Külföld

Franciaországban eljárás indult a rendőrgyilkos feltételezett segítői ellen

Két férfit gyanúsítanak

Eljárást indított a párizsi ügyészség vasárnapra virradó éjjel a hét eleji kettős rendőrgyilkosság iszlamista elkövetőjének két feltételezett segítője ellen.

A Párizstól mintegy ötven kilométerre fekvő Magnanville településen az Iszlám Állam nevében hétfő este elkövetett késeléses támadás után másnap délelőtt vették őrizetbe a 29 éves Charaf-Din Aberouzt és a 27 éves Saad Rajrajit. Mindketten jól ismerték a kommandósok által megölt elkövetőt, Larossi Abballát, ugyanis 2013-ban együtt ítélték el őket azért, mert pakisztáni iszlamista harcokhoz Franciaországban toboroztak önkénteseket. Mindannyian néhány hónapja szabadultak. 

Több ezer muzulmán emlékezett az áldozatokra
Muzulmán szervezetek felhívására több ezren vonultak fel vasárnap a Párizstól mintegy ötven kilométerre fekvő Mantes-la-Jolie-ban arra a rendőrházaspárra emlékezve, amelyet a hét elején ölt meg otthonában egy iszlamista támadó.
A rendőrség szerint mintegy 2500, a szervezők szerint 4-5 ezer résztvevő a régió egyik legismertebb imahelyétől, Le Val Fourré település nagymecsetétől vonult a helyi rendőrőrsig, ahol a feleség dolgozott.
A rendőrség bejáratánál a helyi muzulmán közösség vezetői virágot helyeztek el, majd egyperces néma csenddel adóztak az áldozatok emléke előtt. A tömeg ezt követően megtapsolta a rendőröket és Rendőr vagyok feliratot tartott a magasba.
A France2 francia közszolgálati televízió híradójában nyilatkozó felvonulók elítélték, hogy az iszlám vallás nevében követték el a gyilkosságot.
"A politikusnak egyedül nincsenek megoldásaik, a muzulmán közösségnek sem, de együtt találhatunk" - mondta Abdelaziz El Jaouhari, a mecset elnöke.
A radikalizmusa miatt előzőleg már büntetett és a terrorelhárítók megfigyelése alatt álló francia állampolgárságú elkövető, Larossi Abballa hétfő este ölte meg otthonában a 42 éves helyi rendőrparancsnok-helyettest és annak 36 éves feleségét, aki szintén a rendőrségnél dolgozott. A támadót a rendőrség elitalakulatai a helyszínen megölték. Az elkövető az Iszlám Állam terrorszervezetre hivatkozott a kommandósokkal folytatott tárgyalások során. Szemtanúk arról számoltak be a nyomozóknak, hogy a parancsnokra mért támadáskor Allah akbar kiáltást hallottak.


A feltételezett segítők 96 órás őrizetbe vétele után terrorista bűnszövetkezetben való részvétel gyanújával indított eljárást a párizsi ügyészség terrorelhárítási részlege, miután a gyilkosságban való közvetlen részvételre utaló bizonyítékokat a két férfi esetében egyelőre nem találtak a nyomozók. A gyanúsítottak előzetes letartóztatásba kerültek. Egy harmadik, szintén kedden őrizetbe vett gyanúsítottat viszont szabadon engedtek a rendőrök. 
A rendőrházaspárra otthonában hétfő este támadt rá a francia állampolgárságú elkövető. A rendőrség elitalakulatai 15 percen belül hétfőn kiszálltak a helyszínre, és tárgyalásokba bocsátkoztak a férfival, az alkudozás több mint két órán át tartott. Miután a tárgyalások nem vezettek eredményre, a különleges egységek behatoltak az épületbe, az elkövetőt agyonlőtték. A házaspár gyermeke túlélte a túszejtést.
Az elkövetőnek volt egy listája további célpontokról, amelyekben személyeket, illetve foglalkozásokat jelölt meg. Ezt a listát a nyomozók megtalálták a kettős gyilkosság helyszínén. Ezenkívül három mobiltelefont és három kést találtak az asztalon. Az elkövető az Iszlám Államra hivatkozott a túsztárgyalások során. Szemtanúk arról számoltak be a nyomozóknak, hogy a parancsnokra mért támadáskor Allah akbar kiáltást hallottak. 
Az Iszlám Állam gyakran buzdítja arra híveit, hogy kövessenek el merényletet rendőrök és katonák ellen azokban az országokban, amelyek Szíriában és Irakban a dzsihadisták állásait bombázzák. A terrorszervezet pontos utasításaiban az is szerepel, hogy magányosan, bármilyen fegyvernek tekinthető eszközzel kell akcióba lépni. 
Larossi Abballát hét társával együtt 2011-ben letartóztatták, mert iszlám harcosokat toborzott és közvetített Pakisztánba. Terrorcselekmény előkészítésében való bűnrészesség miatt három év börtönbüntetésre ítélték, amelyből két és fél év volt letöltendő. Szabadulása óta - radikalizmusa miatt - a terrorelhárítók megfigyelése alatt állt, érintett volt egy szíriai dzsihadista hálózat elleni nyomozásban is, telefonját ezért lehallgatták, de a rendőrség nem észlelt arra utaló jeleket, hogy azonnali terrortámadásra vagy erőszakos cselekményekre készülne. Korábban köztörvényes bűncselekmények miatt is elítélték.