Külföld
Giuseppe Conte az új olasz kormány miniszterelnöke
Ismét nekifut a kormányalakításnak a Liga és az Öt Csillag Mozgalom
Az államfő újabb kormányalakítási megbízatást adott az 54 éves jogásznak.
Giuseppe Conte bemutatta kormánya névsorát is.
Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője a gazdasági fejlesztési, jóléti és munkaügyi tárcák élére került, Matteo Salvini, a Liga vezetője a belügyminisztériumot kapta meg, és mindketten egyben miniszterelnök-helyettesek is lesznek.
Az M5S és a Liga majdnem ugyanannyi tárcát kapott.
A külügyminiszter az EU-szakértő Enzo Moavero Milanesi lett. Paolo Savona, akit az államfő korábban túlzottan Európa-ellenesnek tartott és megvétózta pénzügyminiszteri jelölését, EU-ügyi miniszter lett. Külön tárca nélküli minisztert neveznek ki Dél-Olaszország felzárkóztatására, valamint a fogyatékkal élők segítésére.
Giuseppe Conte kijelentette, hogy az M5S-Liga kormány megvalósítja a két párt közti kormányszerződést, és jobbá teszi az olaszok életét.
A 65. olasz kormány pénteken 16 órakor teszi le esküjét.
Az újabb kísérlet előzményei
Csütörtök délutáni hírek szerint újabb kísérletet tesz a kormányalakításra Olaszországban az euroszkeptikus Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a jobboldali Liga.
Az M5S-től származó információk szerint miniszterelnök-jelöltjük - az első próbálkozásukhoz hasonlóan - a jogász Giuseppe Conte, aki vasárnap adta vissza megbízatását Sergio Mattarella államfőnek, miután a két párt közös kormányalakítása a eredménytelenül zárult amiatt, hogy az elnök nem fogadta el Paolo Savona jelölését a pénzügyminiszteri tisztségre.
A csütörtöki volt az utolsó lehetőség egy politikusi kormány létrehozására Olaszországban, ahol március 4-én tartottak választásokat. Sergio Mattarella ez időre felfüggesztette a szakértői kormány felállítására irányuló próbálkozásokat.
Az olasz államfő csütörtök este 9 órára rendelte magához Contét az elnöki palotába. Az M5S és a Liga kormányfő-jelöltje bemutatta Mattarellának a miniszterek listáját, aki vélhetőleg másodszor is megbízza őt a kormányalakítással. A szakértői kormány létrehozásáért felelős Carlo Cottarelli csütörtök kora este visszaadta megbízását az elnöknek.
Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és Matteo Salvini, a Liga vezetője között az utolsó pillanatban indult újra az egyeztetés egy közös kormány felállítására.
Az M5S vezetője szerdán - a két párt közötti kormányalakítás újraindítását kezdeményezve - szorgalmazta, hogy a Liga által javasolt és az államfő által "megvétózott" Paolo Savona maradjon a leendő kormány tagja, de ne pénzügyminiszterként. Helyére Giovanni Tria egyetemi professzort jelölhetik. Sajtóértesülések szerint Savona az európai ügyekért lehet felelős az új kormányban.
A játszma utolsó felvonása
Elemzők szerint most zajlik a Di Maio és Salvini közötti politikai játszma utolsó felvonása. Miután az államfő május 27-én nem fogadta el Paolo Savona pénzügyminiszteri jelölését, az M5S először támadást indított a köztársasági elnökkel szemben, majd néhány nappal később Luigi Di Maio az államfővel együttműködve ugyanannak a kormányalakításnak az újraindítását javasolta.
Egyértelműnek tűnik, hogy az M5S nem akarja elszalasztani a kormányzás lehetőségét, a párt támogatottsága március 4. óta ugyanis gyengült, a választásokon szerzett 32 százalékról 29 százalékra.
A Liga viszont majdnem három hónappal ezelőtt szerzett 17,4 százalékról már 27 százalékra erősödött a felmérésekben. Ezt Matteo Salvini ki is használhatja, új pozíciókat szerezve az M5S-szel közös kormányban, amelyben már nem kisebbik szövetségesként venne részt.
Ha az M5S-Liga kormány utolsó lehetősége is szertefoszlik, az államfő a Carlo Cottarelli vezette szakértői kormányra bízhatja Olaszországot, amely azonban előreláthatólag nem fog bizalmat kapni a parlamentben. Így új választásokat kell majd kiírni.
Szakértők: A Liga és az Öt Csillag stabil többséget szerezne egy új választáson
Tanács-Mandák Fanni és Molnár Anna Olaszország-szakértők szerint ha előrehozott választások jönnének Olaszországban, a jelenleg a kormányalakításról újra egyeztető Liga és Öt Csillag Mozgalom (M5S) még meggyőzőbb többséget szerezne.
A két szakértőt arról kérdezték az M1 aktuális csatornán csütörtökön, hogy Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és Matteo Salvini, a Liga vezetője között újraindult az egyeztetés a két párt közös kormányának felállítására.
Molnár Anna azt mondta, ha előrehozott választás jön, azt legkorábban június végén, de inkább ősszel tarthatják. Ez a Ligának állhat érdekében - folytatta -, hozzátéve, a párt a legutóbbi választások óta növelte támogatottságát, körülbelül 28 százalékon áll, és ha a két említett párt együtt indulna, akkor mintegy 55 százalékot kaphatnának.
Tanács-Mandák Fanni közölte, több elemzés szerint ha együtt maradna ez a formálódó koalíció, egy előrehozott választáson az egyéni körzetek több mint 90 százalékát is megnyerhetnék, ami stabil többséget jelentene a parlamentben.
Jelezte: jelenleg is vitáznak alkotmányjogászok arról, Sergio Mattarella államfő megtehette volna-e, hogy megvétózza Paolo Savona pénzügyminiszteri jelölését, mert az alkotmányban nem szerepel ez a vétó, ugyanakkor a közelmúltban több ilyen eset is történt. Szerinte ez azonban kivétel, mert Savonát politikai nézetei miatt utasította el a köztársasági elnök.
Molnár Anna erről úgy vélekedett, szerinte Olaszország iránt érzett felelőssége miatt nem támogatta a pénzügyminiszter-jelöltet az államfő, hiszen Paolo Savonának kifejezetten euróellenes kijelentései voltak, és Sergio Mattarella attól tartott, hogy emiatt elképzelhetővé válhat a kilépés az eurózónából.