Külföld
Hiába próbálja Kairó nyugtatni a turistákat
Oroszország légvédelmi eszközök szállításával segíthet az arab államnak

Az egyiptomi biztonsági szolgálatok hallottak azokról a hírszerzői értesülésekről, amelyek szerint terrortámadás okozta az orosz repülőgépet ért, 224 áldozatot követelő katasztrófát, hivatalosan azonban nem értesítették őket – mondta szombaton Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter. Mint beszámolt róla, Kairóban azt várták volna, hogy nem a sajtóból kell értesülniük a Sarm es-Sejkből Szentpétervárra tartó gép tragédiájának részleteiről.
Hangsúlyozta, hogy Egyiptom megérti az aggodalmakat, de továbbra is biztonságos ország, és szeretné megnyugtatni azokat az országokat is, amelyek úgy döntöttek, hogy felfüggesztik a Sarm es-Sejkbe irányuló légi forgalmukat. Az egyiptomi gazdaság napi négymillió dollárt veszít az orosz és brit turisták kiesésével. Manuel Valls francia kormányfő úgy nyilatkozott, hogy Franciaország nagyon komolyan kezeli a merénylet lehetőségét.
A vizsgálatot vezető nemzetközi szakértői csoport vezetője, Ajman en-Nahíb a szombat esti, kairói sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a pilótafülke hangrögzítő berendezésén (Cockpit Voice Recorder, CVR) az utolsó pillanatban egy hang hallatszik. További részletekbe nem bocsátkozott, mondván, a következőkben speciális laborokban végzett elemzésre van szükség a hang természetének meghatározásához.
A New York Times úgy tudja, hogy az orosz kormány felkérésére az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) is bekapcsolódik a nyomozásba. Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken elrendelte valamennyi, Egyiptomba tartó orosz légi járat felfüggesztését, és utasította a kormányt, hogy dolgozza ki az ott tartózkodó több mint nyolcvanezer orosz állampolgár hazaszállításának mechanizmusát.
Szergej Csemezov, az orosz Roszteh állami hadiipari konszern vezérigazgatója vasárnap bejelentette, hogy Oroszország légvédelmi eszközök szállítását fontolgatja Egyiptomnak.
Az AP hírügynökségnek név nélkül nyilatkozó egyiptomi biztonsági tisztségviselők beszéltek a Sarm es-Sejk-i repülőtér erősen hiányos biztonsági intézkedéseiről. Elmondásuk szerint az átvilágító berendezés gyakran nem működik, hiába jelentették feletteseiknek, nem cserélték ki. A berendezést kezelő, alulfizetett rendőrök ráadásul kenőpénzért cserébe kihagyják az ellenőrzést, az egyik nyilatkozó szerint számtalanszor látott olyat, hogy alig tíz euróért átvihetett valaki egy fegyverrel vagy droggal teli bőröndöt. A csomagokat átvilágító szkennert több alkalmazott is rosszul kezeli, elrontja, vagy egyszerűen csak kihúzza a hálózati aljzatból, hogy spóroljon az árammal.
Egyiptom stabilitása magyar érdek is
„Nagyon szoros figyelemmel követjük az itt zajló eseményeket, és az egyiptomi külügyminiszter úr afelől biztosított minket, hogy olyan biztonsági intézkedéseket hoztak, amelyek nyomán garantálni tudják az ideérkező turisták biztonságát” – mondta kairói látogatásán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Kijelentette, hogy hazánk egyelőre nem változtatja meg Egyiptom biztonsági besorolását az utazási javaslatokkal kapcsolatban. A tárcavezető kiemelte, Egyiptom stabilitása európai és magyar érdek egyaránt, hiszen az ország stabilitása nélkülözhetetlen az Iszlám Állam elleni harchoz, a térség konfliktusainak rendezéséhez és az Európába áramló migránstömeg megfékezéséhez. Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter hangsúlyozta, a migrációs válsággal kapcsolatban a nemzetközi megállapodásoknak megfelelően kell eljárni. A tárcavezető megköszönte, hogy Magyarország a légi katasztrófával kapcsolatban nem hozott olyan döntést, amely az egyiptomi gazdaságra nézve negatív következménnyel járna.
(MTGY)