Külföld

Hivatalos: megölték a párizsi merényletek feltételezett szervezőjét

Fennáll a vegyi fegyver használatának veszélye a francia kormányfő szerint

Hivatalosan megerősítették, hogy Abdelhamid Abaaoud, a múlt héten pénteken elkövetett párizsi merényletek elkövetőjét is megölték csütörtökön a Saint-Denis-ben tartott rajtaütésben.  Manuel Valls francia miniszterelnök korábban kijelentette: fennáll a veszélye annak, hogy terroristák vegyi fegyvert vetnek be. A börtönbüntetés mellett elektronikus nyomkövető használatát és megfigyelést helyezett kilátásba a belga kormány az országba visszatérő dzsihadistákkal szemben.  A belga hatóságok kilenc embert vettek őrizetbe azokban a razziákban, amelyeket Brüsszelben és környékén hajtottak végre csütörtök délután a múlt heti terrortámadással kapcsolatban. 

Abaaoudot az ujjlenyomatai alapján azonosították, az ő holttestét találták meg szitává lőve az épületbe behatoló rendőrök. A szerdán hajnalban indított rajtaütés során két ember halt meg, a most azonosított dizsihadista mellett egy magát felrobbantó nő vesztette életét, akit Abaaoud unokatestvéreként azonosítottak. (A szerdai eseményekről bővebben itt olvashat.)

A francia hatóságok gyanítják, hogy a szerdai razziában meghalt Abdelhamid Abaaoud állhat 4-6 olyan merénylet mögött, amelyeket meghiúsítottak Franciaországban 2015 tavasza óta – erről a francia belügyminiszter beszélt azután, hogy csütörtök délután bejelentették: a szerdai razziában a pénteki terrortámadásért felelős Abdelhamid Abaaoud is meghalt Párizs külvárosában. Bernard Cazeneuve szerint egészen múlt hétig azt sem tudták, hogy a férfi egyáltalán Európában van.

November 16-án, három nappal a merényletsorozat után jelezte Párizsnak egy Európán kívüli ország titkosszolgálata, hogy Abaaoud Görögországban van. A belga-marokkói dzsihadista ellen Belgium által kiadott nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben, miután húsz év börtönbüntetésre ítélték távollétében. 

Egy elkövetőt - Abdeslam Salaht - továbbra is keresnek a francia és belga hatóságok. Brüsszelben további akciókat terveznek a hatóságok. 

 A Párizstól 235 kilométerre keletre fekvő Charleville-Mezieres településen a rendőrség dzsihadista hálózatok és engedély nélkül tartott fegyverek után kutat.

Franciaországban a múlt pénteki támadások miatt rendkívüli állapotot rendeltek el, aminek értelmében a rendőrség bírói engedély nélkül is tarthat razziákat és házkutatásokat. A parlament alsóháza csütörtökön jóváhagyta a rendkívüli állapot három hónapos meghosszabbításáról szóló törvényjavaslatot. A felsőház pénteken szavaz a javaslatról. A francia rendőrök állandó jelleggel, szolgálaton kívül is, önkéntes alapon, viselhetik a fegyverüket, amennyiben arról tájékoztatják feletteseiket - erről döntött csütörtökön a rendőrség vezetősége. A gyülekezés engedélyezett a merényletek helyszínein, megemlékezési jelleggel.

Razziák Belgiumban

valls lead
Nőket akart beszervezni a terroristák közé Spanyolországból Abdelhamid Abaaoud, a múlt pénteken elkövetett párizsi merényletek feltételezett fő szervezője - közölte a spanyol belügyminiszter csütörtökön. Jorge Fernández Díaz elmondta, hogy a belga állampolgárságú férfi - akit szerdán Párizs elővárosában, Saint-Denis-ben megöltek a francia rendőrök - az internetes közösségi oldalakon próbált nőket toborozni az Iszlám Állam számára, hogy csatlakozzanak a terroristákhoz Szíriában és Irakban. A nőket nem harcolni hívták, hanem hogy "benépesítsék az IÁ kalifátusát". A miniszter szerint az utóbbi időben egyre több fiatal nőt fogtak, akik már utazásra készültek. Legutóbb október végén vettek őrizetbe egy 22 éves nőt, aki Törökországon át akart eljutni Szíriába.

Meg kell állíatni a radikalizálódást

Egyiptomi lap: az ISIS módszereit alkalmazzák az európai francia muszlimokat
A franciák a párizsi vérengzés után az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet módszereivel lépnek fel az ottani muzulmánokkal szemben - olvasható az al-Jóm asz-Szábe című egyiptomi napilapban. A szerző szerint a múlt pénteki merényletsorozat óta „minden Európában élő muzulmánt terroristának tartanak, és a velük szembeni megtorlás az európaiak, kiváltképp a franciák nemzeti kötelességévé vált”. Ennek egyenes következménye például, hogy „a minap szélsőséges franciák egy csoportja koránégetést rendezett, majd a radikálisok muzulmán nőkre támadtak” - írta az újság.  

„Nincs a radikalizálódásra spontán született generáció, ez egy hosszú ideig tartó folyamat, konkrét helyszínekkel, mint a börtön vagy a közösségi oldalak. Ki kell szűrni a radikalizálódás jeleit, biztosítani azt, hogy az érintett hozzáértő személyek találkozhassanak ezekkel a fiatalokkal, a közösségi oldalakon és a börtönökben felvilágosító kampányt kell indítani. Ezt a tevékenységet meg kell erősítenünk, el kell mélyítenünk” - hívta fel a figyelmet.

„Franciaországot megtámadták. Franciaország még a döbbenet alatt áll. Erős, gyors és hatékony válaszokat várnak tőlünk” - mondta a miniszterelnök a képviselők előtt. „Érzem, hogy ezekben a padsorokban ez egy nagyon erős pillanat. A törvénytervezet egy erős Franciaország válasza, amely nem hajlik meg és soha nem fog meghajolni. Ez egy demokrácia és egy szabad ország hatékony válasza” - mondta beszéde végén Manuel Valls.