Külföld

Franciaország: Meghosszabbítják a rendkívüli állapotot

„Lesznek még további támadások és további ártatlan emberek fognak meghalni”

A rendkívüli állapot fél évvel történő meghosszabbításáról döntött a francia nemzetgyűlés. A törvényhozás alsóháza kedd éjjel szavazta meg a javaslatot.  Hollande szerint jogos a franciák dühe, de összefogásra van szükség.

Francois Hollande államfő a múlt csütörtöki, legalább 84 halálos áldozatot követelő nizzai terrortámadást követően jelentette be, hogy a november 13-i párizsi merényleteket követően kihirdetett rendkívüli állapot meghosszabbításáról döntött. 

 Elmarad több nyári tömegrendezvény Párizsban
Elmaradnak Párizsban és környékén azok a nyári tömegrendezvények, amelyek "biztonsága nem kielégítően garantált" - közölte szerdán a francia főváros rendőrsége.
A közlemény példaként említette az augusztus 7-re tervezett autómentes napot a Champs-Élysées sugárúton, a köztereken és parkokban tervezett szabadtéri filmfesztivált július végén, valamint a július 23-24-i kosárlabda tornát a Vincennes-i erdőben.
Folytatódnak viszont a La Villette parkban a július 13-án kezdődött és augusztus 21-i tartó szabadtéri mozi vetítései, és a párizsi Plázs is megnyílt szerdán, rendkívüli biztosítás mellett.  
A múlt heti 84 áldozatot követelő nizzai merényletet követően "a különböző rendezvények biztonsági intézkedéseit alapos vizsgálatnak vetjük alá" - írta a prefektúra.
A havi egyszeri autómentes napról a Champs-Élysées sugárúton, ahol naponta mintegy 300 ezren fordulnak meg, májusban döntött a párizsi városvezetés. Legközelebb jövő vasárnap zárják le a "világ egyik legszebb sugárútját" az autós forgalom elöl a Tour de France kerékpáros verseny utolsó futamára. Ezt követően augusztus 7-én lett volna ismét autómentes nap a sugárúton, ami a közlemény szerint biztosan elmarad.
A francia főváros egyik legjelentősebb nyári rendezvényét, a szerdán megnyílt párizsi Plázst nem függesztették fel, de a biztonsági intézkedéseket jelentősen megerősítették a Szajna-parton, ahol 16. alkalommal alakítottak ki tengerpartot idéző homokos pihenőhelyet.
A szokásoknak megfelelően a napernyőkkel és tusolókkal ellátott Paris Plage-ra "fizikai akadályokkal" tették lehetetlenné a behajtást. A mentőknek fenntartott bejáratnál pedig a párizsi városháza biztonsági őrei személyesen ellenőriznek minden gépjárművet.  

A kormányoldal három, az ellenzék viszont hat hónapos hosszabbítást javasolt. A kormány végül jelezte, kész támogatni, hogy a rendkívüli állapot 2017 januárjáig tartson. „Nehéz ezt kimondani, de ez a kötelességem: lesznek még további támadások és további ártatlan emberek fognak meghalni. Nem szabad hozzászoknunk ehhez a fenyegetettséghez, de meg kell tanulnunk együtt élni vele” – fogalmazott a szavazás előtt mondott felszólalásában Manuel Valls miniszterelnök.    

Az eddig négy alkalommal meghosszabbított intézkedés keretében a hatóságoknak különleges jogosítványuk van a biztonság fenntartása érdekében. Az ellenzéki többségű szenátus szerdán vitatja meg a törvénytervezetet. A rendkívüli állapot meghosszabbítása nem élvez teljes politikai támogatottságot, az ellenzők szerint nem elég hatékony és sérti az alapjogokat.

Hollande: Jogos a franciák dühe, de összefogásra van szükség
Jogosnak nevezte a franciák dühét szerdán Francois Hollande államfő a múlt heti 84 halálos áldozatot követelő nizzai terrortámadás miatt. Ugyanakkor elengedhetetlennek nevezte a nemzeti összefogást a terrorizmussal szemben.

Az ellenzék az elmúlt hat napban azzal vádolta meg a baloldali kormányt, hogy nem tett eleget a terrortámadások megfékezése és a franciák védelme érdekében. A köztársasági elnök arra kérte politikai ellenfeleit, hogy tartózkodjanak a csúsztatásokról és a túlzásoktól. 
"Egy ilyen tragédia után jogos a düh, de nem fordulhat gyűlölködésbe és gyanúsítgatásba" - fogalmazott Francois Hollande a csendőrség egyik kiképzőközpontjában tett látogatásán a délnyugat-franciaországi Saint-Astierban. "Vitára szükség van, de az nem törheti meg a szükséges egységet és nem rombolhatja az elengedhetetlen kohéziót" - tette hozzá.
A nemzetgyűlésben a rendkívüli állapot meghosszabbítását előíró törvénytervezet megszavazását megelőző több mint hét órán tartott heves vita után az államfő az ellenzéknek azt üzente, hogy a terrorizmus megfékezése nem jelentheti a jogállamiság csorbítását. "Akik ezt hirdetik, azok zavart keltenek az emberekben a félelem és a zavarodottság hangulatát kihasználva" - mondta a köztársasági elnök.
Francois Hollande azt kérte a franciáktól, hogy csatlakozzanak a fegyveres szervek tartalékos osztagaihoz a közbiztonság erősítése érdekében. 
"Kérem a franciákat, hogy vegyék fel a kapcsolatot a polgári védelemmel és az egyesültekkel, és vegyenek részt elsősegély tanfolyamokon, mert olyan állampolgároknak kell lennünk, akik képesek beavatkozni és részt venni a mentésben" - hangsúlyozta az elnök. 
Elmondta, hogy a rendőrség és a csendőrség bevethető tartalékosainak számát július végéig 15 ezerre emeli az állam a jelenlegi 12 ezerről a különböző nyári rendezvények és fesztiválok biztonságának erősítésére. Ezenkívül a hadsereg 28 ezer tartalékosának is készen kell állnia a következő hetekben a tájékoztatás szerint.
A nemzetgyűlési szavazást követően - amelyen az 577 képviselőből 489-en, köztük valamennyi jobboldali ellenzéki is támogatta a javaslatot - a szenátus szerdán dönt a rendkívüli állapot féléves meghosszabbításáról. 
Jóllehet a kormány azt hangsúlyozza, hogy "további merényletekre lehet számítani és ártatlanok fognak meghalni", a kormányzó szocialisták a jogállamiságra hivatkozva nem támogatták az ellenzék legtöbb szigorító intézkedését, amelyet a jobbközép Köztársaságiak tudomásul vettek. Ezek közül a legvitatottabb az olyan - mintegy 11 ezer - ember megelőző elzárása volt, akiket a titkosszolgálatok radikális kapcsolataik miatt tartanak nyilván.