Külföld

Háborús üzenet az Iszlám Államnak

Szó sem lehet az olyan „apokaliptikus szekták” megtűréséről, mint amilyen a dzsihadista terrorszervezet – mondta Barack Obama

Nem egyezik Moszkva és Washington véleménye Bassár el-Aszad szíriai elnöknek az országában dúló polgárháború megfékezésében betöltött szerepéről. A nagyhatalmak az ENSZ New York-i közgyűlésén abban egyetértettek, hogy az Iszlám Államot minél előbb meg kell semmisíteni.

ensz
Az ENSZ-közgyűlés hetvenedik ülésszaka New Yorkban (Fotó: Reuters/Mike Segar)

Az Egyesült Államok kész együttműködni Oroszországgal és Iránnal a több mint négy és fél éve tartó szíriai polgárháború lezárása érdekében – jelentette ki hétfőn az ENSZ jubileumi közgyűlésének általános vitáján Barack Obama amerikai elnök. „Az Egyesült Államok kész együttműködni bármely országgal, beleértve Oroszországot és Iránt” – mondta, megjegyezve, hogy „annyi vérontás, annyi mészárlás után nem lehet visszatérés a háború előtti satus quóhoz. Zsarnoknak nevezve Bassár el-Aszad szíriai elnököt, Obama azt hangoztatta, hogy Szíriában „irányított (hatalmi) átmenetre” van szükség. Az amerikai elnök tegnap találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, kettejük megbeszélésén hangsúlyosan szerepelt a Moszkvával szövetséges Aszad elnök és rendszerének sorsa is.

Felszólalásában Putyin azonban megvédte Aszadot. Szerinte „óriási hiba a szíriai kormánnyal való együttműködés hiánya, mert Bassár el-Aszad szíriai elnökön és a kurd milícián kívül senki sem harcol igazán az Iszlám Állam terrorszervezet ellen”. Az orosz elnök, aki tíz év után először szólalt fel az ENSZ-közgyűlés általános vitájában, egy szélesebb körű nemzetközi terrorellenes koalíció létrehozását sürgette, amelyben a muszlim országok kulcsszerepet játszanak. Ezt a Hitler elleni egykori összefogáshoz hasonlította. Putyin szerint az úgynevezett demokratikus forradalmak nyugati exportja erőszakhoz, szegénységhez és társadalmi katasztrófához vezetett a Közel-Keleten, a hatalmi vákuumot pedig szélsőségesek töltötték ki. Hangoztatta, hogy az Oroszország ellen az ukrajnai válság miatt bevezetett nyugati szankciók ellentétesek az ENSZ alapelveivel.

Ugyanakkor Obama a világszervezet fórumán leszögezte, hogy szó sem lehet az olyan „apokaliptikus szekták” megtűréséről, mint amilyen az Iszlám Állam terrorszervezet, és az Egyesült Államok „nem kér elnézést” azért, hogy a katonai erejét beveti ellene. Szavai szerint az Oroszország ellen bevezetett amerikai szankciók nem a hidegháborúhoz való visszatérés szándékát tükrözik, de szavai szerint a világ nem lehet tétlen, miközben Oroszország büntetlenül sérti meg Ukrajna szuverenitását.

Az amerikai elnök azonban a nemzetközi rend erejére és a háború megakadályozására vonatkozó példaként emelte ki az iráni nukleáris program korlátozásáról szóló megállapodást. Kiemelte: Oroszország az Egyesült Államok partnere volt a cél elérésében.

Obama elmondta, hogy szükség esetén kész a katonai erőt alkalmazni a globális kihívások megoldása érdekében, de leszögezte, hogy a világot nem vezetheti olyan filozófia, amely szerint „a hatalom alakítja a jogot”. Az elnök sürgette, hogy az amerikai kongresszus oldja fel a Kuba elleni embargót, viszont a világszervezet szónoki emelvényén most először nem tett említés az izraeli-palesztin konfliktusról.
Kína egymilliárd dolláros alapot hoz létre az ENSZ támogatására – jelentette be Hszi Csin-ping kínai elnök a közgyűlésen. A tíz évre szóló „Kína–ENSZ béke és fejlődés alapot” a világszervezet munkájának támogatására hozzák létre – közölte a kínai elnök.

Kína továbbá nyolcezer katonával járul hozzá az ENSZ békefenntartók készenléti erőihez, és az elkövetkező öt évben száz millió dolláros támogatást nyújt az Afrikai Uniónak azzal a céllal, hogy segítse egy afrikai készenléti erő létrehozásában és válságkezelési képességeinek fejlesztésében.

A kínai elnök beszédében hangsúlyozta: a második világháború következményeiből tanulnia kell a világnak, hogy a múlt hibái ne ismétlődjenek meg. Kína sohasem fog hegemóniára törekedni, nem fog terjeszkedni és nem fog létrehozni befolyási övezetet – hangsúlyozta Hszi, és a világ országai közötti egyenlőséget, kölcsönös együttműködést, és egymás területi egységének tiszteletben tartását sürgette. Hozzátette, a szuverén országok belügyeit, területi egységüket tiszteletben kell tartani.


Szélsőségesek veszélyeztetik Ázsiát

Az ausztrál külügyminiszter véleménye szerint veszélyt jelent a régió biztonságára nézve, hogy a következő években több száz elítélt dzsihadistát készülnek szabadon engedni az ázsiai országokban, mindenekelőtt Indonéziában. Az ENSZ közgyűlése miatt New Yorkban tartózkodó Julie Bishop egy terrorellenes fórumon vasárnap fejtette ki véleményét azzal kapcsolatban, hogy Indonézia jelentős számú, terrorizmusért elítélt foglyot fog szabadlábra helyezni. Az ABC ausztrál tévécsatorna hétfői beszámolója szerint a tárcavezető hangsúlyozta, hogy ha nem sikerül őket megfelelően integrálni a társadalomba, nemcsak Indonézia, hanem az egész régió számára kockázatot jelentenek.