Külföld
Hága: Kínának nincs joga a dél-kínai tengerhez
Az ország megsértette a Fülöp-szigetek szuverenitását
Hágai székhelyű bíróság kedden hirdette ki annak a nemzetközi eljárásnak az eredményét, amelyet a Fülöp-szigetek kezdeményezett a Kínai Népköztársaság dél-kínai-tengeri területi követeléseinek megkérdőjelezésére.
A bíróság kimondta, hogy Kína nemzetközi törvénybe ütköző módon megsértette a Fülöp-szigetek szuverenitását azzal, hogy a szigetországhoz közeli zátonyokon terjeszkedik, vitatott területen halásznak - megzavarva és korlátozva ezzel a Fülöp-szigeteki halászatot - és nyersanyag-kitermelést folytat. A nemzetközi szerződések megsértése mellett tevékenységével állandó és visszafordíthatatlan károkat okozott több korallzátony ökoszisztémájában. A mesterségesen feltöltött szigetek pedig nem növelik a tengerészeti övezetet - tették hozzá.
Hangsúlyozták, hogy a Fülöp-szigetek partvonalától számított 200 tengeri mérföldes körzetbe eső szigetek, zátonyok, homokpadok nem tartoznak Kína gazdasági övezetébe.
A döntés hivatalosan érvényteleníti azt a - környékbeli és távolabbi országokat is zavaró - területi igényt, amelyet Kína kilenc vonallal határolt be a Dél-kínai-tengeren, és történelmi hivatkozásokkal követel magának.
A bíróság azt is megjegyezte, hogy noha a kínai hajósok és halászok - a szomszédos országok lakosaihoz hasonlóan - történelmi idők óta éltek a Dél-kínai-tenger szigetein és használták őket, nincs bizonyíték arra, hogy Kína a történelem folyamán kizárólagos ellenőrzése alatt tartotta volna a területet vagy azok erőforrásait.
Fülöp-szigetek 2013 januárjában fordult az hágai bírósághoz a megoldhatatlannak tűnő tengeri területi viták rendezésének elősegítése és a kapcsolódó jogi kérdések tisztázása céljából.
Manila panaszait az ENSZ Tengerjogi Egyezményére (UNCLOS) alapozva fogalmazta meg, amelyet mindkét ország, a Fülöp-szigetek és Kína is ratifikált. Álláspontja szerint e nemzetközi szerződés kizárja Kínának a dél-kínai-tengeri területekre kivetett igényét.
Örömünnep az egyik, bírálat a másik oldalon
A Fülöp-szigetek fővárosában örömünnepet ülnek az emberek, színes léggömböket eregettek és az ország zászlaját lobogtatva hangos zene mellett üdvözölték a hágai székhelyű Állandó Választottbíróság döntését - jelentette a helyi média.
Manilában a korábbi demonstrációkról ismert feliratú transzparenseket emeltek a magasba az emberek. Köztük olyanokat, hogy „A Fülöp-szigetek szuverenitása nem tárgyalás kérdése” és „Kína: állítsd le a törvénytelen (sziget)feltöltéseket!”.
Tajvan (Kínai Köztársaság) hevesen elutasította a választottbírósági döntést, közölte, hogy nem fogadja el azt, fenntartja szuverén jogait a vitatott dél-kínai-tengeri területek felett. Tajpej közölte, hogy a határozat, amely sziklának minősítette a közigazgatása alá tartozó 64 hektáros Tajping /Itu Aba-szigetet (a Spratly szigetcsoport legnagyobbikát), súlyosan megsértette területi jogait.
A tajvani kormány egyúttal annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a területi vitákat többoldalú tárgyalásokon kell megoldani. Peking ezzel szemben kizárólag az érintett felek közti kétoldalú tárgyalásokat tartja elképzelhetőnek.
A tajvani kormányfő a Peking közleményéhez hasonlóan azt nyilatkozta, hogy Tajpej nem tartja magára nézve kötelező érvényűnek a hágai döntést.