Külföld
Hamis benyomást keltettek a bicskei vasútállomáson történtekről
Döntött az osztrák sajtótanács: nem lehet kontextusból kiragadni a képeket
Az osztrák sajtótanács arra figyelmeztetett: a menekültválságról tudósító fotókat mindig a helyes összefüggésben kell ábrázolni, és konkrét esetként a még szeptember elején a bicskei vasútállomásnál készült képeket említette. A több ausztriai médiumban is megjelent fotón a síneken fekvő férfi, nő és gyermek látható, a kísérőszöveg szerint pedig a magyar rendőrség a befogadótáborba akarta vinni a menekülteket akaratuk ellenére.
A videón látható, hogy a menekült férfi rántja le magával a családját a sínekre, számos orgánum azonban úgy állatotta be a történteket, mintha a magyar rendőrök teperték volna le a migránst. A tanács közleményében is megemlíti, hogy a férfi szándékosan rántotta magával a nőt és gyermekét, nem rendőri közbelépés miatt estek el.
A sajtótanács megállapította: a közölt fotókkal hamis benyomást keltettek, azt sugalmazták, hogy rendőri erőszak is történt. Amennyiben a képek hamis kontextusban jelennek meg vagy az események másképpen zajlottak, mint ahogyan arról a híradások szóltak, úgy helyesbítést kell kiadni - legalábbis a tanács döntése értelmében. Ugyanakkor a legnagyobb, osztrák újságírókat és lapszövetségeket tömörítő grémium önkéntesen szerveződik, döntéseinek jogi következményei nincsenek, így senki sem kötelezhető a helysbítésre.
Tűz volt a németországi Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományi Woldegkben egy társasházban, amelyben menedékkérők is laknak - közölte kedden a helyi rendőrség. A tűz az épület pincéjében keletkezett, a nyomozás első adatai alapján valószínűleg szándékos gyújtogatás miatt. A társasház több lakóját tűzoltólétra segítségével kellett kimenekíteni, mert a füst ellepte a lépcsőházat, elvágva ezzel a menekülési utat. Két embert füstmérgezés gyanújával kórházba vittek. A társasház lakhatatlanná vált, a 35 lakót - köztük 10 menedékkérőt - ideiglenes szállásokra költöztették.
Újabb német tartományi miniszterelnök követel felső határt a menekültek befogadásánál
Németországban Bajorország után egy újabb tartomány, Szász-Anhalt konzervatív miniszterelnöke is követeli, hogy Németország jelölje meg előre, legföljebb mennyi menekültet hajlandó befogadni. Reiner Hasselof, az Angela Merkel vezette CDU politikusa egy keddi lapinterjúban kifejtette, hogy mind a 16 német tartomány vezetésének meg kell határoznia a befogadható menekültek maximális számát, majd a tartományok kapacitása alapján meg kell jelölni az ország egészére vonatkozó felső határt. "Ezt a számot aztán aktívan kommunikálni kell a menekülteket kibocsátó országokba, és szükség esetén ki kell mondani: ennél több nem megy" - mondta a szász-anhalti miniszterelnök a Handelsblatt című üzleti lapban közölt interjúban. Hozzátette, hogy a 2,2 millió lakosú Szász-Anhalt évente legfeljebb 12 ezer menekültet tud befogadni.
Meghalt 18 afrikai migráns kedden Algériában, egy menekülttáborként szolgáló hangárban kitört tűzben - közölte a helyi polgári védelem. A tűz az Algírtól 800 kilométerrel délkeletre lévő Vargla tartományi székhelyen kialakított menekülttáborban keletkezett hajnalban, és az eddigi vizsgálat eredménye szerint baleset volt, egy rövidzárlat miatt felrobbant egy fűtőberendezés. A halálos áldozatokon túl 43 sérültje is van a tűzvésznek.
Sokan várakoznak a görög-macedón határon
A görög hatóságok jelzése szerint ezer-ezerháromszáz olyan ember vár az országból kilépésre, akire Macedónia gazdasági bevándorlóként tekint, ezért nem engedi őket tovább. Mivel közben két görög komp is útban van a szárazföld felé, órákon belül még többen lehetnek.
Több százan tiltakoznak megállításuk miatt a határ közelében, a nemzetközi vasútvonal mellett, egyelőre békésen, a demonstrálók között vannak azok az iráni férfiak is, akik közül tízen a tiltakozás jeleként cérnával bevarrták a szájukat.
Válságtanácskozást hívott össze a finn kormányfő egy nemi erőszak miatt
Válságtanácskozást hívott össze az igazságügyi és belügyi tárcák vezetőivel Juha Sipilä finn miniszterelnök egy feltételezett nemi erőszak ügyében, amelynek elkövetésével afganisztáni menedékkérőket gyanúsítanak - jelentette kedden a YLE finn közszolgálati televízió. Az eset a miniszterelnök otthonában történt az északi Kempele városban hétfő este. Az ügyben egy 15 és egy 17 éves afganisztáni menedékkérőt vettek őrizetbe, akiket egy 14 éves lány megtámadásával gyanúsítanak. "Ez súlyos, visszataszító és elítélendő tett, ha igazak a köztudomásra jutott információk" - közölte a miniszterelnök. Hozzátette: felmerül a kérdés, hogy a menedékkérőket automatikusan ki kell-e toloncolni az országból, ha súlyos bűncselekményekben bűnösnek találják őket.
Hamis benyomást keltettek a bicskei vasútállomáson történtekrőlDöntött az osztrák sajtótanács: nem lehet kontextusból...