Külföld

Hálaadás előtt összeállhat Trump kormányának névsora

Abe Sindzó: Donald Trump megbízható vezető

Egymásnak adják a kilincset a politikusok Donald Trump megválasztott amerikai elnök manhattani irodájában, ahol Trump a hétvégén Mitt Romney republikánus párti volt massachusettsi kormányzóval is egyeztet. 

A kommentátorok és politikai elemzők körében kétségtelenül nagy feltűnést keltett, hogy Donald Trump a hétvégén Mitt Romney-val találkozik, és sajtóhírek szerint miniszteri posztot kínál fel neki, valószínűleg a külügyi tárcát. Romney négy évvel ezelőtt a republikánusok elnökjelöltje volt, akkor Trump teljes támogatását élvezte. Kampányában mint az ország egyik legtehetségesebb és legsikeresebb nagyvállalkozóját mutatta be. Trump választási kampánya idején azonban szembefordult vele, és több alkalommal nyilvánosan szót is emelt elnökjelöltsége ellen.

Trump állítólag Michael Flynn altábornagyot kérte fel nemzetbiztonsági tanácsadónak 
Donald Trump megválasztott amerikai elnök állítólag Michael Flynn visszavonult altábornagyot kérte fel nemzetbiztonsági tanácsadójának. Flynn altábornagy korábban a katonai hírszerzés vezetője volt, és úgynevezett "keményvonalas" politikusként tartják számon. A kampányban végig ő volt Trump tanácsadója nemzetbiztonsági kérdésekben, s ebben a minőségben a Fehér Házban közvetlen munkatársa lenne az elnöknek. Esetleges felkérése elemzők szerint azt jelzi, hogy Donald Trump agresszív háborút kíván folytatni a terrorizmus ellen. Az 58 éves Flynn korábban nem egyszer hangsúlyozta, hogy "az iszlám politikai ideológia", és "az Egyesült Államok alapító atyái nem akarták, hogy az országnak bármi köze is legyen hozzá". Az altábornagy erőteljesen bírálta Barack Obama kormányzatának külpolitikáját, ezen belül is elsősorban a biztonságpolitikáját és a terrorizmus elleni fellépését. Elemzők ugyanakkor felhívják a figyelmet: Michael Flynn azt tartja fontosnak, hogy Washington Moszkvával összefogva vívja meg a harcot az Iszlám Állammal és más, az iszlám nevében fellépő terrorcsoportokkal. 

Kellyanne Conway, Trump kampánymenedzsere a CNN hírtelevízióban csütörtökön este megerősítette a Trump-Romney megbeszélés hírét, s amikor a műsorvezető arról kérdezte, hogy vajon hogyan dolgozhat együtt a kampányban egymást durva szavakkal illető két republikánus, Conway mosolyogva azt válaszolta: ahogyan együtt dolgozhatott Barack Obama és külügyminisztere Hillary Clinton is, holott a 2008-as kampányban kifejezetten durva sértéseket vágtak egymás fejéhez. Conway dicsérte Romneyt, s azt mondta: két sikeres üzletember, aki jó tárgyalópartner és képes konszenzust kialakítani, biztosan együtt fog tudni működni. Romney a választási győzelem után az elsők között hívta fel telefonon Trumpot, hogy gratuláljon neki. 

A The Washington Post kommentátora megjegyezte: Romney esetleges felkérésével a miniszteri posztra - és néhány korábbi bírálójával folytatott megbeszélésével - Donald Trump új oldaláról mutatkozik be: nagylelkű és kompromisszumképes. 

A megválasztott elnök csütörtökön délután egy másik korábbi nagy bírálójával egyeztetett: Nick Haley dél-karolinai republikánus kormányzót látta vendégül a Trump-toronyban. Haley a kampányban szintén nemegyszer élesen bírálta őt. A Trump-toronyban járt Pete Hoekstra, volt kongresszusi képviselő, akit a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) leendő vezetőjeként emlegetnek, és konzultált Trump Henry Kissinger volt külügyminiszterrel is. 

Kellyanne Conway szerint a megválasztott elnök valószínűleg a Hálaadás jövő heti ünnepe után terjeszti elő leendő kormánya névsorát.

Abe Sindzó: Donald Trump megbízható vezető 
Abe Sindzó japán kormányfő megbízható vezetőnek tartja Donald Trumpot. A miniszterelnök azt követően nyilatkozott így, hogy csütörtökön délután mintegy másfél órás megbeszélést folytatott a leendő elnökkel. A megbeszélést japán kérésre tartották. Abe személyesen is találkozni akart Trumppal, hogy felmérje: az elnökválasztási kampányban hangoztatottak valóban irányváltást jelenthetnek-e az amerikai Ázsia-politikában. Az eszmecsere után Abe Sindzó nem kívánt a részletekről beszélni, de leszögezte: komoly emberként ismerte meg Donald Trumpot, akivel kialakítható kölcsönös bizalmon alapuló viszony. "A megbeszélések bizonyossá tettek engem abban, hogy felépíthető a bizalmi viszony" - fogalmazott újságíróknak a japán kormányfő. Donald Trumpot megbízható vezetőnek, a beszélgetést pedig "őszintének" és "meleg légkörűnek" nevezte, s leszögezte, hogy politikai szövetségek nem működhetnek bizalom nélkül. Megállapodás született egy újabb találkozóról is.