Külföld

Irak korábban figyelmeztetett a terrorveszélyre

Ankara kétszer is figyelmeztette Párizst az egyik merénylőre

Iraki titkosszolgálati tisztviselők egy nappal a 129 halálos áldozattal járó párizsi támadások előtt küszöbönálló merényletekre figyelmeztették az Iszlám Állam ellen az Egyesült Államok vezetésével harcoló szövetségeseket - tudta meg az AP amerikai hírügynökség. Törökország kétszer is figyelmeztette Franciaországot az egyik merénylő személyével kapcsolatban.

Az iraki titkosszolgálat sürgős üzenetében azt írta, Abu Bakr al-Bagdadi, az Iszlám Állam vezére parancsot adott arra, hogy embereik az elkövetkező napokban indítsanak pokolgépes és más jellegű támadásokat a szövetségesek ellen Irakban és Szíriában, továbbá Irán és Oroszország ellen is. 
Az irakiak nem szolgáltattak pontos részleteket arról, hogy mikor és hol lesznek ezek a támadások. 
Egy magas rangú francia biztonsági tisztviselő azt mondta az AP hírügynökségnek, hogy a francia titkosszolgálat rendszeresen, naponta kap ehhez hasonló üzeneteket. 

Ankara kétszer is figyelmeztette Párizst 
Törökország kétszer is figyelmeztette Franciaországot az egyik merénylő személyével kapcsolatban a párizsi támadások előtt - közölte egy magas rangú török kormányzati tisztségviselő hétfőn. Az első figyelmeztetést 2014 decemberében, a másodikat 2015 júniusában továbbították Párizsnak.
Az illetékes szerint Ankara még 2014 októberében kapott adatszolgáltatási megkeresést Párizstól négy terroristagyanús személlyel kapcsolatban. A nyomozások során az egyik párizsi merénylő, Ismail Omar Mostefai is a hatóságok látókörébe került. A török hatóságok kétszer is értesítették Párizst a nyomozási eredményekről, de csak a pénteki támadásokat követően kaptak visszajelzést.
Franciaország csak róla kért információt Törökországtól a pénteki merényletek után - hangsúlyozta az ankarai illetékes.
Mostefai 2013-ban érkezett Törökországba, de a hatóságoknak nem voltak ismereteik arra nézve, hogy később elhagyta volna az országot. A Franciaországban született 29 éves Mostefai a feltételezett terroristák egyike, akinek a nevét a francia hatóságok a támadásokkal kapcsolatban nyilvánosságra hozták. A támadáskor a mellényébe rejtett pokolgépet hozott működésbe. A merénylet helyszínén, a törmelék között talált, leszakadt ujjának lenyomata alapján sikerült őt azonosítani.
Törökország részt vesz az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció harcában az Iszlám Állam ellen, így rendelkezésre bocsátotta katonai repülőtereit a koalíciónak, és megszigorította a határellenőrzést is, hogy gátat szabjon a külföldi dzsihadisták beszivárgásának.
Ankara azonban arra panaszkodott, hogy a szövetségesek között nincs megfelelő mértékű információcsere, és sürgette a Nyugatot, hogy adja tovább ismereteiket a potenciális gyanúsítottakról. "(Mostefai) esete nyilvánvalóvá teszi, hogy a titkosszolgálati információk megosztása és a hatékony kommunikáció elengedhetetlen a terrorellenes erőfeszítések sikeréhez" - mondta a tisztségviselő.

Az amerikai titkosszolgálat egy tisztje - az iraki figyelmeztetést nem kommentálva - kijelentette, nem volt tudomásuk a nyugati kormányoknak címzett olyan fenyegetésről, amely elég konkrét lett volna ahhoz, hogy elejét vegyék a párizsi támadásoknak. 
 Amerikai, francia és más nyugati kormányok már hónapokkal ezelőtt aggodalommal beszéltek az Iszlám Állam által ihletett esetleges támadásokról, amelyeket Szíriában harci tapasztalatokat szerzett fegyveresek hajthatnának végre - mondta a tiszt, aki szerint az elmúlt hetekben a veszélyérzet egyre nőtt.
A szövetségeseknek küldött bagdadi üzenet másolatát megszerezte az AP, és hat magas rangú iraki titkosszolgálati tisztviselő megerősítette a benne szereplő információkat. Közülük négyen azt mondták, hogy figyelmeztették Franciaországot is a lehetséges támadásra. Két tisztviselő azt mondta, hogy Franciaországot előzetesen tájékoztatták olyan részletekről is, amelyeket még nem hoztak nyilvánosságra.
"Az Iszlám Állam terrorszervezet sorain belül lévő közvetlen forrásainktól kaptunk értesülést arról, hogy a szervezet minden tagját irányító Abu Bakr al-Bagdadi parancsot adott egy nemzetközi támadásra minden szövetséges állam ellen, továbbá Irán és Oroszország ellen. Ezt az elkövetkező napokban kellett végrehajtani robbantásokkal, gyilkosságokkal vagy túszejtéssel. Akkoriban nem volt értesülésünk a terrortámadások időpontjáról és helyszínéről" - tartalmazta az iraki üzenet.
Az iraki tisztviselők által idézett más figyelmeztetésekből kiderült, hogy a párizsi támadásokat a szíriai Rakkában, az Iszlám Állam tényleges fővárosában tervezték meg. Itt képezték ki a támadókat erre a műveletre azzal a szándékkal, hogy Franciaországba küldjék őket. A kiképzést követően Franciaországban a terroristákat segítő csoport, "alvó sejt" fogadta a fegyvereseket és segített végrehajtani a tervet. A műveletben 24 ember vett részt: 19-en közülük a támadások végrehajtói voltak, és öten a tervezésben, illetve a szükséges eszközök beszerzésében vettek részt.