Külföld
Hasogdzsi fiai apjuk holttestét kérik
Török lap: Szaúd-Arábia két embert küldött a gyilkosság nyomainak eltüntetésére
A vasárnap sugárzott interjúban a Washingtonban tartózkodó Szalah és Abdullah Hasogdzsi hozzátették, a holttest nélkül a család képtelen gyászolni és megbirkózni Dzsamál Hasogdzsi halálával.
Szalah Hasogdzsi elmondta, arra kérték a szaúdi hatóságokat, adják vissza apjuk maradványait, hogy méltó módon eltemethessék a szaúd-arábiai Medinában, a Próféta-mecset melletti al-Baki temetőben, családja többi tagja mellé.
Az újságíró idősebb fia hozzátette: a szaúdi uralkodó, Szalmán király leszögezte, hogy mindenkit, akinek köze volt a gyilkossághoz, igazságszolgáltatás elé állítanak. "Én pedig hiszek ebben, ez így lesz" - mondta Szalah Hasogdzsi.
Szalah Hasogdzsi október 24-én találkozott családtagjai kíséretében Szalmán királlyal és a trónörökössel, Mohamed bin Szalmánnal. Az uralkodócsalád részvétét nyilvánította a Hasogdzsi család tagjainak. Szalah Hasogdzsi egy nappal később elhagyta az olajmonarchiát, Washingtonba utazott.
A szaúdi kormányt és a Szaúd-Arábiát sokak szerint de facto irányító trónörököst bíráló 59 éves Dzsamál Hasogdzsit, aki egyebek mellett a The Washington Post című amerikai napilap munkatársa is volt, október 2-án gyilkolták meg, azután, hogy bement országa isztambuli nagykövetségére, hogy a török menyasszonyával való házasságkötéséhez szükséges iratokat beszerezze.
Az ügy miatt diplomácia nyomás alá került Rijád, a korábban reformerként emlegetett trónörökös megítélése pedig jelentősen romlott a nemzetközi porondon. Török és amerikai tisztviselők egyaránt arra az álláspontra helyezkedtek, hogy Hasogdzsi megölésére a trónörökös adott utasítást, amit Rijád határozottan tagad.
Recep Tayyip Erdogan török elnök a The Washington Post című lap internetes oldalán a minap megjelent véleménycikkében leszögezte: a parancs az újságíró meggyilkolására a szaúdi kormányzat legmagasabb köreiből érkezett.
A trónörökös korrupcióellenes hadjáratának keretében Szaúd-Arábiában hónapokig fogva tartott, befolyásos al-Valíd bin Talál bin Abdel-Azíz herceg, a szaúdi uralkodó család milliárdos tagja azonban védelmébe vette és igazi reformernek nevezte a trónörököst a Fox News amerikai televízióban. Arra a felvetésére, hogy az ügy felgöngyölítésének fejleményei nem azt támasztják-e alá, hogy a trónörökös rendelte el a gyilkosságot, al-Valíd visszautasította a kérdésben rejlő állítást. Közölte: Szaúd-Arábiában érvényben van egy rendelet, amely szerint a külföldön tartózkodó és a rendszert bíráló embereket megpróbálják meggyőzni, hogy térjen haza és otthon majd megvitatják vele a mondandóját. Al-Valíd szerint az történhetett, csak "valami rosszul alakult".
Hasogdzsi fiai mindazonáltal "szerény emberként" írták le apjukat a CNN-interjúban, hangsúlyozták, hogy sosem volt disszidens, "szerette országát" és "hitt a monarchiában", illetve az átalakulásban, amely - a trónörökös vezetésével - megkezdődött a közel-keleti országban. Abdullah reményének adott hangot, hogy édesapja nem halt kínkeserves halált.
Az gyilkosság körülményeit vizsgáló isztambuli főügyészség azonban azt állapította meg, hogy Hasogdzsit előre kitervelt módon azonnal megfojtották, mihelyt belépett a külképviselet épületébe. Hozzátették: a szaúdi újságíró holttestét - szintén az előre kitervelt módon - a gyilkosságot követően feldarabolták, majd megsemmisítették.
Török lap: Szaúd-Arábia két embert küldött a gyilkosság nyomainak eltüntetésére
A kormányhoz közel álló újság értesülései szerint a kémikus, Ahmed Abdulaziz Alzsanobi és a toxikológus, Kháled Jahja al-Zahráni azzal a 11 fős szaúdi nyomozócsoporttal érkezett október 11-én a török nagyvárosba, amely török kollégáikkal együtt volt hivatott átvizsgálni a gyilkosság helyszínéül szolgáló szaúdi főkonzulátust, továbbá a főkonzuli rezidenciát.
Ugyan a közös török-szaúdi nyomozócsoport a külképviseleten október 15-16-án, a főkonzuli rezidencián pedig 17-én helyszínelt, a Sabah beszámolója alapján a szaúdi vegyész és a toxikológus már október 12-e óta mindkét épületet többször felkereste. A két férfi a nyomozócsoporthoz hasonlóan 17-én látogatott utoljára a vizsgálatok helyszíneire. A napilap úgy tudja, hogy a két szaúdi az isztambuli tartózkodás alatt egy luxusszállodában lakott a török metropolisz Besiktas kerületében, majd kilenc társával együtt október 20-án távozott Törökországból.
