Külföld
Gulyás: Az illegális migrációnak nincsenek nyertesei
Kovács Zoltán: Meg kell változtatni a bevándorlással kapcsolatos narratívát
A tömeges migráció, ami nem jár együtt integrációval, egyszerre rossz a kibocsátó országoknak, amelyek egész generációkat veszíthetnek el, valamint az életveszélyes helyzetekbe kerülő útra kelőknek és azon országoknak is, amelyek adófizetői fizetik a soha létre nem jövő integráció és a közbiztonság összeomlásának költségeit - mondta Gulyás Gergely.
Kijelentette, felelőtlen döntéshozók Európa polgárait kész helyzet elé állítva akarják megváltoztatni a kontinens arculatát. A nemzetközi porond egyes szereplői kétségbe vonják az emberek és nemzetek jogát, hogy maguk dönthessenek a saját sorsukat évtizedekre vagy akár évszázadokra meghatározó kérdésekben - mondta a tárcavezető, aki a migrációt nevezte a kor legaktuálisabb és legnagyobb problémájának. Hangsúlyozta, különösen fontos az igazságot újra és újra megismételni egy olyan világban, ahol az igazságot "a politikai korrektség fojtogatja".
A magyar kormány a migráció helyett a családok támogatásában látja demogáfiai problémák megoldását
Az elmúlt évek bebizonyították, hogy a migráció nem megfelelő válasz a demográfiai problémákra, nem oldja meg a munkaerő utánpótlásának gondjait sem - jegyezte meg. Kiemelte, a magyar kormány a családok támogatásában látja a megoldást még akkor is, ha egy sikeres program csak hosszú évek múlva hozhat eredményt.
A segítséget kell odavinni, ahol baj van, erre jó példa a Hungary Helps program
Gulyás Gergely beszélt arról is: senki nem vitatja, hogy a gazdagabb államoknak segíteniük kell a szegényebbeknek, a kérdés csak az, milyen formában. Elmondta, Magyarország büszke a békefenntartó missziókban végzett tevékenységére, továbbá úgy gondolja, a segítséget kell odavinni, ahol baj van. Jó példaként említette erre a Hungary Helps programot, amely közvetlenül segíti a helyi közösség konkrét problémáit.
A Miniszterelnökség vezetője kitért arra is, hogy "a migráció a jogállamiság próbakövévé vált". Emlékeztetett, Magyarország - az Egyesült Államokhoz hasonlóan - nem csatlakozott az ENSZ globális migrációs csomagjához.
"Azóta azt látjuk, hogy egyfajta lopakodó jogalkotás keretében újra és újra megpróbálják nemzetközi, sőt uniós egyezményekbe is becsempészni az ENSZ-határozatnak a joganyagát" - mondta Gulyás Gergely, aki szerint ez is jól mutatja, mire lehet számítani a migráció ügyében, ha a májusi EP-választáson nem érkezik világos üzenet azoknak, akik az elmúlt években nem tettek semmit a migráció ellen, vagy kifejezetten támogatták azt.
Magyarország és Olaszország az elmúlt években megmutatta, hogy a migrációt meg lehet állítani
Aláhúzta, Magyarország és Olaszország az elmúlt években megmutatta, hogy a migrációt meg lehet állítani, ha erre van akarat és bátorság. A folyamat egyetlen lehetséges megoldása a menekültügyi igények jogállami keretek közötti, de európai határokon kívüli elbírálása - szögezte le. Gulyás Gergely döntő kérdésnek nevezte, hogy "az európai életmód és a keresztény kultúra védelmében létrejöhet-e egy újabb lelki megújulás, ami kellő hátteret ad Európa önazonosságának megerősítéséhez".
Kovács Zoltán: Meg kell változtatni a migrációval kapcsolatos narratívát
A Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára szerint a következő időszak feladata a migrációval kapcsolatos narratíva megváltoztatása.
Kovács Zoltán arról beszélt, hogy ma már mindenki számára elérhetőek a migrációval kapcsolatban tények, valós adatok, tendenciák, és a 2015 óta történt terrorcselekmények is bebizonyították, hogy a migráció korunk legnagyobb kihívása, ennek ellenére még mindig félreértésekkel kell megküzdeni. Magyarország az elmúlt három-négy évben egy "ördögi kommunikációs kampány" céltáblája volt, azt sugallták, hogy a magyar kormány nem a valóságról beszél a migrációval kapcsolatban - mondta.
Kovács Zoltán példaként megmutatta azt a 2015-ös fényképet, amely Bicskén készült egy a síneken fekvő migránscsaládról, és amely azt sugallta, hogy a magyar rendőrség embertelenül bánik az illegális bevándorlókkal. A probléma az, hogy a migráció értelmezésekor ezek a képek befolyásolják az embereket - mutatott rá.
A legnagyobb feladat tehát a narratíva megváltoztatása, Magyarország legfőbb reménye pedig az, hogy az uralkodó narratíva legyőzhető egy új narratíva révén. Csak azok a narratívák maradnak fenn, amelyeknek van közük a valósághoz, Magyarország narratívája pedig közelebb áll a valósághoz, mint bármelyik másik - jelentette ki az államtitkár. Hozzátette, Magyarország már nyolc éve a kommunikációs harc frontvonalában van, de még mindig állja az ostromot, és megmutatta, hogy a migráció kérdésén keresztül Európa minden kihívásával szemben megfelelő attitűdöt alakíthatunk ki. Ha megfelelő a hozzáállás a migrációhoz, akkor beszélhetünk a családokról, a gazdaságról, az Európai Unió intézményi kérdéseiről és a demokráciáról - hangoztatta Kovács Zoltán.