Külföld
Információs háború indul Oroszország ellen
A Nyugat az ukrán válság miatti dezinformációkat akarja kivédeni
A kezdeményezés célja - amelyről a France24 hírtelevízió számolt be internetes oldalán szombaton -, hogy helyére tegye a NATO-ról és az Európai Unióról kialakított képet, bebizonyítva, hogy az orosz propaganda üzenetei nem felelnek meg a valóságnak.
"Oroszországban az EU-t homoszexuálisok összeesküvéseként mutatják be... a hidegháború régi mítoszai visszatérőben vannak" - mondta Robert Pszczel moszkvai NATO-szóvivő az AFP francia hírügynökségnek.
"A propaganda igen kiterjedt. Az oroszok mintegy 90 százaléka a közszolgálati televíziót nézi, és az igényes oroszok egyáltalán nem néznek hírműsorokat" - mondta Robert Pszczel. "Szüntelenül Oroszországra leselkedő veszélyként írják le a külvilágot" a köztévében - tette hozzá.
A dél-ukrajnai Krím félsziget tavaly márciusi orosz bekebelezése alaposan lehűtötte az EU és Moszkva viszonyát, és egyelőre nem is várható enyhülés.
Elemzők és nyugati vezetők szerint a bonyolult orosz propagandagépezet fontos eleme, hogy kétkedést ébresszen a nyugati mértékadó médiával szemben, sőt az objektív igazság fogalmát is aláaknázza.
Áprilisban több orosz televíziós csatorna is sugárzott riportot egy fiatal lányról, akivel állítólag a tűzszünetet megsértő ukrán tüzérségi tűz végzett. A BBC oknyomozásba kezdett, de sehol sem találta meg a lány holttestét, míg végül egy orosz újságíró beismerte, hogy "soha nem létezett".
Orosz trollok a közösségi portálokra Oroszországot kedvező színben feltüntető történeteket tesznek ki, a kijevi hatóságokat pedig "fasisztaként", a nyugati vezetőket nevetséges alakokként mutatják be.
A modern technikának köszönhetően nincsenek határok, és az ilyen történetek könnyen eljutnak az uniós állampolgárokhoz, közöttük a balti államokban élő orosz ajkúakhoz. Ezek az egykori volt szovjet köztársaságok a leggyanakvóbbak Vlagyimir Putyin orosz elnök szándékait illetően.
A litván kormány "rendzavarásra, agresszív magatartásra való szítás és elfogult értesülések terjesztése" miatt betiltotta az RTR Planeta televíziót.
Júniusi csúcstalálkozójukon az orosz dezinformációs hadjárattal kapcsolatos akciótervet vitatnak meg az európai vezetők, de egyes megfigyelők attól tartanak, hogy megfelelő pénzeszközök híján az EU hátrányban marad Moszkvával szemben.
"Egy biztos, nem azokat a módszereket fogjuk használni, mint az oroszok" - mondta egy uniós diplomata. A cél az, hogy alaposabban figyeljék az orosz hírfolyamot, és lehetőség szerint oroszul a lehető leggyorsabban reagáljanak rá.
"Nem ellenpropagandáról van szó, hanem bizonyos tények és igazságok jobb megvilágításáról" - mondta egy uniós illetékes.
Mintául a NATO szolgálhat, az észak-atlanti szövetség brüsszeli sajtóközpontjában ugyanis mintegy húszan figyelik állandóan a híreket. Oana Lungescu NATO-szóvivő elektronikus levelekben, Twitter-üzenetekben és a szövetség honlapján reagál a pontatlan vagy félrevezető orosz hírekre, de az ő tevékenységének is vannak korlátai.
"Túlságosan sok időbe és energiába telne minden egyes hazugságra reagálni, így az alapvető mítoszokra és a nagy hazugságokra reagálunk" - mondta az AFP-nek a szóvivő.
"Vannak veszélyek is, ha például túl messzire megyünk, ezzel Oroszország kezére játszhatunk" - jegyezte meg Nick Cull, a Dél-Karolinai Egyetem tanára, aki szerint visszafogott hangnemben kell reagálni.
"A legrosszabb, amit a nyugati hatalmak tehetnek, hogy beleesnek abba a szerepbe, amit az orosz kommunikációs tanácsadók szánnak nekik: az orosz és az ortodox kultúrát és történelmet nem tisztelő, a közös jövő iránt érdektelen oroszgyűlölők szerepébe" - mondta Nick Cull.