Külföld

Holland nem az ukránok társulására

Aligha veszélyezteti a népszavazás Kijev és Brüsszel megállapodását

A szavazók több mint hatvan százaléka nemet mondott az Ukrajna és az Európai Unió társulási szerződéséről szóló népszavazáson. A döntés közvetlen következményeként az ukránok valószínűleg „kiszorulnak” Hollandiából, de a szerződést a voksolás aligha veszélyezteti. A referendum üzenete viszont komoly figyelmeztetés Brüsszelnek és a holland kormánynak.

„A hollandok nemet mondtak az európai elitre és az Ukrajnával kötött szerződésre, ez az EU végének kezdete” – mondta a népszavazás eredményeinek közzététele után a referendum egyik kezdeményezője, Geert Wilders, a holland Szabadságpárt vezetője. A szavazók 61,1 százaléka elutasította, 38,9 százaléka támogatta a megállapodást. A holland választók 32,2 százaléka járult az urnák elé, így érvényesnek számít a társulási szerződésről szóló referendum. Érvényesnek, de csak véleménynyilvánítónak, azaz nem kötelezőnek. Ennek ellenére Mark Rutte miniszterelnök kijelentette, kormánya nem hagyja figyelmen kívül az eredményt, felülvizsgálják az egyezmény ratifikálásáról szóló parlamenti döntést. Ez azonban annak ellenére sem jelenti feltétlenül Kijev és Brüsszel társulási szerződésének végét, hogy a szabályok szerint az összes uniós tag ratifikációja szükséges. Mivel a hollandokon kívül mindenki igent mondott, valószínűleg kompromisszum születik, azaz Amszterdam végrehajtási mentességet kér a megállapodás alól. Kérdés persze, hogy a gyakorlatban ez hogyan működik majd. Kijevben joggal tarthatnak attól, hogy az ukrán munkavállalói rohamtól ódzkodó egyes európai országoknak kapóra jön a holland döntés, hogy „megfúrják” vagy legalábbis elodázzák a vízumliberalizációt.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke hangsúlyozta, a referendum eredménye ellenére a társulási egyezmény ideiglenes jelleggel továbbra is hatályos – ez a vízummentességre nem vonatkozik, csak a szabadkereskedelemre. „A hollandiai népszavazás rávilágított arra, hogy az európaiak miként viszonyulnak az ukrán politikai rendszerhez” – közölte Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök.
„Hatalmas csalódás az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szerződésről kiírt holland népszavazás eredménye, a megállapodás ratifikálását elutasító referendum azt mutatja, hogy Európa egyre kevésbé érzékeny az ukrán helyzetre” – reagált a döntésre Bocskor Andrea, a Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselője. A kárpátaljai politikus szerint a referendum azt az üzenetet küldi Ukrajnának, hogy ne számítsanak segítségre.

A népszavazási nem pikantériája, hogy jelenleg éppen Hollandia tölti be az EU soros elnöki tisztét. Elemzők szerint ezért is Brüsszelnek szánt figyelmeztetésnek kell tekinteni a döntést, a korábban az unió iránt elkötelezett holland közvélemény szemmel láthatóan megváltozott.


Röviden. Magyarország elkötelezett szomszédja uniós közeledése mellett

- Petro Porosenko ukrán elnök: Az EU–ukrán társulási egyezményről tartott hollandiai népszavazás szervezőinek valódi célja az volt, hogy támadást intézzenek Európa egysége, az európai értékek kiterjesztése ellen. Mivel a referendum nem volt kötelező érvényű, eredménye stratégiailag nem jelent akadályt Ukrajna Európába vezető útján. Köszönet azoknak a hollandoknak, akik támogatták a megállapodást, és azoknak is, akik a kampányban népszerűsítették Ukrajnát.

- Francois Hollande francia elnök: Franciaország és Németország továbbra is alkalmazza az Európai Unió és Ukrajna társulási megállapodását, annak ellenére is, hogy a holland választók elutasították az egyezményt. A két ország továbbra is támogatja Ukrajnát, és alkalmazza az EU és Ukrajna társulási megállapodását.

- Angela Merkel német kancellár: Mint más nehéz kérdéseknél, ebben az esetben is lehetséges az ügy megoldása, de azt engedjük át a hollandoknak és az uniós intézményeknek. A hollandok meg fogják találni a választ, várjuk azt meg.

- Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke: Csalódást keltő a népszavazás eredménye, ugyanakkor Magyarország elkötelezett Ukrajna európai közeledése mellett. Ha van elkötelezettség amellett, hogy ne szolgáltassuk ki Ukrajnát Oroszország kénye-kedvének, és hogy ne kapjon Európa részéről is pofont, akkor megoldást fogunk találni az előállt helyzetre.

- Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő: A holland EU-ellenes erők által kiprovokált referendum valójában az európai integrációra mondott nemet.

- Konrad Szymanski, az EU-ügyekért felelős lengyel miniszter: A döntés az EU-val szembeni bizalmatlanságot jelzi. Lengyelország mindent meg fog tenni azért, hogy megtalálja az utat ahhoz, hogy a társulási szerződést valamilyen formában az egész Európai Unió területén elfogadják.

- Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság vezető szóvivője: A bizottság továbbra is erősen elkötelezett az Ukrajnával való kapcsolatai fejlesztése iránt.