Külföld

Gázai konfliktus: Kerry a kétállami megoldást sürgeti

Ban Ki Mun szerint a történtek a világ szégyene

A világot sokkolták a Gázai övezetben történtek, ez a földkerekség szégyene - mondta szerdán New Yorkban Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, aki követelte, hogy vessenek véget "a szenvedések értelmetlen körforgásának" az izraeli-palesztin konfliktusban. John Kerry amerikai külügyminiszter arra intette Izraelt és a palesztinokat, hogy a kétállami megoldást szem előtt tartva a béketárgyalások folytatására használják fel a kedden kezdődött háromnapos gázai tűzszünetet és a küszöbönálló egyiptomi megbeszéléseket.

A BBC World News televízióműsornak nyilatkozva az amerikai diplomácia vezetője a reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a tűzszünet nemcsak azt teszi lehetővé a felek számára, hogy a tartós fegyvernyugvásról tárgyaljanak, hanem azt is, hogy rendezzék a béke eléréséhez hosszú távon kulcsfontosságú kérdéseket.

Az amerikai külügyminiszter közreműködésével tavaly július és idén április között közvetlen tárgyalások folytak Izrael képviselői és Mahmúd Abbász palesztin elnök között, de a békét célzó erőfeszítések végül kudarcba fulladtak.

Kerry a keddi nyilatkozatban megerősítette, hogy Washington teljes mértékben támogatja Izrael önvédelemhez való jogát a Hamász szélsőséges palesztin szervezettel szemben, amelyet az Egyesült Államok terroristacsoportként tart számon. Az amerikai tárcavezető szerint mindkét félnek hajlania kell a kompromisszumokra. Úgy vélte, hogy a megoldóképlet két állam létrehozása, amely magában foglalja Izrael biztonságát és a palesztinok számára jobb életet és több szabadságot szavatoló garanciákat.

Az Egyesült Államok korábban jelezte, hogy diplomatái valószínűleg részt vesznek a kairói izraeli-palesztin tárgyalásokon, tekintettel arra, hogy Washington jelentős szerepet játszott a gázai tűzszünet létrejöttében.

Ban Ki Mun szerint a történtek a világ szégyene
A világot sokkolták a Gázai övezetben történtek, ez a földkerekség szégyene - mondta szerdán New Yorkban Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, aki követelte, hogy vessenek véget "a szenvedések értelmetlen körforgásának" az izraeli-palesztin konfliktusban.
A világszervezet vezetője az ENSZ-közgyűlésben a Gázai övezetre utalva kijelentette: "Újraépítjük, de ez lesz az utolsó helyreállítás. Ezt most be kell szüntetni. Vissza kell térni a tárgyalóasztalhoz."
Kiemelte: az ENSZ érti, hogy Izraelnek joga van az önvédelemre a Hamász radikális palesztin szervezet rakétáival szemben, de "a Gázai övezet lakosaira szabadított borzalom komoly kérdéseket vet fel a nemzetközi jog szempontjából, amely előírja az arányosságot, valamint a megkülönböztetést a civil lakosság és a harcoló felek között".
Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa ugyancsak a közgyűlésben kijelentette: "bármelyik, ezeket az elveket megsértő támadás, amely civilek, lakóházak, iskolák, kórházak ellen irányul, egyenlő a háborús bűnökkel".
A július 8-án kirobbant konfliktusban - gázai források szerint - mintegy 1900 palesztin vesztette életét. Izrael szerint közülük 900-an iszlamista szervezetek fegyveresei voltak. A harc izraeli oldalon - hivatalos közlés szerint - hatvannégy katona és három civil halálát okozta.
A harcok során támadás érte az ENSZ három gázai létesítményét is, emiatt a világszervezet korábban élesen bírálta Izraelt.


Forrás: AFP, dpa, Reuters, MTI