Külföld

Fontosak a bátor válaszok az Európát érő új kihívásokra

Szjjártó: Hazánk visszakerült az uniós élvonalba

Az Európát sújtó menekültválságról, a terrorizmusról, a kelet-ukrajnai konfliktusról, valamint a gazdasági növekedés beindítása jelentette kihívásokról tárgyaltak az uniós országokat képviselő politikusok és gazdasági szereplők a Wachau Európa Fórum kétnapos találkozóján az ausztriai Göttweigben. Hazánkat Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter képviselte.

Helyes és bátor válaszokat kellene adni az Európa előtt álló kihívásokra, amelyekhez fogható súlyos gondokat a második világháború befejezése óta nem tapasztalt a kontinens – jelentette ki Szijjártó Péter az ausztriai Göttweigben huszadik alkalommal megrendezett Wachau Európa Fórumon szombaton. A magyar külügyi tárca vezetője emlékeztetett a Kelet-Ukrajnában zajló fegyveres konfliktusra, és hozzátette, hogy Magyarország számára kizárólag a békés megoldás fogadható el.

Ugyancsak az Európai Unió előtt álló kihívásként említette a közösséget szegélyező befagyott területi konfliktusokat, s ezzel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy például a keleti partnerség keretében Brüsszelnek bátrabb hozzáállásra lenne szüksége. Mint mondta, ahogy az Egyesült Államok új megközelítést alkalmaz a Kubával való viszonyrendszerében, úgy az Európai Uniónak is el kellene gondolkodnia a Fehéroroszországgal szembeni hozzáállás megváltoztatásán. Az energiabiztonságról szólva Szijjártó Péter megjegyezte, hogy Európa továbbra is kiszolgáltatott, és még mindig nem sikerült megtalálni azokat a diverzifikációs módokat, amelyek megteremthetnék a térség energiaellátásának biztonságát.

Az európai közösség előtti negyedik legfőbb kihívásként a külgazdasági és külügyminiszter a terrorizmust jelölte meg. Úgy vélte, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet a civilizáció ellen indított brutális támadást, s ez ellen nem csupán szavakkal, hanem tettekkel is fel kell lépni. A menekültüggyel kapcsolatban a miniszter elmondta, Magyarországnak elsősorban az az érdeke, hogy legyen egy közös európai megoldás, amely megakadályozza azt, hogy a bevándorlók Európába akarjanak jönni.

A többi résztvevő közül Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter azt mondta, hogy az európai közösség csak akkor lehet sikeres, ha pragmatikus lépéseket tesz. Kiemelte, hogy bár az EU-n belüli letelepedési szabadság központi jelentőségű és nagy előnyökkel jár, az nem engedhető meg, hogy néhányan a tagországok szociális ellátási rendszerei közül kiválasszák maguknak a lehető legjobbat.

Szijjártó beszélt továbbá arról is, hogy míg hazánk korábban az unió szégyenpadján ült, mostanra visszakerült az élvonalba. Magyarország mutatja fel az EU egyik leggyorsabb gazdasági növekedési ütemét – tette hozzá a miniszter.