A szaúdi monarchiát bíráló, 59 éves Dzsamál Hasogdzsit, aki mások mellett a The Washington Post című amerikai napilap munkatársa volt, október 2-án gyilkolták meg, miután bement országa isztambuli nagykövetségére, hogy beszerezze a török menyasszonyával való házasságkötéséhez szükséges iratokat.
Az isztambuli főügyészség múlt szerdai, írásos nyilatkozatában azt közölte, hogy Hasogdzsit előre kitervelt módon azonnal megfojtották, mihelyt belépett a külképviselet épületébe. Hozzátették: a szaúdi újságíró holttestét - szintén előre kitervelt módon - a gyilkosságot követően feldarabolták, majd megsemmisítették.
Pénteken a Hürriyet című, tekintélyes török napilap Yasin Aktayra, a török elnök külpolitikai tanácsadójára hivatkozva azt írta, azért darabolták fel Hasogdzsit, hogy maró anyagban feloldva könnyebben meg tudjanak szabadulni tőle. Aktay az újságnak kifejtette: a török nyomozók most már azzal is tisztában vannak, hogy a gyilkosok nem érték be a holttest feldarabolásával, meg is semmisítették a maradványokat.
Rijád először azt mondta, hogy az újságíró élve hagyta el a konzulátust, majd nyomásra beismerte, hogy "dulakodás közben" meghalt, később újabb, egymásnak ellentmondó magyarázatokkal állt elő. Ezzel szemben a szaúdi főügyész a múlt héten kijelentette, hogy a gyilkosság "előre eltervelt" volt.
Recep Tayyip Erdogan török elnök a The Washington Post című lap internetes oldalán minap megjelent véleménycikkében leszögezte: a parancs az újságíró meggyilkolására a szaúdi kormányzat legmagasabb köreiből érkezett.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában Washington elítélte a gyilkosságot
A 47 tagú ENSZ-testület hétfőn a minden országra vonatkozó, négyévente esedékes felülvizsgálati eljárásában tárgyalta a szaúdi helyzetet.
Bár Washington júniusban kilépett a világszervezet emberi jogi tanácsából - azzal vádolva a testületet, hogy elfogult Izraellel szemben - , megfigyelői státusszal rendelkezik az ENSZ felülvizsgálati eljárásában az emberi jogok szaúdi helyzetének terén.
"Elítéljük ezt az előre kitervelt gyilkosságot" - mondta az amerikai küldött az UNHRC hétfői ülésén. A német küldöttség közleményében úgy fogalmazott: "Mély aggodalommal tölt el minket Dzsamál Hasogdzsi esete, és felszólítjuk Szaúd-Arábiát, hogy szolgáltasson részletes és teljes választ az ügyben".
Bandar al-Ajbán, Szaúd-Arábia emberi jogi bizottságának vezetője az UNHRC ülésén válaszul elmondta: Szaúd-Arábia ügyészei vizsgálják Hasogdzsi halálának körülményeit, és bíróság elé fogják állítani az elkövetőket.
A szaúdi "királyság vezetése fájdalmát fejezte ki Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolása miatt" - mondta al-Ajbán. Szalmán bin Abdel-Azíz király utasításainak értelmében "a szaúdi ügyészek nyomozást indítottak az ügyben, hogy feltárjanak mindent és minden vádlottat bíróság elé állítsanak, és elítéltessék azokat, akiknek bűnössége bizonyított e bűncselekményben" - tette hozzá.
A szaúdi monarchiát bíráló, 59 éves Hasogdzsit, aki egyebek között a The Washington Post című amerikai napilap munkatársa volt, október 2-án gyilkolták meg, miután bement országa isztambuli nagykövetségére, hogy beszerezze a szükséges iratokat házasságkötéséhez török menyasszonyával.
Az isztambuli főügyészség múlt szerdai, írásos nyilatkozatában közölte: Hasogdzsit előre kitervelt módon azonnal megfojtották, mihelyt belépett a külképviselet épületébe. Hozzátették: a szaúdi újságíró holttestét - szintén előre kitervelt módon - a gyilkosságot követően feldarabolták, majd megsemmisítették.
Rijád először azt mondta, hogy az újságíró élve hagyta el a konzulátust, majd nyomásra beismerte, hogy "dulakodás közben" meghalt, később újabb, egymásnak ellentmondó magyarázatokkal állt elő. Ezzel szemben a szaúdi főügyész a múlt héten azt mondta: a gyilkosság "előre kitervelt" volt.
A világszervezet emberi jogi tanácsának hétfői ülésén számos ország sürgette Rijádot, hogy "szavatolja a sajtó- és szólásszabadságot, ahelyett, hogy őrizetbe veszi a másként gondolkodókat terrorellenes törvények alapján". Ezenfelül néhányan felszólították Rijádot: vessen véget a halálbüntetésnek, és tartsa tiszteletben a háború szabályait Jemenben.
Az ENSZ szerint Szaúd-Arábia a felelős a civil halálesetek legtöbbjéért a jemeni polgárháborúban. Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és szunnita szövetségeseik 2015 márciusa óta támogatják a jemeni kormányerőket, amelyek az ország nemzetközileg elismert kormányát száműzetésbe kényszerítő, iráni támogatású, síita húszi felkelők ellen harcolnak.