Külföld

Hazánkba is érkezhet menekültáradat

A brüsszeli javaslat alapján Magyarországnak 2014-ben majdnem hatszor annyi kérelmező számára kellett volna megadnia a menekültstátust, mint amennyien a jelenlegi szabályok alapján megkapták azt – derült ki az Alapjogokért Központ tegnap kiadott jelentéséből.

Nagymértékben nőhet a menekültek száma Magyarországon az Euró­pai Bizottság migrációs javaslata alapján, amely próbaprojektjében azt irányozná elő, hogy a nemzetközi védelemre jogosult menekülteket a tagállamok bizonyos kritériumok alapján számított arányban legyenek kötelesek befogadni – írta az Alapjogokért Központ.

Hozzátették, 2014-ben az unióban 625 ezer menekültügyi kérelmet nyújtottak be, ebből 185 ezer ember esetében adták meg a menekültstátust a tagállamok. Bár 2014-ben Magyarországra az ötödik „legnépszerűbb” célországként csaknem negyvenháromezer illegális bevándorló érkezett, közülük csak ötszázan kapták meg a menekültstátust. Közölték, tekintettel arra, hogy a bizottság tervei szerint Magyarország befogadási részaránya 1,53 százalék lenne, a 2014-es adatok alapján pél­dául a 185 ezer, uniós szinten menekültként elismert ember közül mintegy háromezret kellett volna befogadni, ami majd hatszorosa a 2014-es ötszáz főnek. Figyelembe véve, hogy 2008 óta az EU-ba érkező, menekültstátusért folyamodók száma 400 ezerrel nőtt, és a kérelmek mintegy harmadának helyt adtak, az Alapjogokért Központ szerint vélelmezhető, hogy Magyarországon a kötelezően befogadandók száma tovább nőne.
Eközben Ewa Kopacz lengyel miniszterelnök pénteki parlamenti sajtóértekezletén amellett érvelt, hogy az Európai Unió tagállamai önkéntes alapon fogadjanak menekülteket. Kopacz felidézte, az áprilisi rendkívüli EU-csúcstalálkozón megerősítették ez ügyben az önkéntesség elvét. „Nem futamodunk meg a szolidaritástól” – hangsúlyozta, „mindazonáltal teljes felelősséggel kimondjuk: fel kell mérnünk logisztikai lehetőségeinket”.

Az Európai Bizottság május 13-án hozta nyilvánosságra az EU-t érintő migrációs kihívásokra vonatkozó megoldási javaslatát. A javaslatnak egyelőre nincs jogi kötőereje a tagállamokra nézve, ugyanakkor a javaslatban indítványt tesznek kísérleti vagy próbaprojektekre, amelyeket már ebben az évben kidolgoznának és el is indítanának.