Külföld
Folytatódnak az orosz légi csapások
Putyin tagadja, hogy lennének civil áldozatok, Washingtonban a CIA által kiképzett „mérsékelt ellenzékiekért” is aggódnak
A moszkvai védelmi minisztérium jelentése szerint az orosz Szuhoj–24M és Szuhoj–25 harci gépeket csütörtökön harmadszorra is bevetették Szíriában, ezúttal az Iszlám Állam dzsihadista szervezet négy állása ellen, „szigorúan kerülve, hogy lakott területeken pusztítsanak”. Csapást mértek Idlíb közelében egy lőszerraktárra, Hama mellett az Iszlám Állam egyik parancsnoki központjára, valamint „sebészi pontossággal” pusztítottak el egy olyan létesítményt Homsz közelében, amely öngyilkos merényletekhez használt autók előkészítésére szolgált.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő tegnap elmondta, hogy nem csak az Iszlám Állam, hanem más, ismert terrorista és szélsőséges csoportok állásait is támadják. Hangsúlyozta, hogy a célpontokat a szíriai hadsereggel egyeztetve határozzák meg, a hadművelet célja pedig a szíriai fegyveres erők támogatása az Iszlám Állam és más terrorcsoportok elleni harcában. John McCain amerikai republikánus szenátor tegnap azt mondta, hogy az orosz gépek a CIA által felfegyverzett és kiképzett ellenzéki csoportokat is támadták. Szergej Lavrov külügyminiszter az ENSZ küzgyűlésén újságíróknak elmondta, Moszkva is ugyanazokat a csoportokat tartja terroristának, akiket a Washington vezette koalíció. Hangsúlyozta, „nagyon hamarosan” megtörténik az orosz–amerikai katonai kapcsolatfelvétel annak érdekében, hogy elkerüljék a légierők közti nem szándékos konfliktusokat.
Peszkov megkérte az újságírókat, legyenek nagyon körültekintők, ugyanis „nagyon sok a kiforgatott, torz és hamis információ”. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap határozottan tagadta, hogy civil áldozatai is lennének a légitámadásoknak. Mint mondta, az erről szóló hírek már az előtt szárnyra kaptak, hogy egyáltalán elindultak volna az orosz repülők.
A Reutersnek egy szíriai katonai forrás úgy nyilatkozott: az oroszok által bevetett fejlett technológiák jelentősen átalakítják az erőviszonyokat. A forrás szerint biztos, hogy nagy változás fog beállni a harctéri fejleményekben, különösen a felderítés és a célpontok azonosítása terén segítenek sokat az oroszok. A Népvédelmi Egységek nevű kurd milícia parancsnoka, Szipan Hemo szerint viszont akár tíz évig is elhúzódhat a háború a nagyhatalmak beavatkozása miatt, Szíriában ugyanis a „titánok harca” zajlik, ami olyan, „mint egy harmadik világháború, ahol a nagyhatalmak befolyási övezetekért harcolnak”. Lavrov tegnap azt mondta, Moszkva iraki közvetítéssel fegyvereket küld a kurdoknak.
Vang Ji kínai külügyminiszter szerda este az ENSZ Biztonsági Tanácsában kifejtette, a világ nem nézheti tétlenül a szíriai válságot, de nem is avatkozhat be önkényesen. Találkozott Valíd Moallem szíriai külügyminiszterrel,akinek elmondta, Peking szerint tiszteletben kell tartani Szíria szuverenitását, függetlenségét és területi egységét. Haider al-Abádi iraki miniszterelnök azt mondta, ha érkezik erre vonatkozó ajánlat Moszkvától, Bagdad kész megfontolni az Iszlám Állam iraki állásai elleni orosz légi csapások lehetőségét. Teherán támogatja az orosz légi csapásokat.
Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője szerint rosszabbra fordult a helyzet az orosz beavatkozással Szíriában, súlyos számítási hiba Oroszország képtelensége a célpontok megkülönböztetésére, és Moszkva ennek meg fogja fizetni az árát.