Külföld
Hatalmi harc lefejezésekkel Irakban
Tovább folytatják ártatlan embereken elkövetett kegyetlenkedéseiket a szélsőséges szunnita Iszlám fegyveresek a Közel-Keleten
A Szindzsar-hegységből menekülő jazidi szekta tagjai a szíriai határ közelében (Fotó: Reuters/Rodi Said)
Fuád Maszúm iraki államfő kormányalakítási megbízatást adott Haider al-Ábádinak, a parlament síita elnökhelyettesének a törvényhozás többségének javaslatára hétfőn, nem sokkal azután, hogy Núri al-Máliki eddigi miniszterelnök alkotmánysértéssel vádolta meg az elnököt – közölte a távirati iroda.
A kinevezését követően Ábádi nemzeti egységre szólított fel az Iszlám Állam szélsőséges szunnita szervezet ellen, amely június óta jelentős területeket foglalt el az ország északi és nyugati részén, és ott a saría (iszlám vallási jog) radikális értelmezésén alapuló „kalifátust” kiáltott ki.
Az Iszlám Állam ellen az elmúlt napokban légi csapásokat folytató Egyesült Államok támogatásáról biztosította Ábádit, és egy új és befogadó jellegű kormány mielőbbi felállítását sürgette. Máliki egyes pártársai azonban elutasították az egyébként saját parlamenti blokkjukban helyet foglaló Ábádi személyét, és alkotmányellenesnek minősítették az államfő lépését. Ábádit a bagdadi parlament síita frakciója jelölte a miniszterelnöki posztra hétfőn, a törvényhozás többsége pedig elfogadta a jelölést. Ugyanakkor Máliki helyi idő szerint vasárnap késő este tartott televíziós beszédében egyértelművé tette, hogy a legnagyobb síita tömb vezetőjeként szerinte őt illeti a kormányalakítás joga. Az eddigi kormányfő egyúttal alkotmánysértéssel vádolta az államelnököt, és Bagdad utcáira vezényelte a hozzá hű különleges erőket.
Időközben az al-Kaida iraki sejtjeként létrejött – de már a nemzetközi terrorszervezet által is túl radikálisnak bélyegzett – Iszlám Állam fegyveresei többeket keresztre feszítettek és lefejeztek Irakban és Szíriában.
A londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) szerint az IÁ harcosai az elmúlt öt napban huszonöt embert végeztek ki, közülük négyet keresztre feszítettek. Az as-sejtaat törzs harcosai megpróbálták visszaverni a szervezet előretörését a kelet-szíriai Deir-ez-Zór tartományban, az OSDH beszámolója szerint azonban az Eufrátesz folyó partján fekvő egyik településen a szunnita milícia fegyveresei vasárnap két embert lefejeztek, másnap pedig tizenkét órás határidőt adtak a falu lakosainak a törzs tagjainak átadására. A tartomány más részein két embert istenkáromlásért keresztre feszítettek, két másikat pedig azért végeztek ki, mert „hitehagyottakkal üzleteltek” al-Majadín városában. Ugyanakkor az Egyesült Államok megkezdte a szélsőséges szunniták ellen harcoló iraki kurd erők közvetlen felfegyverzését – közölték hétfőn nevük elhallgatását kérő amerikai tisztségviselők. Egyelőre nem tudni, milyen fegyverekről van szó, a magas rangú illetékesek még azt sem árulták el, melyik kormányügynökség felelős a fegyverszállításokért, egyikük mindössze annyit mondott, hogy nem a védelmi minisztérium. Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) az utóbbi évtizedekben több hasonló felfegyverzési programot is végrehajtott titokban.
Bekapcsolódott a segélyezésbe a Szentszék is, miután Irakba indult hétfőn Fernando Filoni bíboros, a pápa személyes küldötte. Ferenc pápa pénzt is adott Filoni bíborosnak a lakosság segítésére.