Külföld
Haláluk előtt nyilatkoztak a terroristák
Franciaországban hetekig fenntartják a terrorkészültség magas szintjét
Telefonon adott interjújában Kouachi azt állította, hogy őt Anvar al-Avlaki emír pénzelte (a BFMTV emlékeztet, hogy az amerikai születésű radikális imámot, az al-Kaida terrorszervezet Egyesült Államok által korábban körözött regionális vezetőjét Jemenben még 2011-ben egy amerikai dróntámadás során megölték). Coulibaly pedig azt hangoztatta - ugyancsak telefonos - interjújában, hogy bár különböző szervezetek megbízottai, fegyveres akcióikat "összehangolva" hajtották végre. Coulibaly elmondta: a zsidókra akart csapást mérni és a palesztinokat védeni.
A külföldi meghívottakon kívül mintegy tíz francia politikai párt képviselteti magát a menetben. Egyedül a szélsőjobboldali Nemzeti Front nem kíván hivatalosan felvonulni, mert állítása szerint nem kapott meghívást Francois Hollande államfőtől. "Meg fogjuk találni a módját annak, hogy megemlékezzünk a franciákkal" - mondta Marine Le Pen pártelnök. A politikus egyénként már szerdán elítélte "az iszlamista fundamentalisták” által elkövetett terrortámadást.
Orbán Viktor is részt vesz a vasárnapi megemlékezésen
A legfőbb európai vezetők, Angela Merkel német kancellár, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, David Cameron brit kormányfő, valamint Mariano Rajoy spanyol és Matteo Renzi olasz miniszterelnök egymás után jelentették be, hogy ők is ott lesznek a tüntetésen. Orbán Viktor miniszterelnök is köszönettel és tisztelettel elfogadta a francia kormány meghívását - közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője péntek este. A meghívó szerint vasárnap 15 órai kezdettel Párizsban nagy köztársasági menet fog tisztelegni az áldozatok előtt. A francia kormány a levélben kifejezte köszönetét azért, hogy az elmúlt napokban Magyarország vezetői és a magyar nép is kinyilvánította szimpátiáját és szolidaritását a párizsi merényletek kapcsán - tette hozzá Havasi Bertalan.
Gyurcsány Ferenc is részt vesz a francia köztársasági meneten Párizsban
A Francia Köztársaság Budapestre akkreditált nagykövete a vasárnapi köztársasági menetre meghívta Gyurcsány Ferencet, a Demokratikus Koalíció (DK) elnökét, aki Molnár Csabával, a párt Európai Parlamenti képviselőjével együtt fog részt vesznek a megemlékezésen.
Vértelenül ért véget szombat hajnalban a franciaországi Montpellier-ben az előző nap kezdődött túszejtés, amely nem volt összefüggésben a szerdai párizsi vérengzéssel. A déli városban egy fegyveres férfi ejtett túszul két alkalmazottat, és órákon át fogva tartotta őket. A rendőrségnek végül tárgyalásos úton sikerült megoldania a konfliktust: a túszejtő megadta magát, a két alkalmazott sértetlenül kiszabadult. A rendőrség közölte, hogy a negyvenes éveiben járó túszejtő nem próbálta kirabolni az üzletet, és egyelőre nem tudni, mi volt az indítéka. Az azonban kizárható, hogy az ügy bármilyen összefüggésben lett volna a Charlie Hebdo című szatirikus hetilap szerkesztőségében végrehajtott vérengzéssel vagy a terroristákkal. A férfit őrizetbe vették.
Franciaország-szerte tízezrek vettek részt a megemlékezéseken
A dél-franciaországi Pau-ban közel negyven ezren vettek részt az önkormányzat által szervezett csendes meneten. A belvároson végighaladó tömeg élén gimnazisták tartották magasba a "Mindannyian Charlie-k vagyunk" feliratot. Orléans-ban huszonkét ezren jelentek meg az "Én Te Ő, mindannyian Charlie-k vagyunk" felirat mögött. A háromszázötvenezres lakosú Nizzában pedig huszonhárom ezren vonultak végig a Promenade des Anglais nevű híres tengerparti sétányon. A több mint egy kilométeres menet valamennyi vallás képviselőinek jelenlétében megkoszorúzta a háborús hősök emlékművét. A francia köztelevízió kommentárja szerint Franciaország 1945-ös felszabadítása óta nem voltak ekkora megemlékezések a városokban.