Külföld
Hétfőn brüsszeli terítéken a földözi-tengeri katonai művelet
Az uniós miniszterek az embercsempészek megfékezéséről tanácskoznak
Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője olyan elképzelést dolgozott ki, amelynek alapján a tagországok haditengerészeti erőket vetnének be az Észak-Afrikából Európába tartó, egyre növekvő nagyságrendű menekülthullám megfékezése érdekében. Immár nem csupán azokat mentenék, akik lélekvesztőiken bajba kerülnek az olasz partok közelében, hanem igyekeznének megsemmisíteni az embercsempészek hajóit is, mielőtt azok útnak indulhatnának.
Ez azonban együttműködést tenne szükségessé Líbiával, ahonnan a legtöbb ilyen hajó nekivág a tengernek, márpedig Líbiában nem létezik megszilárdult államhatalom, csupán egymással harcoló erőközpontok vannak. Azt a térséget, amely az embercsempészek - nem kis részben Kadhafi volt diktátor egykori titkosszolgálati emberei - legfőbb tevékenységi területének számít, olyan erőközpont tartja a hatalma alatt, amely - szemben az EU által hivatalosan elismert rivális erőközponttal - hallani sem akar az unióval való ilyen jellegű együttműködésről.
Az EU szeretné megszerezni a haditengerészeti művelethez az ENSZ Biztonsági Tanácsának a felhatalmazását. A testületben vétójoggal rendelkező oroszok azonban eddig olyan diplomáciai jelzéseket adtak, miszerint nem hajlandóak megadni ezt a támogatást.
Brüsszeli tisztviselők elképzelhetőnek mondták, hogy a védelmi és a külügyminiszterek hétfői brüsszeli ülésén BT-felhatalmazás hiányában is hivatalosan kimondják a tengeri katonai művelet létrehozását. Ezzel kijelölnék a művelet - minden bizonnyal olaszországi - főhadiszállását, és kineveznék - minden bizonnyal olasz - parancsnokát, és megkezdődhetne az "erők generálása" vagyis tényleges haditengerészeti kapacitásoknak a művelet alá rendelése. Amíg azonban a politika nem adja meg a zöld jelzést a katonai tervek végrehajtásához, addig nem adható ki a tűzparancs, és e művelet keretében sem folyna más tevékenység, mint ami jelenleg is folyik, kisebb kapacitások mozgósításával, nevezetesen a járőrözés és a hajótörött menekültek mentése.
A hétfői brüsszeli tanácskozáson jelen lesz Jens Stoltenberg NATO-főtitkár. Egyelőre nem tisztázott, hogy az atlanti szövetség miképpen segíti majd az EU-t a tervezett műveletben.
A földközi-tengeri művelet terve mellett a tagállami védelmi miniszterek megvitatják az Európai Védelmi Ügynökség tevékenységét, valamint áttekintik az unió jelenleg folyó biztonsági és védelmi műveleteit. Ezután a védelmi és a külügyminiszterek együttes munkaebédje következik, ahol az unió keleti és déli szomszédságban tapasztalható "biztonsági kihívások" szerepelnek a napirenden. Stoltenberg ezen a programon is részt vesz. Délután a védelmi és a külügyi tárcavezetők megtárgyalják, miként halad a kül- és biztonságpolitikai stratégiai felülvizsgálat folyamata, amelynek az eredményeit a júniusi EU-csúcs asztalára kell majd letenni. Kora este a külügyminiszterek még áttekintik a közel-keleti helyzetet is.
A tanácskozáson Magyarországot Hende Csaba honvédelmi miniszter és Szabó László, a külgazdasági és külügyminisztérium parlamenti államtitkára képviseli.