Külföld

Hivatalos: Bolívia elvetette Morales negyedik mandátumát

Drogcsempészek buktak le a kötelező szavazás miatt

A bolíviai lakosság a múlt hét végi népszavazáson elutasította azt az alkotmánymódosítást, amelynek nyomán Evo Morales államfő 2019-ben negyedszer is versenybe szállhatott volna az elnöki posztért - jelentette be a választási bizottság szerdán. 

A szavazatok több mint 99 százalékának megszámlálása után az elutasítók aránya 51,3, a támogatóké 48,7 százalék volt - közölte a testület, hozzátéve, hogy a megmaradt voksok már nem tudják megfordítani a referendum eredményét. 
Evo Morales, a radikális latin-amerikai baloldal egyik képviselője 2006-ban került hatalomra a szegény néprétegek és az ország lakosságának többségét alkotó indiánok támogatásával, és még a 2014-es legutóbbi választáson is a lakosság 61 százaléka támogatta. Jelenleg harmadik elnöki periódusát tölti, és a mostani népszavazási eredmény azt jelenti, hogy 2020-tól már nem töltheti be a posztot.
Samuel Doria Medina, az ellenzék korábbi elnökjelöltje korábban úgy fogalmazott, hogy a választók döntésével megsemmisült az a terv, amelynek alapján Bolíviában egypártrendszert hoztak volna létre.

Drogcsempészek buktak le

A bolíviai hatóságok az elnöki mandátum kiterjesztéséről szóló minapi népszavazás során őrizetbe vettek 27 személyt, akiket kábítószer-csempészésért köröztek - jelentette be az illetékes rendőri egység vezetője helyi idő szerint kedden La Pazban.
A dél-amerikai országban kötelező a választási részvétel, és a körözött személyeket azt követően fogták el, hogy szavazatuk leadására megjelentek a választási helyiségekben.
Az elfogottak között két olyan csempész is van, akiket távollétükben már elítéltek, de mindeddig ismeretlen helyen tartózkodtak. Egyiküket azzal vádolták, hogy egy tonna kokaint akart kicsempészni egy tartálykocsiban, másikuk pedig egy drogkereskedéssel foglalkozó banda vezetője volt, és eddig azért nem tudták elfogni, mert kettős személyazonossággal rendelkezett.