egyebek között az iráni nukleáris programról kötött megállapodás végrehajtásában tanúsított megbízható partneri magatartásával ki tud majd lábolni a jelenlegi gondjaiból.