Külföld
Ingatagon vág bele Pozsony az elnökségbe
Robert Fico: Nem célunk Brüsszel meggyengítése
Az uniós intézmények és az egyes tagországok közötti egyensúly megteremtését szorgalmazta Robert Fico szlovák miniszterelnök pénteken az Európa Bizottság elnökével, Jean-Claude Junckerrel közös sajtótájékoztatóján, amelyet a szlovák EU-elnökség első napján tartottak Pozsonyban. A szlovák kormányfő erről a visegrádi négyek álláspontjának erőteljes megfogalmazásával kapcsolatos kérdésre válaszolva beszélt.
Robert Fico elmondta: a visegrádi együttműködés egyedülálló, mély értékekkel rendelkező és nagyon fontos viszony, amelyet a tagok tovább akarnak bővíteni. Hozzátette: ugyanakkor téved, aki azt hiszi, hogy céljuk lenne az európai intézmények meggyengítése és a tagországok pozíciójának minden áron való erősítése. „Egyensúlynak kell lennie az uniós intézmények és az egyes tagországok között, egyik fél sem dominálhat” – hangsúlyozta a szlovák kormányfő.
Juncker és Fico egyeztetésének fő témái a migráció kérdése, a szeptemberi uniós csúcs, valamint a Brexit kérdése voltak. A EB-elnök a sajtótájékoztatón a migrációs kérdésekkel kapcsolatos tagállami álláspontok közelítését ígérte. Fico kijelentette, nincs százszázalékos egyetértés a migráció kérdésében, Pozsony úgy véli, hogy Brüsszelnek nagyobb rugalmasságot kellene gyakorolnia a tagországok megoldási elképzelései iránt, s a megállapodásokat gyorsabban kellene átültetni a gyakorlatba.
Időközben a szlovák kormányfő ellen bizalmatlansági indítványt nyújtott be a pozsonyi parlament két ellenzéki pártjának, a liberális Szabadság és Szolidaritásnak (SaS) és a populista Egyszerű Emberek és Független Személyiségeknek (OLaNO) a frakciója.
Az indítványt a 150 fős törvényhozás 34 ellenzéki képviselője írta alá. A beterjesztők szerint Ficónak azért kell távoznia, mert nem volt hajlandó meneszteni belügyminiszterét, Robert Kalinákot. Kalinák leváltása ügyében az ellenzéknek ugyanez a csoportja egy hónapon belül másodszor hívott össze rendkívüli parlamenti ülést, ez csütörtök kezdődött, de néhány órás vita után felfüggesztette a házelnök. Az SaS és az OLaNO képviselői a belügyminiszter menesztését egy állítólagos adócsalási ügyben játszott szerepvállalása miatt sürgetik. A Robert Kalinák leváltását célzó kezdeményezés az elmúlt hetekben túlnőtt a parlamenti vita keretein, ezzel összefüggésben az ellenzék két pártja több tüntetést is szervezett, egyebek mellett Robert Fico kormányfő lakása előtt is.
Az ügyben a szavazás szerdán lesz, de tekintve a pozsonyi parlamentben lévő erőviszonyokat s azt, hogy mind a belügyminiszter, mind pedig a kormányfő mellett kiállt a négypárti kormánykoalíció, a bizalmatlansági indítványok elutasítására lehet számítani.
Még szorosabban összezárnak a V4-ek
Az Európa előtt álló kihívásokra a lengyel elnökség a regionális együttműködés szorosabbra fűzésével akar válaszolni - erősítette meg a külügyminisztérium pénteken, miután Lengyelország hivatalosan is átvette a következő évre a visegrádi négyek csoportjának (V4) soros elnöki tisztségét. A lengyel külügyminisztérium honlapján közzétett közlemény szerint Varsó „rendkívüli pillanatban” veszi át a tisztséget, amikor Európa nehéz kihívásokkal szembesül, köztük a migrációs válsággal, a brit népszavazás teremtette helyzettel és a lassuló európai gazdasági növekedéssel. „Fennáll a kontinens újbóli politikai és gazdasági széttördelésének kockázata is, amely megzavarhatja az európai integráció folyamatát” - áll a külügyi közleményben. Ezekre a kihívásokra a visegrádi együttműködés további szorosabbra fűzésével kell válaszolni - szögezte le a tárca. A dokumentum szerint a V4-eknek ellenezniük kellene az európai menekültügyi politikát szabályzó dublini rendszer minden olyan módosítását, amely az állandó és automatikus menekültelosztási mechanizmus bevezetését eredményezné, illetve jelentősen korlátozná a tagországok hatáskörét e területen. (TL)
A csehek is népszavazhatnak a kilépésről
Referendumot tartana Csehország európai uniós, illetve NATO-tagságáról Milos Zeman cseh államfő, aki erről pénteken beszélt egy dél-morvaországi lakossági fórumon, a brit EU-tagság feladásával (Brexit) kapcsolatos kérdésre válaszolva. „Nem értek egyet azokkal, akik támogatják az EU-ból történő kilépést, de mindent megteszek annak érdekében, hogy legyen egy népszavazás, amelyen kinyilváníthatják véleményüket. Ugyanez vonatkozik a NATO-ra is” - jelentette ki a cseh közszolgálati rádió szerint Velké Mezirícíben a köztársasági elnök, aki munkalátogatáson tartózkodik Dél-Morvaországban. Leszögezte, hogyha a népszavazás megvalósulna, ő a kilépés ellen szavazna. Milos Zeman álláspontjával ellentétben Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök a brit EU-népszavazás után, amelyben a britek a kilépés mellett döntöttek, ismételten azt hangoztatta, hogy Csehországban nincs szükség népszavazásra, amit jelenleg kisebb parlamenten kívüli pártok szorgalmaznak. A parlamenti pártok közül az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt (ODS) ugyan nagyon euroszkeptikus, de az EU-ból való kilépést vagy népszavazást erről eddig nem szorgalmazott. (TL)